Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.
Kijów twierdzi, że rosyjskie drony uderzyły w Rumunię
Ukraina poinformowała w poniedziałek, że rosyjskie drony spadły na członka NATO, Rumunię, po fali potężnych nocnych ataków.
Bukareszt „kategorycznie” zaprzeczył twierdzeniom Kijowa.
Powołując się na informacje przekazane przez ukraińską straż graniczną, rzecznik MSZ Oleg Nikołenko napisał na Facebooku: „Podczas zmasowanego ataku przeprowadzonego przez Rosję na terenie portu Izmail rosyjskie szachy spadły i eksplodowały na terytorium Rumunii”.
„To kolejne potwierdzenie, że rosyjski terroryzm rakietowy stanowi ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa nie tylko Ukrainy, ale także krajów sąsiadujących, w tym państw członkowskich NATO” – dodał.
Rumuńskie Ministerstwo Obrony oświadczyło, że „monitoruje sytuację” i „w żadnym momencie” rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę nie stanowiły „bezpośredniego zagrożenia militarnego” dla Rumunii lub jej wód terytorialnych.
Według lokalnego gubernatora w poniedziałek Ukraina przechwyciła 17 rosyjskich dronów w południowym obwodzie odeskim, które uszkodziły budynki w dzielnicy portowej Izmail.
Uszkodzone zostały magazyny i budynki produkcyjne, maszyny rolnicze i urządzenia przemysłowe” – napisał w Telegramie Oleg Kiper.
Dodał, że atak trwał trzy i pół godziny i nie spowodował ofiar.
Port rzeczny w Izmailu stał się jednym z głównych szlaków wyjścia ukraińskiego zboża od czasu, gdy w lipcu Moskwa zakończyła umowę zezwalającą na eksport Kijowa przez Morze Czarne.
W weekend rosyjskie drony uderzyły w obiekty przemysłowe nad Dunajem – poinformowało Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy.
Rosjanin szwedzkiego pochodzenia oskarżony o szpiegostwo
Siergiej Skworcow, sześćdziesięcioletni Rosjanin pochodzenia szwedzkiego, stanął w poniedziałek przed sztokholmskim sądem oskarżony o przekazywanie Moskwie zachodniej technologii przez prawie dekadę.
W następstwie dochodzenia policyjnego prowadzonego przez władze szwedzkie i FBI Skvortsov został oskarżony o „nielegalną działalność wywiadowczą” przeciwko Szwecji i Stanom Zjednoczonym.
W latach 90. przeniósł się wraz z żoną do Szwecji i rzekomo wykorzystywał do swojej działalności szpiegowskiej firmy importujące i eksportujące komponenty elektryczne.
Zdaniem ekspertów cytowanych przez szwedzkie media, takie technologie mogłyby zostać wykorzystane do badań nad bronią nuklearną.
Proces toczy się w obliczu wzmożonych obaw dotyczących bezpieczeństwa narodowego Szwecji, kilka miesięcy po skazaniu byłego agenta szwedzkiego wywiadu za kwalifikowane szpiegostwo na rzecz Rosji.
Skvortsovowi, który przebywa w areszcie od aresztowania w listopadzie 2022 r., grozi do czterech lat więzienia.
„Nie jest winny żadnych zarzutów postawionych przez prokuratora” – powiedziała sędziom jego prawniczka Ulrika Borg.
Proces ma potrwać do 25 września, ale częściowo będzie się toczył za zamkniętymi drzwiami ze względów bezpieczeństwa narodowego.
Ukraina odwołuje ministra obrony
Minister obrony Ukrainy Oleksii Reznikow został odwołany ze stanowiska – ogłosił Zełenski.
W swoim wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy stwierdził, że od czasu inwazji Rosji w lutym ubiegłego roku w ministerstwie obrony pod przewodnictwem Reznikowa potrzebne jest „nowe podejście”.
Jego następcą został Rustem Umerow.
To wybitny urzędnik społeczności krymsko-tatarskiej, który reprezentował Kijów w delikatnych negocjacjach z Moskwą.
Umerow, lat 41, urodził się na terenie ówczesnej sowieckiej republiki Uzbekistanu, gdzie jego rodzina została zesłana za czasów Stalina. Jako dziecko jego rodzina osiedliła się na Krymie, kiedy w latach 80. i 90. pozwolono Tatarom na powrót.
Rosja twierdzi, że zniszczyła ukraińskie łodzie motorowe
Moskwa poinformowała w poniedziałek, że na Morzu Czarnym wyeliminowała wojskowe łodzie motorowe przewożące ukraińskich żołnierzy.
Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdziło, że w nocy z niedzieli na poniedziałek jej Flota Czarnomorska zniszczyła cztery wyprodukowane w USA łodzie motorowe Willard Marine płynące w kierunku przylądka Tarkhankut na zachód od zaanektowanego półwyspu.
Stwierdzono, że łodzie motorowe przewoziły grupy desantowe Sił Zbrojnych Ukrainy.
W zeszłym tygodniu rosyjskie Ministerstwo Obrony oświadczyło, że zniszczyło cztery płynące do Krymu łodzie wojskowe z 50 ukraińskimi siłami specjalnymi na pokładzie, nie podając dalszych informacji.
24 sierpnia Ukraina przeprowadziła rzadki nalot komandosów na zaanektowany przez Moskwę w 2014 r. Półwysep Morza Czarnego i twierdziła, że wywiesiła tam swoją flagę narodową.