Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.
Zachód będzie zmęczony wspieraniem Ukrainy – Kremla
Kreml stwierdził w poniedziałek, że na Zachodzie nasili się „zmęczenie” pomocą Ukrainie w związku ze spotkaniem ministrów spraw zagranicznych UE w Kijowie, które ma udowodnić, że jest odwrotnie.
„W różnych krajach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, będzie narastać zmęczenie całkowicie absurdalnym poparciem dla reżimu w Kijowie” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Przyszłość pomocy USA dla Kijowa stoi pod znakiem zapytania po tym, jak pominięto ją w tymczasowym porozumieniu budżetowym, aby uniknąć zawieszenia prac w Waszyngtonie.
Pieskow powiedział, że spodziewa się, że Stany Zjednoczone będą „nadal bezpośrednio” zaangażowane w wojnę na Ukrainie.
Jednak zmęczenie wojną na Zachodzie stworzy więcej „podziałów w politycznym establishmentu” i doprowadzi do „sprzeczności” – stwierdził.
Jego oświadczenie następuje po odbyciu w poniedziałek w Kyin „historycznego spotkania” ministrów spraw zagranicznych UE, którego celem było wyrażenie „solidarności” z Ukrainą, która ostatecznie dąży do przyłączenia się do bloku.
W obliczu powolnej ukraińskiej kontrofensywy i obaw przed spadkiem poparcia Zachodu francuska minister Catherine Colonna stwierdziła, że zgromadzenie miało na celu pokazanie Moskwie, że „nie może liczyć” na „zmęczenie” UE.
Kijów zawarł układy z francuskimi producentami broni
W poniedziałek AFP poinformowało, że kilka francuskich firm obronnych zawarło umowy na dostawy z Ukrainą podczas forum zorganizowanego w Kijowie w zeszłym tygodniu.
Według francuskiego Ministerstwa Sił Zbrojnych Nexter, francuski oddział francusko-niemieckiej grupy KNDS, dostarczy sześć dodatkowych dział Caesar.
Zamontowany na ciężarówce Caesar może strzelać pociskami kal. 155 mm na odległość do 40 kilometrów.
Arquus, inny francuski producent, zawarł umowę na konserwację i produkcję niektórych części pojazdów opancerzonych, których Francja sprzedała Ukrainie ponad 100 sztuk.
CEFA dostarczy osiem robotów SDZ do usuwania ciężkich min oraz osiem amfibii do przeprawy przez wodę.
Jak poinformował jej prezes Bastien Mancini, firma Delair, która latem tego roku zawarła umowę na dostawę 150 dronów obserwacyjnych, otrzymała nowe zamówienie na 150 kolejnych jednostek.
Thales i Turgis & Gaillard podpisały również umowy z ukraińskimi firmami na wspólne prace nad dronami, a firma Vistory zainstaluje na Ukrainie centrum druku 3D w celu produkcji części zamiennych.
Nie ogłoszono, w jaki sposób kontrakty będą finansowane, jak podaje AFP, prawdopodobnie stanie się to dzięki francuskim dotacjom.
Stawką jest przyszłość pomocy USA dla Ukrainy
Dalsze finansowanie wojskowe dla Kijowa zostało wykluczone z porozumienia budżetowego zawartego w ostatniej chwili w Waszyngtonie.
Prezydent Joe Biden zapewnił Ukrainę, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać jej wysiłki wojenne przeciwko Rosji, pomimo tymczasowych środków przeforsowanych przez Kongres w celu uniknięcia zawieszenia działalności rządu.
Finansowanie Ukrainy staje się w USA coraz bardziej upolitycznione, a twardogłowi Republikanie argumentują, że nie chcą wypisywać „czeku in blanco” za Kijów.
Biden i Demokraci argumentują, że Waszyngton ma obowiązek pomóc Ukrainie przeciwstawić się inwazji rozpoczętej przez prezydenta Rosji Władimira Putina. W przeciwnym razie – ostrzegają – autokraci nabiorą śmiałości w przyszłości.
