O nas
Kontakt

Włoska gospodarka wychodzi z recesji, ale na rok 2024 grożą chmury

Laura Kowalczyk

Włoska gospodarka wychodzi z recesji, ale na rok 2024 grożą chmury

TylkoGliwice Business przygląda się bliżej obecnej sytuacji gospodarczej Włoch, publikując najnowsze dane dotyczące produktu krajowego brutto (PKB).

Jak wynika z ostatecznych danych opublikowanych przez krajowy urząd statystyczny ISTAT, PKB Włoch za trzeci kwartał 2023 r. zrewidowano w górę do rocznej stopy wzrostu wynoszącej 0,1% kwartał do kwartału.

Ta pozytywna rewizja następuje po spadku o 0,4% w poprzednim kwartale, co pozwoliło Włochom uniknąć groźby wejścia w techniczną recesję charakteryzującą się ujemnym wzrostem gospodarczym przez dwa kolejne kwartały.

Roczna zmiana włoskiego PKB również wyniosła 0,1%, przekraczając wcześniejsze szacunki o stabilnej wartości.

Statystyki krajowe wykazały, że wydatki na spożycie ostateczne i nakłady brutto na środki trwałe spadły o 0,2% w porównaniu do trzeciego kwartału 2022 r. Dodatkowo import odnotował zauważalny spadek o 3,2%, a eksport również o 0,4%.

W swoim ostatnim październikowym biuletynie ISTAT w dalszym ciągu przekazuje sygnały dotyczące włoskiej gospodarki. W październiku wskaźniki zaufania konsumentów i przedsiębiorców zanotowały dalsze spadki, a negatywne tendencje dotknęły wszystkie składowe, z kilkoma wyjątkami.

Włoska działalność produkcyjna dalej się kurczy

Włoski sektor produkcyjny doświadcza znacznego kurczenia się. W listopadzie Indeks Menedżerów Zakupów (PMI) został zrewidowany w dół do 44,4 pkt z poprzedniego szacunku na poziomie 45,3. Spadek ten następuje po październikowym odczycie wynoszącym 44,9, wskazującym na pogarszające się warunki popytu. Szczególnie zauważalne były spadki produkcji i zamówień fabrycznych. Listopad był ósmym z rzędu miesiącem spadku.

Komentując dane PMI, dr Tariq Kamal Chaudhry, ekonomista Hamburg Commercial Bank, wyraził swoje obawy, mówiąc: „Włoski przemysł produkcyjny ryzykuje utknięciem w recesji”.

Ekonomista zauważył, że niestabilność była szczególnie widoczna w produkcji, zakupionych ilościach, poziomie zapasów i zatrudnieniu w porównaniu z poprzednim miesiącem.

„Niepokojące jest to, że firmy redukują zatrudnienie z powodu niedoboru wykwalifikowanych pracowników, co zwiastuje trudne czasy dla włoskiego przemysłu produkującego towary” – dodał.

Spowolnienie gospodarcze przekłada się także na tendencje dezinflacyjne. Roczna stopa inflacji we Włoszech spadła do 0,8% w listopadzie 2023 r., co stanowi znaczny spadek z 1,7% w poprzednim miesiącu i jest najniższą stopą od marca 2021 r.

Korekty budżetu państwa na 2024 rok

Włoski rząd ostrzegał już wcześniej przed przejściowym odwróceniem się wzrostu w drugim kwartale 2023 r., tłumacząc to takimi czynnikami, jak spadek siły nabywczej gospodarstw domowych na skutek wysokiej inflacji, przedłużająca się niepewność spowodowana konfliktem na Ukrainie, stagnacja europejskiej gospodarki i upadek światowego handlu.

W projekcie planu budżetu na 2024 r. rząd obniżył prognozę wzrostu PKB na rok bieżący z 1,0% do 0,8% oraz skorygował szacunki na 2024 r. o 1,5% do poziomu 1,0%. Oczekuje się, że Włochy zwiększą w przyszłym roku deficyt budżetowy do 4,3% PKB, a relacja długu do PKB ma utrzymać się na poziomie powyżej 140% do końca 2026 r.

Dobre wyniki na giełdzie pomimo obaw gospodarczych

Pomimo trudnego scenariusza gospodarczego włoski indeks giełdowy w dalszym ciągu osiąga niezwykłe wyniki.

W ciągu pierwszych jedenastu miesięcy roku wzrósł o 25%, osiągając najwyższy poziom od lipca 2008 r. Pozostał jeszcze miesiąc, a rok 2023 może być drugim najsilniejszym rokiem dla włoskiej giełdy. Ostatnie dwa lata. dziesięcioleci, kwestionując problemy gospodarcze kraju.