O nas
Kontakt

„Wściekli”: krytycy kwestionują umowę Microsoftu z Mistral AI, podczas gdy UE ma się temu przyjrzeć

Laura Kowalczyk

A logo of Microsoft is displayed during an event at the Chatham House think tank in London, Monday, Jan. 15, 2024.

Niektórzy krytycy w Parlamencie Europejskim są wściekli na to porozumienie, ale pojawiają się też pytania dotyczące tego, co się stało i że UE planuje się temu przyjrzeć

Nowe „strategiczne partnerstwo” Microsoftu z francuską firmą Mistral AI zajmującą się sztuczną inteligencją spotyka się z krytyką w Europie, a niektórzy krytycy w parlamencie twierdzą, że są z tego powodu „wściekli”, ponieważ zmieniono unijną ustawę o sztucznej inteligencji, aby spełnić wymagania firm takich jak Mistral.

Francuski mistrz sztucznej inteligencji zaprezentował w poniedziałek swój nowy model wielkojęzykowy (LLM), który ma zostać udostępniony klientom Microsoft Azure w chmurze, co będzie stanowić dramatyczną zmianę dla start-upu.

„Na poziomie technicznym i politycznym w Parlamencie (Europejskim) jesteśmy niezwykle wściekli, ponieważ rząd francuski od miesięcy przedstawiał argument dotyczący europejskiego przywództwa, co oznacza, że ​​te firmy powinny być w stanie rozwijać się bez pomocy Chin i Stanów Zjednoczonych. firm” – powiedział Kai Zenner, dyrektor biura i doradca ds. polityki cyfrowej Axela Vossa, posła do Parlamentu Europejskiego z Europejskiej Partii Ludowej (PPE).

„Zawsze obwiniali Parlament, że w pewnym sensie uniemożliwiamy tym narodowym mistrzom, jednorożcom, próbę konkurowania ze swoimi globalnymi konkurentami” – powiedział TylkoGliwice Next.

Kraje UE niedawno uzgodniły szczegóły techniczne unijnej ustawy o sztucznej inteligencji, ale dopiero po gigantycznych negocjacjach, podczas których w szczególności Francja nalegała na ustępstwa dla firm open source, takich jak Mistral.

Zenner powiedział również, że Mistral AI argumentuje, że jeśli ich życzenia nie zostaną spełnione, będą zmuszeni współpracować z takimi firmami jak Microsoft.

„Teraz mają wszystkie swoje życzenia, a mimo to to robią i uważam, że to po prostu śmieszne”.

W Parlamencie (Europejskim) jesteśmy niezwykle wściekli, ponieważ rząd francuski od miesięcy przedstawiał argument dotyczący europejskiego przywództwa.

Kaia Zennera

Szef biura i doradca ds. polityki cyfrowej Axela Vossa, posła do Parlamentu Europejskiego z Europejskiej Partii Ludowej (PPE).

Twierdzi, że ostateczną wersję unijnej ustawy o sztucznej inteligencji przyjęto w pośpiechu, a przepisy będą „atakowane przed sądami” za ustępstwa.

Partnerstwo ma również zostać zbadane przez organ nadzoru konkurencji Unii Europejskiej, który również w zeszłym miesiącu zaczął analizować wielomiliardową umowę Microsoftu z OpenAI.

„Komisja analizuje umowy zawarte pomiędzy dużymi graczami na rynku cyfrowym a twórcami i dostawcami generatywnej sztucznej inteligencji” – powiedział w e-mailu TylkoGliwice Next rzecznik Komisji Europejskiej.

„W tym kontekście otrzymaliśmy wspomnianą umowę, którą będziemy analizować”.

Fair play i zamazane linie rządowe?

Sztuczna inteligencja Mistral również może zostać zbadana, ponieważ nie jest jasne, czy prowadziła ona rozmowy z Microsoftem w trakcie tworzenia unijnej ustawy o sztucznej inteligencji.

„Jeśli tak się stanie, a następnie nastąpi pewien lobbing lub rząd francuski powie pewne rzeczy, wówczas oczywiście pewne rzeczy rzeczywiście można będzie poddać dalszej ocenie” – stwierdził Zenner.

„Istnieją pewne czerwone linie, jeśli chodzi o sposób lobbingu lub sposób, w jaki jako państwo członkowskie próbujesz forsować swoją narrację lub określoną politykę” – powiedział.

Założyciele Mistral – Arthur Mensch, Guillaume Lampe, Timothee Lacroix
Założyciele Mistral – Arthur Mensch, Guillaume Lampe, Timothee Lacroix

Serwis TylkoGliwice Next skontaktował się z Microsoftem i Mistral AI w celu uzyskania komentarza, ale nie otrzymał odpowiedzi w momencie publikacji.

