O nas
Kontakt

Włochy przywrócą ambasadora w Syrii po dekadzie nieobecności

Laura Kowalczyk

Italian Foreign Minister Antonio Tajani

Rzym chce przywrócić stosunki dyplomatyczne z Syrią, aby uniemożliwić Rosji monopolizację wysiłków dyplomatycznych, co może wywołać podziały wśród sojuszników Unii Europejskiej.

Włochy planują wysłać ambasadora z powrotem do Syrii po dziesięciu latach nieobecności, powiedział minister spraw zagranicznych Włoch. Ten ruch dyplomatyczny może wywołać podziały wśród sojuszników Unii Europejskiej.

Minister spraw zagranicznych Antonio Tajani, przemawiając w czwartek przed właściwymi komisjami parlamentarnymi, ogłosił zamiar Rzymu przywrócenia stosunków dyplomatycznych z Syrią.

Tajani powiedział, że decyzja ta ma na celu uniemożliwienie Rosji monopolizowania wysiłków dyplomatycznych w tym bliskowschodnim kraju.

Oświadczenie to nastąpiło po środowym spotkaniu w Moskwie prezydenta Rosji Władimira Putina z odizolowanym prezydentem Syrii Baszarem al-Assadem.

Według Kremla Putin powiedział al-Assadowi, że jest zaniepokojony wzrostem napięć na Bliskim Wschodzie.

Moskwa jest uważana za jednego z głównych zwolenników Assada, który pozostał u władzy pomimo powszechnej izolacji Zachodu i ofiar cywilnych od początku wojny domowej w Syrii w marcu 2011 r.

Pokojowe protesty przeciwko rządowi Assada, będące częścią powstań Arabskiej Wiosny na Bliskim Wschodzie, spotkały się z brutalnymi represjami, w wyniku których powstanie szybko przerodziło się w pełnowymiarową wojnę domową.

Konflikt dodatkowo skomplikowała interwencja sił zagranicznych ze wszystkich stron i rosnąca aktywność bojowników, najpierw grup powiązanych z Al-Kaidą, a następnie tzw. Państwa Islamskiego, aż do ich klęski na polu bitwy w 2019 r.

Wojna, w wyniku której zginęło prawie pół miliona ludzi, a połowa z 23 milionów mieszkańców kraju, którzy przed wojną mieszkali w kraju, została zmuszona do opuszczenia domów, została w dużej mierze wstrzymana, pomimo ciągłych walk na niewielką skalę.

Kraj jest podzielony na obszary kontrolowane przez rząd Assada z siedzibą w Damaszku, różne grupy opozycyjne i syryjskie siły kurdyjskie.

Na początku konfliktu wiele państw zachodnich i arabskich zerwało stosunki z Syrią, w tym Włochy, które od tego czasu prowadzą politykę dyplomatyczną wobec Syrii za pośrednictwem swojej ambasady w Bejrucie.

Jednakże odkąd Assad odzyskał kontrolę nad większością terytorium, sąsiadujące kraje arabskie stopniowo przywracały stosunki, a najbardziej symbolicznym posunięciem było ponowne przyjęcie Syrii do Ligi Państw Arabskich w ubiegłym roku.

Tajani powiedział, że polityka UE w Syrii powinna być dostosowywana do „rozwoju sytuacji” i dodał, że Włochy otrzymały wsparcie od Austrii, Chorwacji, Grecji, Czech, Słowenii, Cypru i Słowacji.

Jednakże USA i sprzymierzone z nimi państwa w Europie w dalszym ciągu niezmiennie zajmują zdecydowane stanowisko wobec rządu Assada z uwagi na obawy dotyczące łamania praw człowieka.