SKATEBOARD przedstawia historię projektowania desek na przestrzeni siedmiu dekad, od domowych, skromnych początków po dzisiejsze profesjonalne i zaawansowane technologicznie modele.
W londyńskim Design Museum odbędzie się pierwsza w Wielkiej Brytanii duża wystawa przedstawiająca historię projektowania deskorolek od lat pięćdziesiątych XX wieku po dzień dzisiejszy.
SKATEBOARD zawiera około 100 rzadkich i unikalnych plansz, a także ponad 150 innych elementów, w tym sprzęt, taki jak koła i zakładki, sprzęt zabezpieczający i efemerydy, takie jak taśmy VHS, DVD i czasopisma.
Razem pokazują rozwój techniczny deskorolki wraz z ewoluującą akceptacją społeczną, która ostatecznie doprowadziła do tego, że w 2020 roku deskorolka stanie się sportem olimpijskim.
Połowa deskorolek prezentowanych na wystawie została wypożyczona z Muzeum Skateboarding Hall of Fame w Kalifornii, co stanowi największą w historii pożyczkę dla Wielkiej Brytanii.
Innym pożyczkodawcą jest Nick Halkias, mieszkający w USA kolekcjoner deskorolek, który zarchiwizował deskorolki o znaczeniu historycznym w The SkateBoard Museum.
SKATEBOARD jest ułożone chronologicznie, a sekcje przedstawiają każdą dekadę rozwoju, w tym materiały, projekty i wydarzenia, które zdefiniowały historię deskorolki, a także wiele nowych technik, które stale się pojawiały.
„Historia projektowania deskorolek to szara strefa, zapisywana w magazynach drukowanych i wideo, kanałach YouTube, blogach, podcastach, książkach, postach na Instagramie i ustnych historiach tych, którzy nią żyli” – powiedział kurator SKATEBOARD, Jonathan Olivares. „Ta wystawa koncentruje się na wokół jednego pytania: jak deskorolka stała się taka, jaka jest?”
Pokaz rozpoczyna się od najwcześniejszych wersji deskorolki z lat 50. XX wieku, które zawierały wózki do rolek przybijane do drewnianych skrzyń. Surferzy zdali sobie sprawę, że mogą używać tych prowizorycznych desek do ćwiczenia ruchów na betonie, gdy nie ma fal, i tak zaczyna się historia deskorolki.
Od surfowania po chodnikach w latach pięćdziesiątych XX wieku odwiedzający mogą dowiedzieć się więcej o zakazach jazdy na deskorolce w wielu amerykańskich miastach w latach sześćdziesiątych XX wieku, narodzinach kultury skateboardingu i szerszym przemyśle w latach siedemdziesiątych.
Eksplozja w łyżwiarstwie ulicznym w latach 80. i ekspansja innych stylów, komercjalizacja branży deskorolkowej w latach 90., aż do dopuszczenia tego niegdyś marginalnego sportu do Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku.
Najważniejsze wydarzenia z wystawy
Pierwszy profesjonalny model deskorolki Tony’ego Hawka z 1982 roku.
Domowe deskorolki z Kalifornii z początku lat 50. XX wieku.
Pierwsze dwa modele deskorolek wyposażone w kicktail, umożliwiający opracowanie triku niezwiązanego z surfowaniem: obracanie deski na tylnych kołach. Kicktail stał się standardem branżowym w latach 70.
Pro model Logan Earth Ski z lat 70. Laury Thornhill – pierwszy profesjonalny model damski z lat 80.
Blat Palace Long Live Southbank 2017 to produkt udanej kampanii mającej na celu ochronę kultowego londyńskiego miejsca do skateboardingu na Southbank.
The Sky Brown x Skateistan Prawie pokład. Sky Brown zdobyła słynną sławę brązowego medalu dla drużyny GB na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 roku, gdy miała 13 lat.
Minirampa
Na wystawie prezentowana jest także najnowsza w Londynie rampa do skateboardingu, która została zbudowana wewnątrz galerii wystawowej.
Łyżwiarze mogą wpaść na specjalnie zaprojektowaną minirampę zainspirowaną kalifornijskim dziedzictwem skateboardingu i wziąć udział w wystawie, dzięki czemu osoby niebędące deskorolkami zobaczą deskorolkę w akcji i w kontekście.
Jeśli nie jest używany do jazdy na deskorolce, odwiedzający mogą również wejść na rampę i dowiedzieć się więcej o projektowaniu tych ważnych aspektów kultury skateboardingu, które przetrwały od pierwszego użycia pięćdziesiąt lat temu.
Z rampy można także obejrzeć film zatytułowany „Cereal”, w którym występują jeźdźcy Converse CONS Diggs English i nowo koronowany mistrz świata Gavin Bottger, którzy po raz pierwszy wpadają na rampę.
Zarówno nowa mini-rampa, jak i film składają hołd bogatej historii skateboardingu w zakresie filmowania „zrób to sam” i jego wpływowi na wydajność jazdy na łyżwach. Filmy oparte na trikach, takie jak „Ser i krakersy” (2006) i „Herbata i ciastka” (2020), które przedstawiają przedmioty zwykle nie używane w jeździe na deskorolce, są również pokazane w. wystawa.
SKATEBOARD zostanie otwarta 20 października 2023 r. i potrwa do 2 czerwca 2024 r. Wystawie towarzyszyć będzie nowa książka wydana przez wydawnictwo Phaidon jeszcze w tym roku.