Wszystkie najnowsze aktualizacje na temat konfliktu na Ukrainie.
Ukraina ogłosiła w środę, że Rosja zbombardowała w ciągu ostatnich 24 godzin ponad 100 lokalizacji, co stanowi największą liczbę w jednym ataku od początku roku.
Od rozpoczęcia ofensywy w lutym 2022 r. siły rosyjskie wystrzeliły miliony pocisków artyleryjskich w kierunku ukraińskich miast i wsi w pobliżu linii frontu, zamieniając wiele z nich w gruzy w całym kraju.
„W ciągu ostatnich 24 godzin wróg ostrzelał 118 miejscowości w dziesięciu obwodach” – oznajmił minister spraw wewnętrznych Ukrainy Igor Klimenko w przesłaniu opublikowanym w mediach społecznościowych.
„To największa liczba miast i wsi, które ucierpiały w wyniku ataku od początku roku” – dodał.
Ukraina i jej zachodni sojusznicy obawiają się, że Rosja, podobnie jak w zeszłym roku, zintensyfikuje ataki na infrastrukturę energetyczną kraju przed nadchodzącą zimą.
Lokalne władze poinformowały, że w nocnych zamachach zginęła jedna osoba w obwodzie charkowskim i druga w obwodzie chersońskim.
W ataku rosyjskiego drona w Nikopolu na południu kraju zginęła także jedna osoba, a cztery inne zostały ranne.
W środę ukraińskie siły powietrzne ogłosiły, że zestrzeliły 18 z 20 rosyjskich dronów wystrzelonych w nocy.
Rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło również, że zestrzeliło dwa ukraińskie drony nad obwodami briańskim i kurskim, które graniczą z Ukrainą.
Ponad 40% Ukraińców potrzebuje pomocy humanitarnej w strasznych warunkach wojennych – ONZ
Rosyjskie strajki powodują niewyobrażalne cierpienie narodu ukraińskiego, a ponad 40% z nich potrzebuje pomocy humanitarnej, powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ wyższy rangą urzędnik ONZ.
Ramesh Rajasingham, dyrektor ds. koordynacji w Biurze Pomocy Humanitarnej ONZ, powiedział, że od inwazji Rosji w lutym 2022 r. tysiące cywilów zginęło w atakach na domy, szkoły, pola i rynki. Biuro Praw Człowieka ONZ formalnie zweryfikowało liczbę 9 900 zabitych cywilów, ale stwierdził, że „rzeczywista liczba jest z pewnością wyższa”.
Rajasingham powiedział, że ukraińscy cywile odczuwają „straszne konsekwencje humanitarne” i „niewyobrażalny poziom cierpienia” w wyniku rosyjskich ataków. Około 18 milionów Ukraińców, czyli ponad 40% populacji, potrzebuje jakiejś formy pomocy humanitarnej, a wraz ze zbliżaniem się zimy „potrzeby wzrosną” – stwierdził.
Rajasingham powiedział, że znaczne zniszczenia i zniszczenia infrastruktury krytycznej w dalszym ciągu poważnie wpływają na dostęp ludności cywilnej do energii elektrycznej, ogrzewania, wody i telekomunikacji, co stanowi „szczególny problem w obliczu szybkiego zbliżania się zimy”, co naraża na największe ryzyko osoby starsze, niepełnosprawne i przesiedlone.
Rosyjskie wojsko metodycznie atakowało ukraińskie elektrownie i inną infrastrukturę krytyczną atakami rakietowymi i dronami w ostatnim sezonie zimowym, co skutkowało częstymi przerwami w dostawie prądu.
Aby przygotować się na mroźne temperatury tej zimy, powiedział urzędnik ONZ, społeczność humanitarna pomaga ludziom w przeprowadzaniu napraw w gospodarstwach domowych i dbaniu o sprawność systemów wodnych i grzewczych.
„Celem jest zapewnienie każdemu cywilowi dostępu do bezpiecznego i ciepłego miejsca podczas nadchodzącej zimy” – powiedział Rajasingham.
Ukraińcy muszą także uporać się z gorszą opieką zdrowotną, powiedział.
Od czasu inwazji Światowa Organizacja Zdrowia ONZ zweryfikowała ponad 1300 ataków na opiekę zdrowotną – co stanowi ponad 55% wszystkich ataków na świecie w tym samym okresie – dodał.
Od początku września tego roku zginęło 111 pracowników służby zdrowia i pacjentów, a 13 placówek służby zdrowia zostało dotkniętych atakami.