Obecnie wisią wątpliwości co do pomocy wojskowej USA, a jej reperkusje w terenie budzą strach tysiące kilometrów stąd.
„To powinno niepokoić przywódców w Kijowie” – powiedział analityk Brett Bruen. „Myślę, że w Moskwie świętują sygnały, że nasze poparcie może słabnąć”.
Ukraina jest już zaniepokojona możliwą reelekcją Donalda Trumpa, który już wcześniej chwalił Putina.
Demokraci oświadczyli w sobotę, że spodziewają się odrębnego środka w sprawie pomocy dla Ukrainy w nadchodzących dniach.
Od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na pełną skalę w lutym 2022 r. Stany Zjednoczone przekazały już Ukrainie pomoc wojskową o wartości około 46 miliardów dolarów (43 miliardów euro).
Biden chce wysłać kolejne 24 miliardy dolarów (23 miliardy euro).
Za tymi wszystkimi politycznymi sporami w USA kryje się inny problem: zmęczenie wojną. W obliczu dokuczliwej inflacji amerykańscy wyborcy stają się coraz bardziej sceptyczni.
Sondaż ABC/Washington Post opublikowany 24 września wykazał, że 41% respondentów uważa, że Waszyngton robi zbyt wiele, aby wesprzeć Ukrainę, w porównaniu z 33% w lutym i 14% w kwietniu 2022 r.
Ukraina się nie podda – mówi Zełenski
Prezydent Ukrainy powiedział w niedzielnym przemówieniu, że jego kraj pozostanie zdecydowany wobec Rosji, dzień po przyjęciu przez Kongres USA porozumienia budżetowego, które pominęło pomoc wojskową dla Kijowa.
Wołodymyr Zełenski w nagranym wcześniej przemówieniu nie wspomniał bezpośrednio o posunięciu USA, ale utrzymywał, że nic nie osłabiłoby determinacji jego kraju.
Powiedział, że nikt nie zmniejszy odwagi i siły Ukrainy, dodając, że kraj złoży broń dopiero w dniu zwycięstwa.
„Z każdym dniem się do tego zbliżając, mówimy: «Będziemy walczyć tak długo, jak będzie trzeba»” – powiedział ukraiński przywódca.
Nie ma planów wysłania wojsk brytyjskich na Ukrainę – premier Wielkiej Brytanii
Rishi Sunak powiedział, że nie ma planów rozmieszczenia brytyjskich sił zbrojnych na Ukrainie po tym, jak jego minister obrony zasugerował wysłanie do tego kraju szkoleniowców żołnierzy.
Wielka Brytania i jej zachodni sojusznicy formalnie nie rozpoczęli działań na Ukrainie w obawie przed eskalacją konfliktu z Rosją.
Jednak w kwietniu tajne dokumenty, które wyciekły, rzekomo wskazywały, że w kraju rozmieszczono siły specjalne z Wielkiej Brytanii i innych krajów NATO.
W wywiadzie dla gazety „The Sunday Telegraph” brytyjski minister obrony Grant Shapps – powołany na to stanowisko w zeszłym miesiącu – powiedział, że chce wysłać instruktorów wojskowych na Ukrainę, szkoląc jednocześnie ukraińską armię w Wielkiej Brytanii.
Sunak odwołał się do tej informacji kilka godzin po opublikowaniu wywiadu, twierdząc, że nie ma bezpośrednich planów rozmieszczenia wojsk brytyjskich.
„Sekretarz obrony mówił, że pewnego dnia w przyszłości możliwe będzie, abyśmy odbyli część tego szkolenia na Ukrainie” – powiedział Sunak reporterom. „Ale to coś na dłuższą metę, a nie tu i teraz.
„Nie ma żadnych brytyjskich żołnierzy, którzy zostaną wysłani do walki w obecnym konflikcie”.
Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział w niedzielę, że każdy brytyjski żołnierz na Ukrainie będzie uzasadnionym celem sił rosyjskich.