Włoska firma energetyczna Nucleo potwierdza plany budowy 20 minireaktorów w Wielkiej Brytanii.
Nucleo twierdzi, że chce skorzystać z planów rozwoju energetyki jądrowej w Wielkiej Brytanii i chce zbudować 20 minireaktorów w różnych lokalizacjach w sześciu lokalizacjach w pobliżu energochłonnych gałęzi przemysłu.
Według raportu Telegraph elektrownie będą zasilane plutonem, paliwem obecnie nieużywanym w Wielkiej Brytanii i kojarzonym głównie z bronią nuklearną.
W następstwie niedawnego złagodzenia przez rząd Wielkiej Brytanii przepisów ograniczających rozwój energetyki jądrowej w odległych lokalizacjach firma oświadczyła, że chce budować w pobliżu gęsto zaludnionych ośrodków.
Dyrektor zarządzający Newcleo ds. energii jądrowej, Andrew Murdoch, powiedział „The Telegraph”: „Zaczęliśmy wybierać dla nas najlepsze lokalizacje i kontynuujemy pewne dyskusje”.
Odnosząc się do kluczowych ośrodków przemysłowych, takich jak Teesside, Humberside i Merseyside, dodał: „Klastry przemysłowe są naturalnym miejscem, do którego warto się udać. To tutaj koncentruje się wiele możliwości transformacji energetycznej, a zatem stanowią one doskonałą okazję.
Murdoch powiedział gazecie, że zdolność produkcyjna reaktorów Newcleo będzie znacznie niższa niż obecnie budowanych w Sizewell C i Hinkley Point C. Oznacza to, że będą na tyle małe, że można je budować w fabrykach, co potencjalnie zapewni ogromne korzyści kosztowe – dodał. dodany.
W wywiadzie dla „The Telegraph” Andrew Murdoch podkreślił, że obecnym celem Newcleo jest stworzenie działającego projektu reaktora, co byłoby pierwszym krokiem w kierunku ewentualnej zgody organów regulacyjnych.
Jeśli reaktor zostanie zatwierdzony, Murdoch powiedział gazecie, że reaktory będą kosztować około 5 miliardów funtów za gigawat mocy wytwórczej, w porównaniu do 15 miliardów funtów za gigawat w Hinkley Point C.
Wyjaśnił, że małe reaktory można również zbudować i zainstalować w maksymalnie cztery lata, w przeciwieństwie do dwóch dekad wymaganych w przypadku Hinkley.
Siedziba Newcleo znajduje się w Londynie, ale większość jej pracowników badawczych i personelu pracuje we Włoszech.