O nas
Kontakt

Właściciel Zary pod presją opublikowania szczegółów łańcucha dostaw

Laura Kowalczyk

The Zara logo on a shopfront.

W przeciwieństwie do innych dużych detalistów Inditex nie ujawnia nazw swoich dostawców, co budzi niepokój inwestorów.

Według Reuters inwestorzy wywierają presję na hiszpańską firmę odzieżową Inditex, aby udostępniała więcej informacji na temat swojego łańcucha dostaw.

Inditex, największy na świecie sprzedawca detaliczny odzieży, jest właścicielem marek Zara, Bershka, Pull&Bear, Massimo Dutti, Oysho i Stradivarius.

Firma publikuje co roku listę dostawców, od których kupuje produkty w 12 kluczowych krajach, nie ujawnia jednak nazw konkretnych fabryk.

Jest to sprzeczne z trendem zapoczątkowanym przez największych sprzedawców odzieży, takich jak Adidas, H&M i Primark, którzy dzielą się tymi informacjami.

Holenderski zarządzający aktywami MN, udziałowiec Inditexu, powiedział Reuterowi: „W ramach naszej współpracy z Inditexem jedną z rzeczy, o które pytamy, jest to, czy może ujawnić listę swoich dostawców i ich sytuację geograficzną”.

„Mimo że Inditex zapewnia nas, że posiada takie dane, jak dotąd Inditex nie chce ujawniać tych informacji, w przeciwieństwie do niektórych partnerów z branży, którzy publikują długie listy dostawców”.

Akcjonariusze mogą efektywniej zarządzać swoimi inwestycjami, jeśli mogą monitorować wiarygodność konkretnych dostawców.

Inwestorzy i organy regulacyjne zachęcają również przedsiębiorstwa do większej przejrzystości w zakresie swojej produkcji, aby zwalczać nieetyczne praktyki i zapewnić pracownikom uczciwe warunki.

KnowTheChain, grupa badająca praktyki firm w zakresie pracy, umieściła Inditex na 15. miejscu z 65 krajów uwzględnionych w ocenie przeprowadzonej w roku 2023.

„Zachęca się firmę do zwiększenia przejrzystości swojego łańcucha dostaw poprzez ujawnianie pełnej, a nie częściowej listy swoich bezpośrednich dostawców” – stwierdziła firma.

Niemniej jednak Inditex uzyskał wysoki wynik w kategorii „zaangażowanie i zarządzanie”, ranking przyznany ze względu na przejrzystość firmy w zakresie wewnętrznej odpowiedzialności za przestrzeganie standardów pracy przymusowej.

W odpowiedzi na prośbę firmy TylkoGliwice Inditex odmówił podania informacji, czy upubliczni listę swoich dostawców.

Jednym z powodów, dla których Inditex nie udostępnia swoich informacji, jest to, że gdyby tak zrobił, mógłby stanąć w obliczu większej konkurencji w zakresie przedmiotowych fabryk.