O nas
Kontakt

Włochy ustanowiły w zeszłym roku nowe rekordy w zakresie energii słonecznej i wiatrowej, ale osiągnięcie celu na rok 2030 nadal jest dalekie od ideału – twierdzi ekspert

Laura Kowalczyk

Solar panels are illuminated by the first light of dawn in Collarmele, near L

To dobra wiadomość, ale odbudowa elektrowni wodnych po suszach we Włoszech w 2022 r. sprawia, że ​​dane dotyczące energii odnawialnej wyglądają lepiej niż w rzeczywistości.

Jak poinformował wczoraj operator sieci energetycznej Terna, energia słoneczna i wiatrowa wyprodukowały we Włoszech w ubiegłym roku rekordową ilość energii.

Farmy wiatrowe wygenerowały w ubiegłym roku rekordowe 23,4 terawatogodzin (TWh) energii, podczas gdy panele słoneczne wzrosły do ​​poziomu 30,6 TWh.

Wszystkie źródła odnawialne, w tym woda, pokrywają prawie 37% zapotrzebowania na energię elektryczną w regionie Morza Śródziemnego – co oznacza wzrost z 31% w 2022 r.

Jednak Włochy nadal są na dobrej drodze do osiągnięcia celu w zakresie transformacji energetycznej, zgodnie z którym do 2030 r. 70% energii elektrycznej pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych.

„Te dane pokazują, że włoski sektor odnawialnych źródeł energii w końcu budzi się ze snu” – mówi TylkoGliwice Green Chris Rosslowe, starszy analityk danych dotyczących energii i klimatu w think tanku Ember.

„Jednak zgłoszony wzrost produkcji energii odnawialnej wygląda lepiej niż w rzeczywistości ze względu na ożywienie w produkcji energii wodnej po roku 2022, w którym wystąpiła susza”.

Aby osiągnąć cel na rok 2030, włoski krajowy plan na rzecz energii i klimatu (NECP) pokazuje, że produkcja energii wiatrowej i słonecznej musi rosnąć o 17 procent rocznie – w porównaniu z około 13 procent w roku ubiegłym.

Jak zmienia się miks elektroenergetyczny Włoch?

Terna twierdzi, że zainstalowana moc odnawialnych źródeł energii wzrosła w 2023 r. o 5,8 gigawata (GW). To o 2,7 GW więcej niż liczba nowych zielonych „aktywacji” w roku poprzednim.

Rosslowe podkreśla jednak, że nadal brakuje mu wzrostu na poziomie około 9 GW rocznie wymaganego do 2030 r.

Chociaż we wszystkich przypadkach nastąpił wzrost energii ze źródeł odnawialnych, operator zauważa, że ​​w szczególności wzrosła produkcja energii wodnej – wracając do poprzedniego poziomu po wynikach dotkniętych suszą w 2022 r.

Wraz ze wzrostem zielonej energii spadła produkcja prądu w elektrowniach gazowych i węglowych: odpowiednio o 17,4 proc. i 42 proc.

Terna twierdzi, że do spadku produkcji włoskich paliw kopalnych przyczynił się także spadek zużycia energii elektrycznej o 2,8% w porównaniu z 2022 r., co stanowi kontynuację skutków kryzysu energetycznego. Sytuację dodatkowo złagodził import energii elektrycznej z zagranicy.

Duży spadek produkcji węglowej – wyjaśnia Terna – „jest konsekwencją zawieszenia w 2023 r. inicjatyw mających na celu maksymalizację wykorzystania elektrowni węglowych wprowadzonych w szczytowym okresie kryzysu gazowego”.

Co pcha do przodu włoską energetykę wiatrową i słoneczną, a co ją powstrzymuje?

Świat znajduje się w trakcie „niepowstrzymanego” przejścia na czystą energię, powiedział w zeszłym roku dyrektor wykonawczy MAE Fatih Birol.

Tę dynamikę widać nie tylko we włoskim rozwoju energetyki wiatrowej i słonecznej, ale także w otaczającej ją technologii, która pomaga rozwijać się odnawialnym źródłom energii.

Terna chwali rolę połączeń wzajemnych w wersji z 2023 r., „jako narzędzia umożliwiającego efektywność i bezpieczeństwo systemu elektroenergetycznego”.

„W uzupełnieniu rozwoju odnawialnych źródeł energii szybko nabiera tempa rozwój magazynowania energii elektrycznej” – dodaje Rosslowe. „Wprowadzane są plany wsparcia rozwoju nowych pojemności magazynowych, aby bezpiecznie zarządzać wzrostem odnawialnych źródeł energii”.

Jednak podstawowe kwestie krajowe i lokalne pozostają. Zdaniem MAE, rozwój odnawialnych źródeł energii we Włoszech jest „nękany” długimi i złożonymi procedurami wydawania zezwoleń.