Najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.
Rosja twierdzi, że po masowym strajku na Kijów zestrzeliła dziesiątki ukraińskich dronów zmierzających do Moskwy
Władze rosyjskie twierdzą, że Ukraina próbowała zaatakować Moskwę dziesiątkami dronów w ciągu nocy, zaledwie dzień po tym, jak Rosja przeprowadziła najintensywniejszy atak dronów na Kijów od początku wojny na pełną skalę w 2022 roku – podają urzędnicy ukraińscy.
Rosyjska obrona powietrzna twierdzi, że zestrzeliła co najmniej 24 drony nad regionem moskiewskim – który otacza stolicę, ale nie obejmuje jej – oraz trzema innymi prowincjami na południu i zachodzie, podało w serii Telegramów rosyjskie Ministerstwo Obrony i burmistrz Moskwy Siergiej Sobianin. aktualizacje. Żaden z nich nie wspomniał o ofiarach.
Gubernator obwodu moskiewskiego Andriej Worobjew napisał w Telegramie, że ataki dronów uszkodziły tam trzy bliżej nieokreślone budynki, potwierdzając, że nikt nie został ranny.
Kanały rosyjskiego Telegramu podały, że jeden z dronów uderzył w 12-piętrowy apartamentowiec w Tule na zachodzie Rosji, około 180 kilometrów (113 mil) na południe od Moskwy, raniąc jednak jednego mieszkańca.
Jak podaje rosyjska państwowa agencja informacyjna Tass, z powodu ataku dronów zamknięto na krótko moskiewskie lotniska Wnukowo i Domodiedowo. Z danych międzynarodowych portali śledzenia lotów wynika, że oba statki wróciły do normalnej pracy o godzinie 6:00 czasu lokalnego.
W niedzielę późnym rankiem ukraińscy urzędnicy nie potwierdzili strajków ani nie skomentowali ich, które miały miejsce dzień po tym, jak Rosja zaatakowała stolicę Ukrainy za pomocą ponad 60 irańskich dronów Shahed. Co najmniej pięciu cywilów zostało rannych w wielogodzinnym ataku, w wyniku którego kilka budynków zostało uszkodzonych przez spadające gruzy zestrzelonych dronów, w tym przedszkole. Według burmistrza Kijowa Witalija Kliczki wśród rannych było 11-letnie dziecko.
Atak był „najbardziej masowym atakiem powietrznym dronów na Kijów” w dotychczasowej wojnie, powiedział w sobotę szef władz miejskich Kijowa Serhij Popko. Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat potwierdził później tego samego dnia, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliła Przez cały ranek nad stolicą Ukrainy i okolicami wycelowano 66 celów powietrznych.
Atak na Kijów miał miejsce rankiem w Dzień Pamięci Wielkiego Głodu, który upamiętnia klęskę głodu wywołaną przez człowieka na sowieckiej Ukrainie, w wyniku której w latach 1932–1933 zginęło miliony Ukraińców. Przypada on w czwartą sobotę listopada.
Rosja twierdziła również, że zestrzeliła dwie ukraińskie rakiety zmierzające w stronę jej terytorium nad Morzem Azowskim kilka godzin po zgłoszeniu ataków ukraińskich dronów w trzech rosyjskich regionach.
„Rosyjska obrona powietrzna zlokalizowała i zniszczyła dwie ukraińskie rakiety nad Morzem Azowskim” – oznajmiło w oświadczeniu rosyjskie Ministerstwo Obrony.
W międzyczasie odbył się szczyt w sprawie wahań cen żywności na Ukrainie, podczas którego prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że odbył dwustronne rozmowy z przywódcami Łotwy Edgarsem Rinkēvičsem, Szwajcarią, Alainem Bersetem i premier Litwy Ingridą Šimonite.
Prezydent zauważył, że strony omówiły szereg zagadnień związanych z obronnością Ukrainy, współpracą, a szczególną uwagę poświęciły inicjatywie humanitarnej „Zboże z Ukrainy”.
Zełenski podkreślił, że rosyjska inwazja i blokada ukraińskiego eksportu przez Rosję spowodowały wahania cen żywności, niestabilność sytuacji na rynkach międzynarodowych i pogorszenie sytuacji w regionach krytycznie uzależnionych od importu zbóż.
Tylko w wyniku Forum Zboże z Ukrainy tylko 25 listopada zebrano 100 mln dolarów (około 91 mln euro) na zakup ukraińskiego zboża dla krajów, które tego najbardziej potrzebują, poinformował Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas konferencji prasowej Zboża z Ukrainy.
Litwa do końca tego roku przeznaczy 2 mln euro w ramach inicjatywy Zboże z Ukrainy – oznajmiła premier Litwy Ingrid Šimonite.
Prezydent Łotwy Edgars Rinkēvičs, Prezydent Szwajcarii Alain Berset i Premier Litwy Ingrida Šimonite osobiście uczestniczyli w drugim Szczycie Zboża z Ukrainy.
Do uczestników wydarzenia w formie wideo przemówili Prezydent RP Andrzej Duda, Prezydent Gwatemali Alejandro Jammattei i Prezydent Estonii Alar Karis. Premierzy Włoch, Holandii, Belgii, Republiki Zielonego Przylądka, Finlandii, Islandii, Portugalii, Szwecji i Rumunii również przekazali wiadomości wideo.