Premier Włoch otworzyła szczyt w Rzymie, przedstawiając plan rozwoju kontynentu, który, jej zdaniem, powstrzyma migrację do Europy.
Premier Włoch Giorgia Meloni otworzyła w poniedziałek szczyt afrykański w Rzymie, przedstawiając plan pobudzenia rozwoju kontynentu, który, jej zdaniem, ograniczy napływ migrantów i stworzy nowe stosunki między Europą a Afryką.
Podczas przemówienia otwierającego włoska premier przedstawiła szereg projektów pilotażowych w poszczególnych krajach, które jej zdaniem pozwolą Afryce stać się głównym eksporterem energii do Europy, pomagając jej zmniejszyć zależność od rosyjskiej energii.
„Chcemy uwolnić afrykańską energię, aby zagwarantować młodszym pokoleniom prawo, którego do tej pory odmawiano” – powiedziała Meloni. „Ponieważ tutaj, w Europie, dużo mówimy o prawie do emigracji, ale rzadko mówimy o zagwarantowaniu prawa do tego, aby nie być zmuszanym do emigracji”.
Według Meloni plan jej kraju na rzecz rozwoju Afryki stworzy miejsca pracy na kontynencie i zniechęci młodych ludzi do wyjeżdżania i podejmowania niebezpiecznych podróży przez Morze Śródziemne, aby dotrzeć do Europy. Plan, nazwany na cześć założyciela kontrolowanego przez państwo giganta gazowego Eni Enrico Mattei, obejmuje projekty pilotażowe w takich obszarach, jak opieka zdrowotna, woda, kanalizacja, rolnictwo i infrastruktura.
„To współpraca równych sobie, daleka od wszelkich drapieżnych pokus, ale także daleka od miłosiernej postawy wobec Afryki, która rzadko łączy się z jej niezwykłym potencjałem rozwojowym” – powiedziała przywódcom Meloni.
Wydawało się jednak, że plan Włoch nie wzbudził entuzjazmu wśród przywódców afrykańskich. Przewodniczący Komisji Unii Afrykańskiej Moussa Faki Mahamat powiedział, że kraje afrykańskie wolałyby, aby przeprowadzono z nimi konsultacje, zanim Włochy wdrożą swój plan.
„Musimy przejść od słów do czynów” – powiedział Faki, były premier Czadu, przemawiając na szczycie. „Nie możemy być zadowoleni z obietnic, które nigdy nie są dotrzymywane”.
Dwudziestu przywódców afrykańskich, najwyżsi urzędnicy Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz przedstawiciele międzynarodowych instytucji pożyczkowych uczestniczy w wydarzeniu w Rzymie, które jest pierwszym ważnym wydarzeniem włoskiej prezydencji w G7.