O nas
Kontakt

Władze obwiniają się nawzajem, gdy zbiegły kataloński przywódca Puigdemont ponownie ucieka z Hiszpanii

Laura Kowalczyk

Supporters of Catalan independence leader Carles Puigdemont hold his portrait as they wait for his arrival near the Catalan parliament in Barcelona, 8 August 2024

Uciekający przywódca katalońskich separatystów zszokował Hiszpanię, pojawiając się na krótko na wiecu w Barcelonie w czwartek i przewodząc organom ścigania w akcji poszukiwawczej i aresztowania, która ostatecznie zakończyła się niepowodzeniem.

Funkcjonariusze państwowi i policja w Katalonii próbują ustalić, kto stoi za najnowszą ucieczką zbiegłego przywódcy separatystów Carlesa Puigdemonta, który pojawił się publicznie w Barcelonie w czwartek, a następnie zniknął, zanim udało się go aresztować.

Na konferencji prasowej szef katalońskiej policji Mossos d’Esquadra, Eduard Sallent, wyjaśnił, że po przemówieniu Puigdemonta, on i jego kolega z partii Junts, Jordi Turull, poszli do namiotu, założyli czapki, wsiedli do samochodu i odjechali.

Następnie rozpoczął się pościg i zorganizowano wielką operację policyjną, aby uniemożliwić im ucieczkę z miasta — ale najwyraźniej było już za późno.

W piątek rano Turull potwierdził w lokalnej stacji radiowej RAC1, że były prezydent przybył do Katalonii we wtorek i wieczorem przybył do Belgii – podały lokalne media.

Turull, sekretarz generalny Junts, twierdził, że nowa ucieczka Puigdemonta jest formą „konfrontacji” i dodał, że Puigdemont podejmował decyzje „w miarę upływu dnia”.

Tymczasem Sallent bronił Mossos.

Eduard Sallent, wódz katalońskich Mossos.

„Carles Puigdemont ma nakaz aresztowania, który został potwierdzony rano, gdy tylko go zauważono” – powiedział na konferencji prasowej. „Aresztowanie miało nastąpić we właściwym miejscu, gwarantując porządek publiczny i konstytucyjny. Fakty były inne niż przewidywano”.

„Puigdemontowi towarzyszyli ludzie sprawujący funkcje publiczne, których celem było utrudnienie interwencji Mossos” – powiedział Sallent.

Potępił jednak również agentów Mossos, którzy zostali aresztowani pod zarzutem współpracy z Puigdemontem.

„Oni nie zasługują na noszenie naszego munduru” – powiedział. „Mossos d’Esquadra to demokratyczna policja, a nie patriotyczna policja”.

Sędzia prowadzący sprawę przeciwko osobom zamieszanym w katalońskie referendum w 2017 r. i niezgodną z konstytucją deklarację niepodległości zażądał wyjaśnień i raportów zarówno od Mossos, jak i od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Każdy jest przegranym

Mario Ríos Fernández, analityk polityczny i profesor Uniwersytetu w Gironie, powiedział w wywiadzie dla TylkoGliwice, że polityczne konsekwencje tej katastrofy mogą być katastrofalne.

„Konsekwencje dla rządu Hiszpanii będą poważne, przynajmniej w krótkiej perspektywie, ponieważ prawicowa Partia Ludowa (PP) i skrajnie prawicowa partia Vox zwiększą presję na Pedro Sáncheza i jego rząd” – powiedział.

„Będą łączyć ucieczkę Puigdemonta z ustępstwami na rzecz partii separatystycznych w celu utrzymania większości rządu w hiszpańskim parlamencie”.

Przewodniczący PP, Nuñez Feijóo, zwrócił się do przewodniczącego rządu, Pedra Sáncheza, z prośbą o pociągnięcie go do odpowiedzialności i zażądał jego stawiennictwa oraz natychmiastowego zwolnienia osób odpowiedzialnych za operację policyjną.

Tymczasem przewodniczący skrajnie prawicowej partii Vox, Santiago Abascal, nazwał ostatnią ucieczkę Puigdemonta „upokorzeniem dla wszystkich Hiszpanów”.

Fernández dodał jednak, że Puigdemont niekoniecznie wyjdzie z tego incydentu silniejszy.

„Po ucieczce Puigdemont stracił część atrakcyjności, jaką miał w ruchu secesjonistycznym”.