Benjamin Netanjahu przemawiał po dwudniowych przesłuchaniach Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze w sprawie zarzutów Republiki Południowej Afryki, że Izrael popełnia ludobójstwo na Palestyńczykach, które Izrael odrzucił jako zniesławiające i obłudne.
W odważnym oświadczeniu wydanym w sobotę premier Benjamin Netanjahu zapewnił, że Izrael będzie kontynuował swoją kampanię przeciwko Hamasowi aż do osiągnięcia zwycięstwa, odrzucając jakąkolwiek potencjalną interwencję, w tym interwencję Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS).
W niedzielę walki osiągnęły 100-dniowy okres, co oznacza najdłuższą i najbardziej śmiercionośną konfrontację między Izraelem a Palestyńczykami od czasu powstania Izraela w 1948 roku i nic nie wskazuje na to, aby walki miały się zakończyć.
Uwagi Netanjahu wygłosił po przesłuchaniach Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie oskarżeń Republiki Południowej Afryki o ludobójstwo Izraela wobec Palestyńczyków, które Izrael odrzuca jako oszczercze i obłudne.
Mimo że Republika Południowej Afryki zwróciła się o tymczasowy rozkaz wstrzymania izraelskiej ofensywy, Netanjahu powiedział w sobotnim wieczornym wystąpieniu telewizyjnym, odnosząc się do Iranu i jego sojuszniczych bojówek: „Nikt nas nie powstrzyma, ani Haga, ani oś zła, ani nikt inny”.
Oczekuje się, że sprawa przed MTS będzie ciągnęła się latami, ale orzeczenia tymczasowe mogą zostać wydane w ciągu kilku tygodni. Netanjahu dał jasno do zrozumienia, że Izrael nie zastosuje się do żadnych rozkazów zaprzestania działań wojennych, co może pogłębić jego międzynarodową izolację.
Międzynarodowa presja na Izrael, aby zakończył konflikt, nasiliła się, a protesty w różnych miastach wzywały do jego zaprzestania. Stany Zjednoczone, oferując wsparcie dyplomatyczne i wojskowe, chroniły Izrael przed większością tych nacisków.
Obawy dotyczące szerszego konfliktu były obecne od początku wojny wraz z otwarciem nowych frontów z udziałem grup wspieranych przez Iran w Jemenie, Libanie, Iraku i Syrii. Aby zapobiec dalszej eskalacji, Stany Zjednoczone zwiększyły swoją obecność wojskową w regionie.
W następstwie kampanii Houthi składającej się z ataków dronów i rakiet na statki handlowe na Morzu Czerwonym, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania przeprowadziły w piątek ataki powietrzne na rebeliantów Houthi w Jemenie.