O nas
Kontakt

„Wstyd mi”: w miarę wzrostu wskaźnika absolutnego ubóstwa coraz więcej Włochów polega na darowiznach

Laura Kowalczyk

„Wstyd mi”: w miarę wzrostu wskaźnika absolutnego ubóstwa coraz więcej Włochów polega na darowiznach

TylkoGliwice odwiedza sklep w Rzymie, który zapewnia ludziom bezpłatne artykuły spożywcze, ponieważ co dwunasty Włoch żyje w „absolutnej biedzie”.

Według Narodowego Instytutu Statystycznego co dwunasta osoba we Włoszech żyje w skrajnym ubóstwie. A wraz ze wzrostem tych liczb coraz więcej osób nie może sobie pozwolić na zakup podstawowych artykułów, takich jak żywność czy odzież.

W Rzymie jeden z targów stara się pomóc potrzebującym, dostarczając im bezpłatne artykuły spożywcze.

Jedną z nich jest Vittoria Luciani. Utrzymuje się z kilkuset euro z emerytury i raz w miesiącu przychodzi do sklepu, aby uzyskać dodatkową pomoc.

„Dzięki Bogu, że mam dom, który zostawili mi rodzice, ale ci, którzy zarabiają około 400 euro miesięcznie i muszą dobrze płacić za czynsz, jedzenie i rachunki za media, czy mogą mi powiedzieć, jak mogą przetrwać?” – powiedział Luciani.

„Jest mi bardzo wstyd, bo wydaje mi się, że tyle razy błagam, że zdecydowałam się nie przychodzić i nie pomijać posiłku”.

Nonna Roma jest organizacją charytatywną stojącą za projektem. Grupa dostarcza także paczki żywnościowe tysiącom rodzin.

„Od czasu pierwszej blokady nasza działalność dramatycznie wzrosła, a co za tym idzie, otrzymaliśmy większą liczbę darowizn” – powiedziała TylkoGliwice Margherita Venditti, która współpracuje z Nonną Roma.

„W ten sposób przeszliśmy od pomagania 150 gospodarstwom domowym miesięcznie do około 800 w każdy weekend. Od początku wojny na Ukrainie popyt gwałtownie wzrósł i wzrost ten utrzymuje się na stałym poziomie”

Do osób najbardziej korzystających z tego rodzaju wsparcia należą emeryci i rodziny pracujące. Gwałtowny wzrost kosztów życia jest jedną z głównych przyczyn.

„Istnieją dwa rodzaje czynników. Jedna z nich ma charakter krótkoterminowy, a główną jest wysoka inflacja” – powiedział Giovanni Farese, dziekan Wyższej Szkoły Ekonomii na Università Europea di Roma.

„Wiemy, że inflacja uderza w stałe wynagrodzenia i osoby o niskich dochodach. Mamy więc przyczyny bardziej strukturalne. Jedną z nich jest niski wzrost. Włochy to jeden z największych krajów europejskich, którego gospodarka nie rozwijała się znacząco od dłuższego czasu.

„Drugą przyczyną są niskie płace”.

Rodziny borykające się z trudnościami obwiniają rząd włoski i niedawne cięcia świadczeń socjalnych.

A jeśli spojrzymy na inne kraje europejskie – nie jest lepiej. Według Eurostatu więcej Włochów jest zagrożonych ubóstwem niż przeciętny mieszkaniec UE.