O nas
Kontakt

Wojna na Ukrainie: Putin twierdzi, że jest „niezwyciężony”, brytyjski gigant zbrojeniowy na Ukrainie, nowe ataki dronów w Rosji

Laura Kowalczyk

Wojna na Ukrainie: Putin twierdzi, że jest „niezwyciężony”, brytyjski gigant zbrojeniowy na Ukrainie, nowe ataki dronów w Rosji

Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.

Putin mówi dzieciom, że Rosja jest „niezwyciężona”

Rosja jest dziś tak samo „niepokonana”, jak podczas drugiej wojny światowej, powiedział Władimir Putin w piątek podczas spotkania z nastolatkami z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

„Zrozumiałem, dlaczego wygraliśmy Wielką Wojnę Ojczyźnianą: nie da się pokonać narodu o takim sposobie myślenia. Byliśmy absolutnie niepokonani i nadal jesteśmy” – powiedział rosyjski prezydent w przemówieniu transmitowanym w telewizji.

Putin regularnie porównuje wojnę z nazistowskimi Niemcami do ofensywy, którą rozpętał na Ukrainie.

Rosja oświadczyła w piątek, że zajęła „kluczowe pozycje na wzniesieniach” w pobliżu miasta Kupiańsk na wschodniej Ukrainie – odcinka frontu, na którym jej wojska od kilku tygodni prowadzą ofensywę.

Rosja przeznaczyła znaczne środki, aby odzyskać kontrolę nad sektorem Kupiańsk, który w zeszłym roku został odbity przez Ukrainę, a według Ilii Jewlacha, rzecznika Dowództwa Wschodniego armii ukraińskiej, zgromadzonych jest tam 45 000 jej żołnierzy.

Ukraińskie drony uderzyły w Kursk, gdy Moskwa odpierała atak

Lokalne władze podały, że siły ukraińskie wycelowały w obwód kurski w Rosji w piątek rano dwoma dronami, uszkadzając budynki mieszkalne i administracyjne.

Uszkodzone zostały dwa budynki, czego wciąż szukają służby ratunkowe – napisał w Telegramie gubernator regionu Roman Starovoit.

W piątek rano siły rosyjskie zestrzeliły kolejny dron lecący do Moskwy, powiedział burmistrz stolicy Siergiej Sobianin.

Dron został zestrzelony zaledwie 20 kilometrów na południowy wschód od centrum Moskwy – napisał Sobianin w Telegramie, nie ujawniając dalszych szczegółów.

Trzy główne moskiewskie lotniska musiały przełożyć i odwołać loty po wykryciu przez obronę powietrzną niezidentyfikowanego obiektu latającego – podała rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS.

Sobianin głośno opowiadał się za rozszerzeniem zdolności obrony powietrznej stolicy Rosji po powtarzających się atakach w ostatnich miesiącach – z których jeden miał nawet miejsce na Kremlu w maju.

Złość z powodu zaproszenia ambasadora Rosji do Nagrody Nobla

Zaproszenie skierowane do ambasadora Rosji w Szwecji na zbliżającą się uroczystą kolację z Nagrodą Nobla wywołało w piątek kontrowersje, a szwedzki premier otwarcie wyraził swój sprzeciw.

„Fundacja Nobla oczywiście zaprasza, kogo chce. Jednak podobnie jak wiele innych osób byłem bardzo zaskoczony, gdy dowiedziałem się, że zaproszono Rosję” – powiedział Ulf Kristersson w oświadczeniu dla AFP.

„Nie zrobiłbym tego, gdybym miał do czynienia z zaproszeniami na ceremonię wręczenia nagród i rozumiem, że denerwuje to mieszkańców Szwecji i Ukrainy” – dodał.

Fundacja Nobla, która organizuje ceremonię wręczenia nagród i uroczystą kolację w Sztokholmie, ogłosiła w czwartek, że w tym roku zaprosi wszystkich ambasadorów krajów obecnych w Szwecji i Norwegii.

W 2022 roku Fundacja zdecydowała się nie zapraszać ambasadorów Rosji i Białorusi ze względu na wojnę na Ukrainie oraz ambasadora Iranu ze względu na represje wobec ruchu protestacyjnego. Ci trzej przedstawiciele zostali zaproszeni w tym roku.

