W tym miesiącu w Grecji znaleziono zwłoki co najmniej pięciu turystów, którzy próbowali wędrować w ekstremalnych temperaturach.
Po śmierci prezentera brytyjskiej telewizji i guru zdrowia Michaela Mosleya na początku tego miesiąca w wyniku historycznej wczesnej fali upałów w Grecji zginęło czterech kolejnych turystów.
„Istnieje wspólny schemat – wszyscy wybrali się na wędrówkę w obliczu wysokich temperatur” – powiedział agencji prasowej Reuters Petros Vassilakis, rzecznik policji na południowym wybrzeżu Morza Egejskiego.
W ostatnich dniach temperatura wzrosła powyżej 40 stopni Celsjusza, co skłoniło władze lokalne do zamknięcia Akropolu w Atenach i ostrzeżenia ludzi, aby pozostali w domach w godzinach od 11:00 do 15:00.
Ciąg tragedii obejmował 74-letniego holenderskiego turystę, którego w sobotę znaleziono martwego na wschodniej greckiej wyspie Samos po spacerze; Następnego dnia na greckiej wyspie Mathraki, na zachód od Korfu, znaleziono ciało 55-letniego amerykańskiego turysty.
Na początku tego miesiąca na Krecie 67-letni turysta z Holandii i 70-latek z Francji zmarli podczas spaceru w ekstremalnym upale.
W miarę jak kolejne fale upałów nawiedzają Cypr i Turcję, a Europa Południowa przygotowuje się na kolejne upalne lato, TylkoGliwice Travel pyta ekspertów ds. zdrowia i pieszych wędrówek, jak zachować bezpieczeństwo podczas spacerów w wysokich temperaturach.
Wybierz chłodniejsze miejsca lub miesiące
Do zmieniających się warunków pogodowych w Europie nawet same firmy turystyczne muszą się dostosować.
„W niektórych krajach nie możemy już wędrować od czerwca do września, ponieważ upały zaczynają się wcześniej – na przykład w czerwcu w Hiszpanii temperatura sięga czasem 40 stopni”, mówi rzeczniczka WalkingWomen, specjalistki od wakacji prowadzonych przez kobiety.
Dostosowali swoje programy tak, aby częściej uprawiać wędrówki wiosną, jesienią i zimą, gdy temperatury są niższe. W miesiącach letnich udają się na północ, do Szkocji i Norwegii, gdzie jest chłodniej i nadają się na piesze wędrówki.
Podobnie firma Intrepid Travel, zajmująca się podróżami przygodowymi w małych grupach, dostosowuje się do nowych ekstremalnych warunków pogodowych.
„W Intrepid zdecydowanie zaobserwowaliśmy wzrost nasilenia i częstotliwości ekstremalnych zjawisk pogodowych w Europie” – mówi Radek Nowak, aktywny menedżer produktu w Intrepid. W ubiegłym roku firma w swoich raportach operacyjnych odnotowała na całym świecie o 121 incydentów klimatycznych więcej niż rok wcześniej.
„Musieliśmy się zmienić i dostosować do tej nowej rzeczywistości, wydłużając wyloty na miesiące poza sezonem… i uwzględniliśmy zmiany klimatyczne przy inwestowaniu w przyszłe kierunki podróży, np. ekspansję w Skandynawii” – kontynuuje Nowak.
Firma nie organizuje już pieszych wycieczek po Hiszpanii, Turcji i Portugalii w najgorętszych miesiącach lipca i sierpnia, a dodała więcej wycieczek w kwietniu i październiku, aby ułatwić ludziom unikanie ekstremalnych temperatur.
Dodano także zimowe wycieczki i wyjazdy do takich miejsc jak Grecja, Chorwacja, Hiszpania i Włochy.
Przygotuj się na dostosowanie planu podróży
Jeśli nie możesz zmienić daty lub celu podróży, przygotuj się na codzienne dostosowywanie swoich planów do pogody.
„Musieliśmy dostosować istniejące plany podróży, aby zajęcia na świeżym powietrzu nie przypadały na najgorętszą część dnia” – mówi Nowak.
Sprawdź lokalne prognozy pogody i zapisz swoje wędrówki na wczesne poranki i wieczory, aby uniknąć forsownej aktywności w szczytowych temperaturach.
