Bankman-Fried jest sądzony pod zarzutem kradzieży miliardów dolarów klientom zbankrutowanej giełdy kryptowalut FTX. Sprawa ta jest uważana za jedno z największych oszustw finansowych w historii Stanów Zjednoczonych.
Współzałożyciel FTX, Gary Wang, rozpoczął w czwartek zeznania przeciwko Samowi Bankman-Friedowi, zarzucając mu, że on i jego były współlokator i szef uczelni dopuścili się przestępstw finansowych i okłamywali opinię publiczną przed upadkiem platformy w zeszłym roku.
Świadek przyznał się do stworzenia kodu oprogramowania dla FTX, który przyznał „specjalne przywileje” Alameda Research, funduszowi hedgingowemu kryptowalut, którego współzałożycielem był także Bankman-Fried.
Według Wanga oskarżony kierował tym nielegalnym posunięciem, co umożliwiło firmie Alameda wycofanie z FTX środków o wartości do 65 miliardów dolarów (61,8 miliarda euro).
Damian Williams, amerykański prokurator prowadzący prokuraturę, nazwał tę sprawę jednym z największych oszustw w historii Stanów Zjednoczonych.
Adam Yedidia, były programista komputerowy FTX, który również przemawiał w czwartek, skonfrontował się z Bankman-Friedem, gdy zauważył, że Alameda pożyczyła od FTX 8 miliardów dolarów (7,6 miliarda euro). Dodał, że dyrektor wydawał się zaniepokojony.
„Sam powiedział coś w stylu: «W zeszłym roku nie byliśmy kuloodporni». W tym roku nie jesteśmy kuloodporni” – wspominał Yedidia podczas swoich zeznań.
Wang jest pierwszym z trójki byłych dyrektorów najwyższego szczebla, którzy mają zeznawać przeciwko Bankman-Friedowi. Wszyscy przyznali się do oszustwa w ramach porozumień o współpracy z prokuratorami, co mogło zapewnić im znaczne złagodzenie kary.
O co oskarżony jest Bankman-Fried?
31-letni potentat kryptowalut został aresztowany na Bahamach w grudniu ubiegłego roku i przewieziony do Stanów Zjednoczonych. Miało to miejsce zaledwie kilka tygodni po upadku FTX i ogłoszeniu upadłości, gdy inwestorzy pośpieszyli z wycofywaniem swoich depozytów, gdy na światło dzienne ujrzały doniesienia o złym bilansie siostrzanej spółki Alameda.
Prokuratorzy twierdzą, że oskarżony oszukał osoby i instytucje finansowe posiadające konta w FTX o wartości miliardów dolarów, kradnąc od nich ogromne kwoty pieniędzy na własny użytek.
Za pomocą tych funduszy Bankman-Fried rzekomo dokonał ryzykownych transakcji w Alameda, kupił luksusowe nieruchomości przy plaży i przekazał ponad 100 milionów dolarów (95 milionów euro) na datki na cele polityczne, próbując wpłynąć na regulacje dotyczące rządu kryptowalut.
Potentat kryptowalut zaprzecza jakimkolwiek wykroczeniom i nie przyznaje się do winy. W wywiadach i postach w mediach społecznościowych przyznał się do popełniania ogromnych błędów podczas prowadzenia FTX, ale upiera się, że nie miał zamiarów przestępczych.
„Nie ukradłem żadnych funduszy i na pewno nie ukryłem miliardów” – stwierdził w artykule na początku tego roku na platformie internetowej Substack.
Proces rozpoczął się w tym tygodniu i ma zakończyć się przed końcem listopada.
Bankman-Fried przebywa w więzieniu od sierpnia.