O nas
Kontakt

Włoskie władze skonfiskowały 121 mln euro od Amazon za domniemane oszustwa podatkowe i wykorzystywanie pracowników

Laura Kowalczyk

Packages riding on a belt are scanned to be loaded onto delivery trucks at the Amazon Fulfillment centre in New Jersey, 1 August 2017, FILE

Śledztwo prowadzone przez prokuraturę w Mediolanie ujawniło domniemany nielegalny schemat podwykonawstwa.

Włoska policja finansowa skonfiskowała 121 milionów euro z mediolańskiego oddziału Amazona po tym, jak gigant e-commerce został oskarżony o oszustwa podatkowe i wykorzystywanie pracowników.

Prowadzone jest śledztwo w sprawie domniemanego stosowania tzw. rezerwuarów siły roboczej — systemu, w ramach którego duże firmy nielegalnie zlecają usługi logistyczne innym firmom i spółdzielniom w celu obniżenia kosztów pracy i płacenia mniejszych podatków, jak podaje państwowa agencja prasowa ANSA.

W nakazie wydanym wraz z zajęciem stwierdzono, że oszustwo podatkowe będzie polegało na wykorzystaniu „nielegalnego mechanizmu faktur” za nieistniejące transakcje, zgodnie z postanowieniami różnych fałszywych umów o świadczenie usług siły roboczej, co doprowadziło do wydania i późniejszego wykorzystania fałszywych dokumentów.

Mediolańscy prokuratorzy zrekonstruowali „łańcuch dostaw pracy”, zauważając, że stosunki pracy „były sprawdzane przez firmy „filtrujące”, które z kolei korzystały z usług kilku spółdzielni, które systematycznie pomijały płacenie podatku VAT, a także składek na ubezpieczenia społeczne i świadczenia socjalne”.

Amazon powiedział TylkoGliwice w oświadczeniu wysłanym e-mailem: „Przestrzegamy wszystkich obowiązujących praw i przepisów w miejscu, w którym działamy, i wymagamy tego samego od firm, które z nami współpracują”.

„Stawiamy sobie i naszym partnerom najwyższe wymagania i mamy ustalony Kodeks postępowania dostawców, który musi być przestrzegany, aby móc z nami współpracować” – kontynuuje oświadczenie. „Będziemy nadal pomagać odpowiednim władzom w ich dochodzeniach”.

Amazon jest najnowszym celem serii podobnych śledztw prowadzonych przez włoską prokuraturę przeciwko dużym firmom, takim jak DHL, Uber i Lidl.

Gigant wynajmu wakacyjnego Airbnb zgodził się zapłacić 576 mln euro w ramach ugody w sprawie trwającego cztery lata włoskiego sporu podatkowego w grudniu.

Jeśli chodzi o Amazon, firma zajmująca się handlem elektronicznym znalazła się na celowniku Włoch z powodu domniemanych nieuczciwych praktyk handlowych wcześniej w tym roku.

Urząd antymonopolowy kraju nałożył na dwie spółki zależne Amazona karę w wysokości 10 mln euro za korzystanie z opcji Subskrybuj i oszczędzaj, która umożliwiała klientom skonfigurowanie cyklicznych dostaw często kupowanych artykułów.

Według włoskich urzędników automatyzm tej funkcji narusza prawa konsumentów.