O nas
Kontakt

Włoska Via Appia trafia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Laura Kowalczyk

Via Appia

Włochy są krajem z największą liczbą obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdyż mają ich aż sześćdziesiąt.

Włochy znajdują się na szczycie listy światowego dziedzictwa UNESCO. Komitet Światowego Dziedzictwa, spotykający się w New Delhi na swojej 46. sesji, postanowił dodać „Via Appia Regina Viarum” do Listy światowego dziedzictwa, stając się 60. włoskim miejscem, które zostało uznane.

Na liście znalazły się również: rezydencja Ensemble Schwerin w Niemczech, Park Narodowy Niah w Malezji, obszar archeologiczny Al-Faw w Arabii Saudyjskiej, zespół rzeźbiarski Constantina Brâncușiego w Târgu Jiu i Granice Cesarstwa Rzymskiego w Dacji – oba w Rumunii.

Kandydatura Via Appia promowana przez Ministerstwo Kultury

Po raz pierwszy kandydaturę promowało bezpośrednio Ministerstwo Kultury, które koordynowało wszystkie etapy procesu i przygotowało niezbędną dokumentację aplikacyjną.

Historia Via Appia

Około 650 kilometrów długości, starożytna Via Appia przebiega przez centralne i południowe Włochy. Była to pierwsza z wielkich dróg Rzymu zbudowana przy użyciu innowacyjnych technik; prawdziwe arcydzieła inżynierii lądowej, które uzupełniały naturalne drogi i są najbardziej trwałymi zabytkami cywilizacji rzymskiej.

Trasa została zainaugurowana w 312 r. p.n.e. przez cenzora Appiusza Klaudiusza Blinda, aby połączyć Rzym z Kapuą. Później została przedłużona do Benevento, Venosa, Tarentu i Brindisi.

Stworzona na potrzeby militarne, Via Appia natychmiast stała się drogą wielkich komunikacji handlowych i podstawowych przekazów kulturowych. Z czasem stała się modelem dla wszystkich kolejnych rzymskich dróg publicznych.

„UNESCO dostrzegło wyjątkową uniwersalną wartość niezwykłego dzieła inżynieryjnego, które przez stulecia odgrywało kluczową rolę w wymianie handlowej, społecznej i kulturalnej z krajami basenu Morza Śródziemnego i Wschodu” – powiedział minister kultury Gennaro Sangiuliano.

„To wyróżnienie jest kontynuacją niezwykłego sukcesu, jaki odniosła włoska opera niespełna rok temu” – skomentował Podsekretarz ds. Kultury odpowiedzialny za UNESCO, Gianmarco Mazzi.