O nas
Kontakt

Wojna w Izraelu z Hamasem: rośnie liczba ofiar śmiertelnych w Gazie, ostrzeżenia o „ostrym niedożywieniu”, rezolucja ONZ o zawieszeniu broni

Laura Kowalczyk

Palestinians run away after an Israeli strike on a residential building in Rafah, Monday, Feb. 19, 2024.

Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny w Izraelu z Hamasem.

Dzieci w Gazie borykają się z poważnym niedożywieniem

Według raportu opublikowanego przez Global Nutrition Cluster, stan odżywienia kobiet w ciąży i dzieci w Gazie pogarsza się, stwarzając poważne zagrożenie dla ich zdrowia.

Z raportu wynika, że ​​ponad 80 procent gospodarstw domowych w Gazie ma dostęp do mniej niż jednego litra bezpiecznej wody na osobę dziennie.

Stwierdzono również, że nastąpił wzrost braku bezpieczeństwa żywnościowego, braku różnorodności diety i pogarszających się praktyk żywienia niemowląt.

W północnej Gazie co szóste dziecko jest „poważnie niedożywione”, a około 3 procent wymaga „natychmiastowego leczenia” – napisała organizacja pozarządowa.

W wojnie zginęło ponad 29 000 Palestyńczyków

W poniedziałek kierowane przez Hamas ministerstwo zdrowia Gazy poinformowało, że w izraelskim ataku, który rozpoczął się po masakrze 7 października, zginęło ponad 29 000 Palestyńczyków.

Pomimo rosnących ofiar i rosnącej presji międzynarodowej izraelski premier Benjamin Netanjahu obiecał kontynuować ofensywę aż do „całkowitego zwycięstwa”.

Istnieją obawy, że liczba ofiar śmiertelnych w Palestynie będzie nadal rosła.

W zeszłym tygodniu Netanjahu ogłosił, że wojsko izraelskie wkrótce dokona inwazji na najbardziej wysunięte na południe miasto Rafah na granicy z Egiptem, gdzie ponad połowa z 2,3 miliona mieszkańców Gazy szukała schronienia przed walkami gdzie indziej.

Około dwie trzecie zabitych Palestyńczyków to kobiety i dzieci, a ponad 69 000 mieszkańców enklawy zostało rannych.

Szpitale w Gazie zostały przepełnione i funkcjonują jedynie częściowo w wyniku połączenia izraelskich strajków i niedoborów zaopatrzenia.

Wojna rozpoczęła się 7 października, gdy bojownicy pod wodzą Hamasu wtargnęli do południowego Izraela, zabijając około 1200 osób, głównie cywilów. Wzięli jako zakładników około 250 mężczyzn, kobiet i dzieci; wielu z nich nadal jest przetrzymywanych, a ich uwolnienie było głównym tematem negocjacji w sprawie zawieszenia broni.

Arabowie poddali pod głosowanie skazaną na niepowodzenie rezolucję ONZ o zawieszeniu broni

Narody arabskie złożyły rezolucję ONZ żądającą natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni w Gazie, wiedząc, że zostanie ona zawetowana przez USA.

Waszyngton zablokuje uchwałę, ponieważ mogłaby udaremnić wysiłki Stanów Zjednoczonych zmierzające do zawarcia porozumienia, które spowodowałoby sześciotygodniową przerwę w walkach i uwolnienie wszystkich zakładników wziętych przez Hamas.

Kraje zaangażowane w rezolucję, wspierane przez wiele ze 193 państw członkowskich ONZ, od miesięcy domagają się zawieszenia broni w związku z nasileniem się izraelskiej ofensywy wojskowej.

Ambasador Tunezji przy ONZ Tarek Ladeb, w tym miesiącu przewodniczący Grupy Arabskiej składającej się z 22 narodów, powiedział reporterom w ubiegłą środę, że pilnie potrzebne jest zawieszenie broni.

Izraelscy żołnierze prowadzą czołgi w pobliżu granicy ze Strefą Gazy w południowym Izraelu, poniedziałek, 19 lutego 2024 r.
Izraelscy żołnierze prowadzą czołgi w pobliżu granicy ze Strefą Gazy w południowym Izraelu, poniedziałek, 19 lutego 2024 r.

Wskazał na około 1,5 miliona Palestyńczyków ukrywających się w Rafah, którym grozi „katastrofalny scenariusz”, jeśli Netanjahu zrealizuje swój ogłoszony plan inwazji na egipskie miasto graniczne.

Rosną obawy, że Izrael może próbować wypędzić Palestyńczyków do Egiptu. Rząd izraelski zaprzecza, że ​​ma taki cel, zamiast tego twierdzi, że musi najechać Rafah, aby rozgromić bojowników Hamasu, o których twierdzi, że się tam ukrywają.

Oprócz zawieszenia broni, wspierany przez Arabów projekt rezolucji żąda natychmiastowego uwolnienia wszystkich zakładników, odrzuca przymusowe wysiedlenia palestyńskiej ludności cywilnej, wzywa do niezakłóconego dostępu pomocy humanitarnej do całej Gazy i ponawia żądania Rady, aby Izrael i Hamas „skrupulatnie przestrzegały” prawa międzynarodowego, zwłaszcza ochrona ludności cywilnej.