Spędź środek dnia, zajmując się zajęciami pod dachem, takimi jak muzea, galerie i zakupy, lub rób to, co robią miejscowi i zrób sobie sjestę.
Zaplanuj trasę pieszą i przystanki na odpoczynek
Planowanie z wyprzedzeniem obejmuje także wiedzę, dokąd idziesz. Lokalne zespoły ratownicze w Grecji powiedziały mediom, że turyści często zbaczają z trasy, aby zobaczyć miejsca, i się gubią. Naraża to pieszych na niebezpieczeństwo i utrudnia misje ratunkowe.
„Brak dobrego wyobrażenia o długości lub terenie spaceru może być ryzykowny” – zgadza się Nowak. „Zaplanuj miejsca na odpoczynek przed wyjazdem” – sugeruje. „W bardzo upalne dni radziłbym ludziom nie chodzić samotnie – jeśli to możliwe, spacerować z przyjacielem lub lokalnym przewodnikiem. Jeśli wybierasz się sam, upewnij się, że ktoś wie, dokąd zmierzasz i kiedy wrócisz.
„Warto też sprawdzić, czy na spacerze będziecie mieć zasięg telefonu, na wypadek gdybyście musieli się z kimś skontaktować i poprosić o pomoc”.
Pamiętaj, że zarówno drzewa, jak i woda zapewniają naturalną klimatyzację, dzięki której spacer będzie bezpieczniejszy i wygodniejszy. „Chodź po zacienionych trasach – najlepiej w pobliżu wody” – zaleca WalkingWomen.
Pij mniej alkoholu, jedz więcej owoców
Podczas pieszych wędrówek zawsze noś ze sobą zapas wody i przy każdej okazji uzupełniaj butelkę wielokrotnego użytku.
„Kiedy słońce mocno świeci, niezwykle ważne jest, aby nawadniać organizm i podejmować świadomy wysiłek, aby pić jeszcze więcej wody niż zwykle. Około trzech litrów dziennie zapewni ci nawodnienie” – mówi Huw Owen, współzałożyciel szytego na miarę organizatora wycieczek TravelLocal.
Należy także zminimalizować spożycie alkoholu, szczególnie w nocy przed długim spacerem i w ciągu dnia, gdyż może on dodatkowo odwodnić organizm.
Jedzenie dużej ilości produktów o wysokiej zawartości wody, takich jak owoce i sałatki, może pomóc w utrzymaniu nawodnienia, a przekąski i regularne, małe posiłki w ciągu dnia pomagają utrzymać poziom energii.
W co się ubrać na wędrówki w upalne dni
Luźna odzież w jasnych kolorach, z naturalnych materiałów, zapewni Ci chłód podczas pieszych wędrówek.
Noś okulary przeciwsłoneczne, długie rękawy i dużo kremów przeciwsłonecznych o wysokim SPF, aby chronić oczy i skórę przed promieniami słonecznymi. Niezbędny jest także kapelusz – najlepiej z szerokim rondem.
„Wczoraj widzieliśmy parę (obcokrajowców) spacerującą szlakiem w 41C bez czapek. To przeczy logice” – powiedział lokalnym mediom Dimitris Kalatzis, który kieruje zespołem ratunkowym Samos w Grecji.
Parasol może również zapewniać cień, a sarong może służyć jako przykrycie, koc piknikowy lub można go namoczyć wodą, aby zapewnić ulgę od upału.
Poznaj objawy udaru cieplnego i wyczerpania
Ważne jest, aby znać objawy udaru cieplnego i wyczerpania cieplnego, aby móc szybko zareagować, jeśli doświadczysz ich Ty lub ktoś z Twoich towarzyszy wędrówek.
Osłabienie, zawroty głowy, wzmożona potliwość, ból głowy, drażliwość, dezorientacja, nudności i szybkie bicie serca mogą sygnalizować, że organizm stara się sobie z tym poradzić. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy znaleźć cień, napić się wody i w razie potrzeby zwrócić się o pomoc lekarską. Jeśli to możliwe, weź chłodny prysznic lub przyłóż do skóry zimne ręczniki.