Położenie statku z dala od lądu sugeruje, że starożytni marynarze opracowali znacznie bardziej wyrafinowane techniki nawigacji, niż wcześniej sądzono.
Firma prowadząca odwierty w poszukiwaniu gazu ziemnego u wybrzeży północnego Izraela niespodziewanie odkryła 3300-letni statek wraz z ładunkiem. Jest to jeden z najstarszych znanych przykładów statku płynącego daleko od lądu.
Statek pochodzący z późnej epoki brązu odnaleziono daleko od brzegu, co wskazuje, że zdolności nawigacyjne starożytnych marynarzy były znacznie bardziej zaawansowane, niż wcześniej sądzono, ponieważ mogli podróżować bez pola widzenia do lądu, Izraelski Urząd ds. Starożytności (IAA) ) powiedział.
Co ciekawe, głębokość, na jakiej znaleziono statek, sprawia, że przez tysiąclecia nie naruszyły go fale, prądy ani rybacy, co stwarza większe możliwości badawcze.
Drewniany statek zatonął około 90 kilometrów (55 mil) od izraelskiego wybrzeża Morza Śródziemnego. Został odkryty na głębokości 1800 metrów (1,1 mili) przez Energean, spółkę zajmującą się gazem ziemnym, która eksploatuje szereg głębinowych złóż gazu ziemnego na wodach terytorialnych Izraela.
Około roku temu natknięto się na statek o długości od 12 do 14 metrów (39 do 45 stóp) pogrzebany pod mulistym dnem, ukryty pod setkami dzbanów mających tysiące lat.
Łódź i jej ładunek były w nienaruszonym stanie – twierdzi IAA, dodając, że prawdopodobnie zatonął podczas sztormu lub w wyniku ataku piratów.
Na razie statek nie jest odzyskiwany, jednak Energean współpracował z IAA w celu odzyskania dwóch dzbanów, które prawdopodobnie służyły do przewożenia oliwy, wina lub owoców, i wyniósł je na powierzchnię w celu badań.
IAA zidentyfikowało dzbany jako Kananejczyków – grupę ludzi zamieszkujących niegdyś wschodnie wybrzeże Morza Śródziemnego.