O nas
Kontakt

Wojna na Ukrainie: Rosja porzuca traktat nuklearny, Moskwa gromadzi siły w obwodzie donieckim, Putin w Chinach

Laura Kowalczyk

Wojna na Ukrainie: Rosja porzuca traktat nuklearny, Moskwa gromadzi siły w obwodzie donieckim, Putin w Chinach

Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.

Rosyjscy parlamentarzyści uchylają się od traktatu zakazującego testów nuklearnych

Rosyjscy prawodawcy głosowali za uchyleniem traktatu zakazującego testów broni nuklearnej, co stanowi porażkę w wysiłkach na rzecz nieproliferacji.

W obliczu wojny na Ukrainie i kryzysu z Zachodem rosyjska Duma głosowała większością 412 do zera za wycofaniem się z Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych (CTBT), ratyfikowanego przez Rosję w 2000 roku.

Czołowy rosyjski prawodawca Wiaczesław Wołodin obwinił, jak to określił, „nieodpowiedzialne podejście” Waszyngtonu do globalnego bezpieczeństwa.

Rosja twierdzi, że celem jest przywrócenie parytetu ze Stanami Zjednoczonymi, które podpisały traktat, ale nigdy go nie ratyfikowały.

Moskwa oświadczyła, że ​​nie wznowi testów, jeśli nie zrobi tego Waszyngton. Niektórzy eksperci ds. kontroli zbrojeń obawiają się jednak, że może to zmierzać w kierunku testu, który będzie stanowić ostrzeżenie dla Zachodu.

Żaden kraj poza Koreą Północną nie przeprowadził w tym stuleciu testu obejmującego eksplozję nuklearną.

Więcej o tej historii przeczytasz tutaj.

Rosja gromadzi więcej sił na wschodniej Ukrainie – analitycy

Według zachodnich ekspertów Rosja wysyła więcej jednostek, próbując zająć kluczowe miasto na wschodniej Ukrainie.

Siły rosyjskie podejmują próbę szturmu na silnie bronioną Adiivkę, co stoi na przeszkodzie ambicjom Moskwy zajęcia całego obwodu donieckiego.

Jednak według doniesień doświadczyli niepowodzeń, które spowolniły ich trwający cały dzień atak.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony napisało w X, że armia moskiewska poniosła duże straty w wyniku, jak się okazało, kosztownego wysiłku.

Tymczasem amerykański Instytut Studiów nad Wojną stwierdził w poniedziałek, że siły ukraińskie odepchnęły poprzedniego dnia 30 ataków.

Urzędnicy z Kijowa poinformowali, że w połowie ubiegłego tygodnia Rosja przeprowadzała do 60 ataków dziennie.

Naciski Kremla na zdobycie Awdijiwki są jego najważniejszą operacją ofensywną na Ukrainie od początku roku – stwierdziło brytyjskie Ministerstwo Obrony.

Następuje po miesiącach odpierania ukraińskiej kontrofensywy, którą Kijów rozpoczął około 16 miesięcy po inwazji Rosji na pełną skalę.

Obie strony szukają przewag na polu bitwy przed zimą. Chcą także zabezpieczyć przyszłe dostawy broni na wypadek przedłużającej się wojny na wyniszczenie.

Putin odwiedza „drogiego przyjaciela” Xi Jinpinga w Chinach

W cieniu licznych wojen prezydent Rosji uczestniczy we wtorek w Chinach w ramach szczytu Pasa i Szlaku.

Władimir Putin ma w środę spotkać się z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem, którego określił jako „drogiego przyjaciela”.

Na Forum Inicjatywy Pasa i Szlaku przywódcy 130 krajów będą omawiać chińskie inwestycje w globalne projekty infrastrukturalne, będące centralnym elementem polityki zagranicznej XI.

Spotkanie prawdopodobnie zostanie przyćmione przez trwającą inwazję Rosji na Ukrainę, a także walki między Izraelem a Hamasem.

Pekin odrzucił zachodnią krytykę swoich stosunków z Rosją, twierdząc, że ma prawo współpracować z dowolnym krajem.

Waszyngton utrzymuje, że Chiny prawdopodobnie zaopatrują Moskwę w kluczowe technologie, w tym drony i części do myśliwców.

Na marginesie szczytu Putin przeprowadził dwustronne rozmowy z premierem Węgier Wiktorem Orbanem.

Jak poinformował rzecznik międzynarodowego rządu węgierskiego Zoltan Kovacs, oboje rozmawiali o „współpracy węgiersko-rosyjskiej w dziedzinie dostaw gazu i ropy oraz energii jądrowej”.

„Podczas spotkania premier Orbán podkreślił znaczenie pokoju. Stwierdził, że dla całego kontynentu, w tym Węgier, kluczowe jest zakończenie zalewu uchodźców, sankcji i walk”.