O nas
Kontakt

Wojna na Ukrainie: w ataku drona w Odessie zginęły trzy osoby, a delegacja USA obiecuje dostarczyć pomoc

Laura Kowalczyk

Ukrainian firefighters work on the site of a burning building after a Russian attack in Odesa.

Najnowsze aktualizacje z wojny na Ukrainie.

W ataku rosyjskiego drona na Odessę zginęły trzy osoby

Co najmniej trzy osoby zginęły wczoraj wieczorem w Odessie po ataku rosyjskiego drona, który spowodował pożar w dzielnicy handlowej.

W przesłanym na Telegramie gubernatorze regionu Ołeh Kiper poinformował, że ukraińskie siły obrony powietrznej zniszczyły dziewięć z dziesięciu dronów wystrzelonych w nocy w miasto portowe na południu Ukrainy.

Ukraińskie źródła wojskowe podały, że zeszłej nocy Rosja wystrzeliła przeciwko Ukrainie łącznie 31 dronów, a obrona powietrzna zniszczyła 23 z nich.

Część dronów, które umknęły ukraińskiej obronie, rozbiła się w mieście Dniepr, raniąc osiem osób. Według lokalnych władz uderzyli w dziewięciopiętrowy budynek, niszcząc kilka mieszkań. Działania poszukiwawcze wciąż trwają.

Według Platformy Humanitarnej Ukraińskiej Organizacji Pozarządowej, niezależnego organu zrzeszającego 78 ukraińskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych zapewniających pomoc humanitarną na Ukrainie, w wojnie zginęło ponad 10 500 cywilów, w tym 587 dzieci, a około 20 000 zostało rannych.

Twierdzą, że ciągłe ostrzały powodują „pokolenie z traumą, wysiedleniem i strachem o swoje życie”.

Delegacja Senatu USA na Ukrainie w związku z brakiem równowagi w zakresie pomocy

Przywódca większości w Senacie USA Chuck Schumer uda się w piątek na Ukrainę, aby spróbować zapewnić prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i innych urzędników, że Kongres dostarczy kolejną rundę pomocy wojskowej, mimo że pakiet zapewniający Ukrainie 60 miliardów dolarów pozostaje w zawieszeniu w Izbie Reprezentantów Przedstawiciele.

Niespodziewana podróż Schumera przypada na niebezpieczny moment dla Ukrainy. Zełenski powiedział, że opóźnienia w pomocy ze strony Stanów Zjednoczonych i innych krajów zachodnich otwierają Rosji możliwość poczynienia postępów na polu bitwy, podczas gdy siłom ukraińskim niebezpiecznie brakuje amunicji i uzbrojenia.

Wołodymyr Zełenski z przywódcami Senatu USA Mitchem McConnellem (po lewej) i Chuckiem Schumerem.
Wołodymyr Zełenski z przywódcami Senatu USA Mitchem McConnellem (po lewej) i Chuckiem Schumerem.

Choć Senat przyjął w zeszłym tygodniu w ponadpartyjnym głosowaniu pakiet o wartości 95 miliardów dolarów (87,7 miliarda euro) na pomoc Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi, spiker Izby Reprezentantów Partii Republikańskiej Mike Johnson nie przedstawił jeszcze planu przyjęcia go w Izbie.

Schumer powiedział Associated Press, że planuje powiedzieć ukraińskim urzędnikom, że „wygramy tę walkę, a Ameryka ich nie porzuci”.

Zełenski podkreślił, że należy dołożyć wszelkich starań, aby zakończyć wojnę do końca 2024 roku.

UE atakuje zagraniczne firmy w związku z rzekomym eksportem produktów podwójnego zastosowania do Rosji

Unia Europejska ogłosiła w piątek, że nakłada sankcje na kilka zagranicznych firm w związku z zarzutami, że eksportowały one do Rosji towary podwójnego zastosowania, które mogłyby zostać wykorzystane w jej wojnie przeciwko Ukrainie.

Firmy produkujące komponenty elektroniczne, które zdaniem UE mogą mieć zastosowania zarówno wojskowe, jak i cywilne, znalazły się wśród 27 podmiotów oskarżonych o „bezpośrednie wspieranie rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego w jego agresywnej wojnie przeciwko Ukrainie” – czytamy w oświadczeniu.

Firmy te – niektóre z siedzibą w Indiach, Sri Lance, Chinach, Serbii, Kazachstanie, Tajlandii i Turcji – stoją w obliczu surowszych ograniczeń eksportowych. Nazwy spółek zostaną upublicznione dopiero po ich publikacji w dzienniku urzędowym UE, co powinno być kwestią dni.

Blok składający się z 27 narodów oświadczył również, że jego celem są dziesiątki rosyjskich urzędników, w tym „członkowie wymiaru sprawiedliwości, lokalni politycy i osoby odpowiedzialne za nielegalne deportacje i reedukację wojskową ukraińskich dzieci”.

Zamrożenie aktywów i zakaz podróżowania stanowią 13. pakiet środków nałożonych przez UE na osoby i organizacje, które podejrzewa o podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Pakiet został wysłany z okazji drugiej rocznicy rosyjskiej inwazji.

„Dzisiaj jeszcze bardziej zaostrzamy środki ograniczające wobec rosyjskiego sektora wojskowego i obronnego” – powiedział szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell. „Pozostajemy zjednoczeni w naszej determinacji, aby zniszczyć rosyjską machinę wojenną i pomóc Ukrainie wygrać jej uzasadnioną walkę o samoobronę”.