Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.
Agencje pomocowe twierdzą, że Rosja nasila ataki na infrastrukturę krytyczną
Międzynarodowy Komitet Ratunkowy ostrzegł przed niepokojącym nasileniem się rosyjskich ataków na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną na Ukrainie przed nadchodzącą zimą.
„Niepokojąco jesteśmy świadkami zwiększonej liczby ataków na infrastrukturę krytyczną, nawet w miejscach, które do tej pory uważano za stosunkowo bezpieczne” – powiedziała Marysia Zapasnik, dyrektor krajowa IRC na Ukrainę.
„Wcześniej zniszczone domy i sieci energetyczne nie zostały w pełni naprawione, a intensywny ostrzał i śmierć spowodowana minami lądowymi i inną niewybuchami są obecnie codziennością”.
„Wraz ze spadkiem temperatur Ukraina prawdopodobnie ucierpi z powodu wzmożonych ataków rakietowych i szerzej zakrojonych zniszczeń” – kontynuowała. „Połączenie trwającego konfliktu, zniszczonej infrastruktury i trudnych warunków pogodowych może sprawić, że życie ludzi w dotkniętych nimi regionach będzie niezwykle trudne obszary.”
Co najmniej 51 cywilów zginęło w czwartek w rosyjskim ataku rakietowym na wiejski sklep w Grozie na wschodniej Ukrainie. Był to jeden z najbardziej śmiercionośnych ataków w ostatnich miesiącach.
Do ataku, w wyniku którego zginęło dziecko, doszło przy okazji pogrzebu ukraińskiego żołnierza.
Zełenski potępił atak na sklep i kawiarnię we wsi Hroza jako „w sposób oczywisty brutalną zbrodnię rosyjską” i „całkowicie zamierzony akt terroryzmu”.
Namawiał zachodnich sojuszników do pomocy we wzmocnieniu obrony powietrznej Ukrainy, mówiąc, że „należy powstrzymać rosyjski terror”.
Samolot szefa Wagnera wysadzony w powietrze przez granaty na pokładzie twierdzi Putin
Prezydent Rosji oświadczył w czwartek, że przyczyną katastrofy lotniczej, w której zginął Jewgienij Prigożyn, był granat ręczny.
Zasugerował, że szef najemników również mógł być pod wpływem narkotyków.
Osławiony Prigożin zginął 23 sierpnia w katastrofie jego prywatnego samolotu, dwa miesiące po rozpoczęciu nieudanego buntu przeciwko Kremlowi.
W swoich pierwszych komentarzach od katastrofy Putin zasugerował, że samolot został wysadzony w powietrze od wewnątrz, powołując się na raport szefa rosyjskiej komisji śledczej, który złożył mu raport kilka dni temu.
„W ciałach ofiar katastrofy znaleziono fragmenty granatów ręcznych” – powiedział Putin na spotkaniu zespołu doradców Klubu Dyskusyjnego Wałdaj w czarnomorskim kurorcie Soczi.
„Samolot nie miał żadnych zewnętrznych uszkodzeń – to już ustalony fakt” – oznajmił Putin, kwestionując zachodnie doniesienia, że samolot został zestrzelony.
Putin nie wyjaśnił szczegółowo, w jaki sposób granaty mogły wybuchnąć na pokładzie, ale zasugerował, że w grę mogły wchodzić narkotyki i alkohol.
„Niestety nie przeprowadzono żadnych badań, które wykazałyby obecność alkoholu lub narkotyków we krwi ofiar” – powiedział Putin.
Powiedział, że podczas przeszukania biur Wagnera w Petersburgu służba bezpieczeństwa FSB znalazła 10 miliardów rubli (100 milionów euro) w gotówce i 5 kg (11 funtów) kokainy.
Bunt Prigożyna był jednym z najpoważniejszych wyzwań stojących przed rządami Putina od czasu dojścia do władzy w 1999 r. Jego wypożyczona broń na krótko zdobyła południowe miasto Rostów, kluczowy ośrodek wojskowy rosyjskiej kampanii na Ukrainie, i pomaszerowała na Moskwę.
Zostało odwołane w wyniku tajnego porozumienia wynegocjowanego przez Białoruś, choć zachodni dyplomaci twierdzą, że odsłoniło to napięcia dla Rosji związane z wojną na Ukrainie.
Kreml odrzucił jako „absolutne kłamstwo” sugestię, jakoby Putin kazał zabić Prigożyna w ramach zemsty.
Ukraińskie drony przechwycone nad zachodnią Rosją – Moskwą
Rosja twierdziła, że w czwartkowy wieczór zestrzeliła osiem ukraińskich dronów w zachodniej Rosji, nie wspominając o ewentualnych szkodach ani obrażeniach.
Wszystkie zostały przechwycone przez rosyjską obronę powietrzną nad obwodami Biełgorodu i Kurska.
Odkąd Kijów rozpoczął w czerwcu kontrofensywę, Rosja oskarża Ukrainę o niemal codzienne ataki na jej terytorium dronami lub pociskami.
Poza pewnymi wyjątkami większość ataków nie ma jasnego celu wojskowego i prawie zawsze nie powoduje ofiar ani szkód, zwłaszcza gdy są często przechwytywane przez rosyjską obronę powietrzną.
Jednak we wrześniu eksperci powiedzieli TylkoGliwice, że za wojną Kijowa z dronami przeciwko Rosji stoją kluczowe cele strategiczne.