We wtorek rynki europejskie notowały wzrosty, gdy inwestorzy zapoznali się z szeregiem danych ekonomicznych z całej strefy euro, a także innymi aktualizacjami spółek, w tym najnowszymi wynikami BP.
W momencie pisania tego tekstu francuski CAC 40 zwyżkował o 0,60%, do 6866,01 punktów, podczas gdy niemiecki DAX zwyżkował o 0,46% do 14783. 82. W Londynie indeks FTSE 100 również był na zielono, choć pozostawał w tyle za swoimi odpowiednikami i wzrósł o 0,42 % do 7358,28 pkt.
„W ostatnim dniu handlowym miesiąca rynki europejskie notują ostrożne wzrosty, a indeks FTSE 100 pozostaje w tyle, ściągnięty w dół przez BP po tym, jak jego zyski przekroczyły oczekiwania, co spowodowało spadek cen akcji naftowego giganta” – Victoria Scholar, dyrektor ds. inwestycji w firmie Inwestor Interaktywny – powiedział.
„Dzisiaj wygasa ograniczenie premii bankierów w Wielkiej Brytanii, wywołując mieszane reakcje i odwrócenie zasad wprowadzonych po światowym kryzysie finansowym. Francuska gospodarka wzrosła w trzecim kwartale o 0,1%, co oznacza spowolnienie w porównaniu ze wzrostem o 0,6% w poprzednim kwartale” – dodała.
Dane ekonomiczne: Gospodarka strefy euro
Lepsze zachowanie giełd w Europie następuje po wtorkowej publikacji danych z całej strefy euro, które ukazują jej dobrą kondycję gospodarczą.
Według danych INSEE, francuska gospodarka wzrosła w trzecim kwartale (3 kwartale) 2023 r. o zaledwie 0,1%, w porównaniu do wzrostu o 0,6% w kraju w poprzednim kwartale. Jeśli chodzi o inflację, spowolniła ona do najniższego poziomu od lutego 2022 r., kiedy rozpoczął się konflikt rosyjsko-ukraiński.
Szacunki wskazują, że inflacja cen towarów i usług konsumenckich spadła w październiku do 4% z 4,9% we wrześniu. INSEE wyjaśnia, że tłumaczy się to spowolnieniem cen energii, żywności i wytwarzanych produktów.
Tymczasem w trzecim kwartale gospodarka Włoch znalazła się w stagnacji, ale uniknęła recesji po zgłoszeniu, że produkt krajowy brutto (PKB) nie zmienił się przez ostatnie trzy miesiące. Istat podał, że następuje to po spadku o 0,4% w okresie od kwietnia do czerwca.
Organ statystyczny Portugalii, Instituto Nacional de Estatística, również przedstawił aktualizację i stwierdził, że PKB kraju spadł o 0,2% w okresie od lipca do września, po wzroście o 0,1% w poprzednim kwartale, co odzwierciedla zmniejszenie eksportu komponentów, towarów i usług, w tym turystyki.
Ogólnie rzecz biorąc, gospodarka strefy euro skurczyła się w ostatnim kwartale, co jest wynikiem gorszym od oczekiwań rynków, a PKB spadł o 0,1% w okresie od lipca do września, jak wynika z danych Eurostatu. Tymczasem Unia Europejska jako całość odnotowała wzrost o 0,1%.
Największy wzrost w porównaniu do poprzedniego kwartału zanotowała Łotwa, a za nią uplasowały się Belgia i Hiszpania. Największe spadki odnotowano w Irlandii, Austrii i Czechach.
Niemcy, największy członek strefy euro, straciły w tym kwartale 0,1%.
Inflacja w strefie euro, czyli strefie euro, wyniosła w październiku 2,9% w porównaniu z 4,3% we wrześniu 2023 r.
„Inflacja w Europie spadła poniżej oczekiwań” – powiedział Mathieu Savary, główny strateg w BCA Research. „Spowolnienie jest gwałtowne i wspierane przez różne czynniki, takie jak korzystne efekty bazy, spowolnienie płac, umiarkowana presja inflacyjna i umiarkowane oczekiwania inflacyjne na przyszły rok. Choć uspokoi to EBC, jest jeszcze za wcześnie, aby stawiać na rychłą obniżkę stóp procentowych”.
Aktualności spółki: Akcje BP spadają w związku z niedoborami zysków
Jeśli chodzi o akcje, najnowszy raport zysków BP spowodował, że we wtorek cena akcji BP spadła o 4,07%, po tym jak ostatnia publikacja wyników finansowych spółki nie zachęciła inwestorów.
Gigant naftowo-gazowy zaobserwował zyski w wysokości 3,3 miliarda dolarów (3,1 miliarda euro). Rynki oczekiwały jednak, że spółka zaobserwuje zysk w wysokości 4 miliardów dolarów. BP odnotowało osłabienie handlu gazem pomimo wysokich cen ropy naftowej.
„W tym kwartale odnotowano dalszy postęp w zakresie odpornych węglowodorów, a inwestycja o wartości 100 milionów dolarów w Teslę w celu stworzenia ultraszybkich ładowarek w USA to kolejny krok w kierunku ładowania pojazdów elektrycznych i wygody na jej stacjach” – skomentował Richard Hunter, dyrektor ds. rynków w Interactive Investor .
Hunter zauważył również, że operacyjne przepływy pieniężne również odnotowały znaczny wzrost i wyniosły 8,75 miliarda dolarów w porównaniu do 8,3 miliarda dolarów w roku poprzednim i 6,3 miliarda dolarów w kwartale poprzednim.
„Skutkowało to dalszą redukcją zadłużenia netto z 23,7 miliardów dolarów do 22,3 miliardów dolarów, przy czym BP ogłosiło także kolejny program skupu akcji o wartości 1,5 miliarda dolarów. Oprócz oczekiwanej stopy dywidendy na poziomie 4,6%, zwrot dla akcjonariuszy jest dla spółki wysokim priorytetem i oczekuje się, że tak pozostanie” – dodał.
Najnowsze wyniki BP pojawiają się w momencie, gdy cała branża staje w obliczu rosnącej presji, aby porzucić tradycyjne paliwa kopalne na rzecz czystszych alternatyw energetycznych.
Vodafone sprzeda swoją hiszpańską spółkę zależną za 5 miliardów euro
Odrębnie Vodafone zgodził się sprzedać swój hiszpański oddział firmie Zegona Communications za kwotę 5 miliardów euro.
To druga duża umowa podpisana przez nową dyrektor naczelną firmy, Margheritę Della Valle, która zobowiązała się do przekształcenia brytyjskiej grupy telekomunikacyjnej w celu zwiększenia jej rentowności.
„Niegdyś ważny gracz w sektorze telekomunikacyjnym, Vodafone w ostatnich latach zgubił się i został zmuszony do przeglądu swojej działalności. Doprowadziło to do sprzedaży aktywów i fuzji w celu stworzenia usprawnionej platformy, z której można podjąć próbę ponownego rozpoczęcia wzrostu” – skomentował Russ Mould, dyrektor inwestycyjny w AJ Bell.
„Ostatnim elementem układanki jest sprzedaż hiszpańskich oddziałów spółce Zegona. Transakcja stanowi kolejny krok w wysiłkach firmy na rzecz zmiany sytuacji, ale droga ta jeszcze się nie skończyła. Vodafone musi jeszcze bardziej uprościć swoją działalność, ponieważ ucierpiał z powodu obecności na zbyt wielu rynkach przy zbyt małych zasobach” – dodał Mold.