O nas
Kontakt

Włochy i Francja nadal zmagają się z ekstremalnymi upałami

Laura Kowalczyk

A woman drinks from a public water tap in Madrid, Spain, Friday, July 19, 2024.

We Włoszech i Francji nadal utrzymują się wysokie temperatury.

Europa zmaga się obecnie z ekstremalnym upałem, a niektóre regiony doświadczają niespotykanych dotąd temperatur. Oczekuje się, że Włochy będą musiały zmierzyć się z najgorętszym weekendem w roku, podczas gdy Francja wydała ostrzeżenia, ponieważ fala upałów przetacza się przez jej południowe regiony.

Meteorolodzy wskazują, że główną przyczyną ekstremalnych temperatur są zmiany klimatyczne wywołane przez człowieka.

Lorenzo Tedici, meteorolog z serwisu prognozowania pogody „Il Meteo”, podkreślił rolę zużycia paliw kopalnych w ocieplaniu planety od 1850 roku. Podkreślił również wpływ afrykańskiego antycyklonu, zjawiska pogodowego, które jest coraz częściej kojarzone ze zmianą klimatu.

We Francji zmobilizowano pracowników służby zdrowia, aby przeprowadzali kontrole osób najbardziej narażonych. Pielęgniarki zostały rozmieszczone w 28 dotkniętych regionach, aby monitorować i pomagać osobom narażonym na choroby związane z upałem.

Julie Camoin, pielęgniarka pracująca na pierwszej linii frontu, powiedziała: „Jesteśmy tu, aby przypomnieć im, aby dużo pili i uważali na odwodnienie, ponieważ wiązałoby się to z koniecznością wezwania lekarza lub rodziny”.

Dla wielu, jak Danielle Saviorei, te wizyty są krytycznym kołem ratunkowym. „Kiedy przychodzi pielęgniarka, dobrze jest mieć kogoś, a jeśli nie czuję się dobrze i jestem wyczerpana, mogę jej o tym powiedzieć” – powiedziała Saviorei.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła przed poważnym wpływem rosnących temperatur na populację Europy. Ponieważ Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem, szacuje się, że 175 000 osób umiera każdego roku z przyczyn związanych z upałem. W ten weekend turyści we Włoszech odczuli skutki upałów, a miasta takie jak Florencja, Rzym i Palermo zostały objęte stanem czerwonego alertu. Włoskie Ministerstwo Zdrowia ogłosiło w niedzielę stan czerwonego alertu w 14 z 27 miast, sygnalizując ekstremalne niebezpieczeństwo z powodu wysokich temperatur.

W Rzymie popularne atrakcje turystyczne, takie jak Fontanna di Trevi czy Watykan, zmagają się z upałem.

Brazylijska turystka Fabiana Laurenti powiedziała: „Jest bardzo gorąco, spacerujemy, ale zawsze z lodami w ręku lub wodą”. Tymczasem szkocki turysta Jerry Mangan podzielił się swoimi doświadczeniami z podróży po Włoszech podczas tej intensywnej fali upałów. „Byliśmy we Florencji, byliśmy w Pizie, a teraz przyjechaliśmy tutaj w najgorętszy weekend i mam problemy” – przyznał.

Aby zaradzić tej sytuacji, włoska agencja ochrony cywilnej rozdaje turystom butelki z wodą w Koloseum i na starożytnym Forum Romanum. Jednak nieustający upał nie wykazuje oznak ustępowania.

Według Tediciego, Rzym zmaga się z nieprzerwaną falą upałów od początku lipca, a temperatury są stale wyższe od średniej.

„Niestety, te anomalie związane z falami upałów w XXI wieku są spowodowane antropogenicznym efektem cieplarnianym” – stwierdził Tedici, przewidując, że fala upałów może trwać co najmniej kolejne 10 dni.