Lider partii Vox, Santiago Abascal, przemawiał na festiwalu politycznym Arteju w Rzymie, zorganizowanym przez skrajnie prawicową partię Bracia Włoch włoskiej przywódczyni Giorgii Meloni.
Ostatniego dnia festiwalu Arteju na scenie pojawili się zarówno włoscy, jak i zagraniczni politycy, gdzie w swoim przemówieniu końcowym premier Giorgia Meloni wyraziła dumę z festiwalu i zastanowiła się nad drogą swojej partii do władzy.
„Nie doszliśmy do władzy jako zaimprowizowani politycy. Doszliśmy do władzy, ponieważ przez dziesięciolecia studiowaliśmy, słuchaliśmy, opracowaliśmy projekt, głęboko rozmawialiśmy z Włochami”.
Podkreśliła też, że centroprawica „istnieje od 30 lat, ponieważ podziela system wartości i wspólną wizję”.
Premier Włoch podziękowała liderowi hiszpańskiej partii Vox, Santiago Abascalowi, z którym zapewniła, że będzie nadal współpracować, aby ich rodzina polityczna w coraz większym stopniu odgrywała rolę w Europie.
Abascal wszedł także na scenę, gdzie oskarżył lewicę w Hiszpanii o manipulowanie jego słowami. Powiedział, że wszelkie nadzieje na zmianę kierunku w Europie „kierują się w stronę Rzymu”.
W sobotę brytyjski premier Rishi Sunak również dołączył do Meloni na scenie, aby porozmawiać o migracji.
Odbyli także spotkanie, podczas którego zgodzili się co do konieczności rozwiązania problemu nielegalnej imigracji do Europy, zobowiązując się do zintensyfikowania współpracy w walce z handlem ludźmi.
W oświadczeniu wydanym po spotkaniu biuro Meloni stwierdziło, że rozmowy z brytyjskim premierem „koncentrowały się przede wszystkim na wspólnych pracach w dziedzinie migracji w ramach Memorandum of Understanding podpisanego w Londynie” w kwietniu.
Według doniesień obaj przywódcy zgodzili się współfinansować włosko-brytyjski projekt wspomaganych dobrowolnych repatriacji do krajów pochodzenia, opracowany przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM) dla migrantów, którzy utknęli w Tunezji.
Do obu przywódców dołączył także premier Albanii Edi Rama, postrzegany jako kluczowy sojusznik w wysiłkach na rzecz zarządzania stałym wzrostem napływu migrantów z Afryki Północnej do wybrzeży Europy.
Trzej premierzy podobno „potwierdzili także znaczenie osiągnięcia ostatecznej stabilizacji na Bałkanach Zachodnich, również w oparciu o kroki podjęte niedawno w procesie rozszerzenia Unii Europejskiej o (kraje) w regionie”.