O nas
Kontakt

Włochy obwiniają problemy finansowe za spór z Brukselą o świadczenia rodzinne

Laura Kowalczyk

FILE: Children play soccer in the street ahead of the Serie A football match between Napoli and Salernitana at the Diego Armando Maradona stadium, in Naples, 30 April 2023

Komisja Europejska podjęła kroki prawne przeciwko Rzymowi za rzekome dyskryminowanie obywateli UE zamieszkujących ten śródziemnomorski kraj.

Premier Włoch Giorgia Meloni potępiła procedurę Komisji Europejskiej w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Włochom, nazywając ją „surrealistyczną”, co zapoczątkowało kolejną wojnę na słowa między Brukselą a Rzymem.

W zeszłym tygodniu Komisja Europejska ogłosiła, że ​​podejmie kroki prawne przeciwko Włochom, oskarżając je o dyskryminację obywateli UE mieszkających we Włoszech, poprzez uniemożliwianie im otrzymywania świadczeń rodzinnych.

Na mocy ustawy, która weszła w życie w 2022 r., pracownicy, którzy nie mieszkali we Włoszech przez co najmniej dwa lata lub których dzieci nie są zarejestrowane jako rezydenci, nie są uprawnieni do tych świadczeń.

Włoscy ustawodawcy odrzucają jednak oskarżenia Brukseli, kwestionując jej autorytet w tej sprawie.

„To jest coś, co niemal wykracza poza kompetencje związku” – powiedział eurodeputowany Forza Italia Flavio Tosi w wywiadzie dla TylkoGliwice.

„Każdy kraj musi pogodzić się z dostępnymi zasobami. Włochy są jednym z krajów o najwyższym zadłużeniu w UE i nie możemy porównywać się do Francji, Niemiec ani innych członków założycieli UE, którzy mogą sobie pozwolić na większe wydatki lub zaciągnięcie większego długu”.

Włoski rząd przeznaczył dodatkowe 3 miliardy euro na wsparcie systemu świadczeń rodzinnych, znanego jako „assegno unico”, czyli zasiłek powszechny.

Meloni podkreśliła, że ​​Włochy nie mogą sobie pozwolić na zainwestowanie więcej niż już przyznano i że środek ten jest kluczowym elementem wysiłków jej rządu zmierzających do rozwiązania problemu spadku wskaźnika urodzeń w kraju.

Mimo że Włochy odpowiedziały na pierwsze formalne wezwanie Komisji w ubiegłym roku i późniejszą opinię, UE utrzymuje, że odpowiedź kraju nie rozwiała jej obaw.

Sprawa została teraz skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE. Komisja Europejska podkreśla, że ​​jedną z podstawowych zasad UE jest to, że wszyscy jej obywatele są traktowani równo we wszystkich państwach członkowskich, co oznacza, że ​​Włochy nie mogą tworzyć różnych polityk dla obywateli UE i Włochów w żadnej kwestii praw i przywilejów.