„Widocznie widać, że świat coraz bardziej dzieli się na sfery, a dialog pomiędzy rozbieżnymi punktami widzenia staje się coraz bardziej ograniczany” – stwierdził w notatce prasowej Vidar Helgesen, dyrektor Fundacji.

„Aby odwrócić tę tendencję, poszerzamy nasze zaproszenie do świętowania i zrozumienia Nagrody Nobla oraz znaczenia wolnej nauki, wolnej kultury oraz wolnych i pokojowych społeczeństw” – dodał.

Wielu szwedzkich polityków, w tym przywódcy ekologiczni, centrowi i lewicy, oświadczyło, że zbojkotują uroczystą kolację z powodu zaproszenia ambasadora Rosji.

Brytyjski koncern zbrojeniowy przyspieszy dostawy broni na Ukrainę

Brytyjski gigant zbrojeniowy BAE Systems utworzył na Ukrainie organ prawny, aby przyspieszyć dostawy broni i sprzętu do rozdartego wojną narodu.

Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się w czwartek z dyrektorem naczelnym firmy Charlesem Woodburnem, aby ustalić szczegóły nowej umowy.

„Rozwój własnej produkcji broni jest najwyższym priorytetem” – napisał Zełenski na X, wcześniej znanym jako Twitter, po czwartkowym spotkaniu.

Powiedział, że Ukraina będzie mogła rozmieścić wyprodukowane przez BAE systemy artyleryjskie L119 i M777 oraz solidny pojazd opancerzony CV90.

BAE wniosło duży wkład w brytyjskie dostawy obronne do Kijowa po rozpoczęciu inwazji w lutym 2022 r. Pod względem wartości jest największym europejskim wykonawcą w dziedzinie obronności, działającym w ponad 40 krajach na całym świecie.

Koncern zbrojeniowy nie podjął jednak jeszcze decyzji o otwarciu fizycznego biura na Ukrainie, pomimo wcześniejszych zapewnień Zełenskiego, że Kijów prowadzi w tej sprawie negocjacje.

Rosja niezadowolona z propozycji porozumienia w sprawie umowy zbożowej z Morza Czarnego

Rosja chce, aby Zachód zastosował się do „listy działań” oprócz nowej propozycji szefa ONZ dotyczącej zboża z Morza Czarnego, powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wysłał nowy list do Ławrowa, mając nadzieję na wznowienie porozumienia, które zniosło rosyjską blokadę i umożliwiło Ukrainie transport prawie 33 000 ton zboża w czasie rosnącego głodu na świecie.

Jednak Moskwa nie była usatysfakcjonowana listem, zasugerował Ławrow po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Turcji Hakanem Fidanem, którego kraj pomógł w wynegocjowaniu porozumienia.

„Gdy tylko rozmowy zakończą się konkretnymi decyzjami, jeszcze tego samego dnia będziemy gotowi wznowić ukraińską część pakietu zbożowego” – powiedział Ławrow.

Opisując umowę zbożową jako „całkiem skomplikowaną i pracochłonną pracę”, turecki Fidan powiedział, że kiedy Erdogan i Putin spotkają się, „przyjmą bardziej strategiczne i polityczne stanowisko”.

W czwartek Guterres powiedział reporterom ONZ, że napisał do Ławrowa list zawierający „zestaw konkretnych propozycji, które pozwolą stworzyć warunki do odnowienia inicjatywy czarnomorskiej”.

W lipcu 2022 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych i Turcja wynegocjowały umowę, która umożliwiła Ukrainie transport zboża i innych artykułów spożywczych z trzech portów Morza Czarnego.

Odrębne memorandum między ONZ a Rosją, wydane po rozpoczęciu inwazji, zobowiązało się do przezwyciężenia przeszkód w transporcie przez Moskwę żywności i nawozów na rynki światowe.

Rosja zawiesiła w lipcu inicjatywę dotyczącą zbóż nad Morzem Czarnym, nazywając ją wypaczoną umową i wielokrotnie zarzucając Ukrainie wspieranie jej bogatych sojuszników na Zachodzie.