Kolejnym interesującym punktem jest granica między rządami a technologią. Były cyfrowy sekretarz stanu Francji Cedric O zasiada obecnie w zarządzie Mistral.

„Myślę, że właściwie rząd francuski był zaskoczony. Myślę, że Cedric może im nie mówił, że to się stanie, a może nie wszystkim” – powiedział Zenner.

„Mieliśmy również wrażenie, że rząd francuski nie jest obecnie zbyt dobrze skoordynowany, ponieważ było wielu różnych graczy, którzy wypowiadali się bardzo odmiennie i mieli również bardzo różne poglądy i perspektywy”.

Rzecznik francuskiego ministerstwa gospodarki, finansów i cyfryzacji powiedział, że o transakcji dowiedzieli się dopiero w poniedziałek, ale nie było to dla niej zaskoczeniem, ponieważ Mistral zawsze jawnie informował o swoim modelu biznesowym.

„Mistral jest powodem do dumy Francji i Europy i dąży do bycia światowym liderem w sektorze sztucznej inteligencji” – powiedział rzecznik TylkoGliwice Next, dodając, że inwestycja Microsoftu w firmę jest niewielka i Mistral pozostanie niezależny.

Zapytany o to, czy unijna ustawa o sztucznej inteligencji frustrowała francuskich negocjatorów, rzecznik powiedział, że kraj nie faworyzuje Mistrala podczas negocjacji.

Przejęcie Big Techa

Najważniejszym argumentem Francji było to, że unijna ustawa o sztucznej inteligencji w jej najwcześniejszej formie może stłumić innowacje, zmuszając europejskie firmy do poszukiwania inwestycji zagranicznych.

„To tylko kolejny przykład ogólnego trendu, który widzieliśmy w sztucznej inteligencji, gdzie zasadniczo wszelkiego rodzaju mniejsze, niezależne start-upy podpisują umowy z firmami z branży Big Tech, głównie ze względu na całą koncentrację, jeśli chodzi o moc obliczeniową , zwłaszcza przetwarzanie w chmurze” – powiedział Max von Thun, dyrektor europejski organizacji non-profit Open Markets Institute.

„A jeśli chcesz opracować najnowocześniejszy model sztucznej inteligencji, w zasadzie potrzebujesz do niego dostępu” – dodał.

Jeśli spróbujesz kogoś kupić od razu, będzie to naprawdę trudne. Tymczasem te partnerstwa są o wiele bardziej mgliste.

Maxa von Thuna

Dyrektor europejski non-profit Open Markets Institute

Von Thun stwierdziła, że ​​partnerstwo jest „ironiczne i niepokojące”, ponieważ przypadek Mistrala czyni bardziej interesującym to, że firma jest „podobno największą nadzieją Europy, jeśli chodzi o sztuczną inteligencję”.

UE podjęła wysiłki, aby wyrównać szanse swoich przedsiębiorstw technologicznych, tworząc regulacje takie jak akt prawny o usługach cyfrowych.

Jednak kwestia zatrzymania talentów technologicznych w Europie w dużej mierze zależy od finansowania, a nie od zasad i przepisów, ponieważ Europa nie może konkurować ze sceną kapitału wysokiego ryzyka w USA ani z gigantami Big Tech.

„W ramach regulacji możesz robić, co chcesz, ale o tym, czy masz firmy, które mogą konkurować i odnosić sukcesy na poziomie europejskim, tak naprawdę decyduje to, czy istnieją przedsiębiorstwa posiadające infrastrukturę i inwestycje, których potrzebują na poziomie europejskim” – powiedziała von Czw.

„A w tej chwili tak nie jest”.

Umowa Mistrala z Microsoftem nie jest fuzją, co prawdopodobnie jest zamierzone, powiedział von Thun.

„Jeśli spróbujesz kogoś kupić od razu, będzie to naprawdę trudne. Podczas gdy te partnerstwa są znacznie bardziej mgliste” – stwierdził, wyjaśniając, że dla Microsoftu jest to sposób na dalsze konkurowanie z Mistralem, przy jednoczesnym unikaniu kontroli antymonopolowej w ramach tych transakcji.

Mimo że Microsoft ogłosił w poniedziałek, że otwiera dostęp do swoich modeli sztucznej inteligencji programistom w celu ich rozwijania, von Thun twierdzi, że jest mało prawdopodobne, aby Microsoft dopuścił modele open source w celu zapewnienia większej dobrej i uczciwej konkurencji.

„Jeśli otworzysz te modele, pozwolisz różnym osobom na eksperymentowanie z nimi. Myślę jednak, że gdy jest to na warunkach platformy Big Tech, rodzą się pytania o to, jak wygląda dostęp.

„Czy można ufać tym firmom, że z czasem utrzymają otwarty dostęp, jeśli rzeczywiście zacznie im przewodzić i rzucać im wyzwania?

„Powiedziałbym nie”.