O nas
Kontakt

Wulkan na Islandii 2023: Czy podróżowanie jest bezpieczne i czy erupcja wpłynie na loty?

Laura Kowalczyk

Wulkan na Islandii 2023: Jak prawdopodobna jest erupcja i jak wpłynie ona na podróże?

Wulkan Fagradalsfjall od kilku dni jest niestabilny, a islandzkie Biuro Meteorologiczne twierdzi, że erupcja jest nieuchronna.

Władze islandzkie ogłosiły stan wyjątkowy po tym, jak setki małych trzęsień ziemi nawiedziły półwysep Reykjanes – najbardziej zaludniony region wyspy – od ponad dwóch tygodni.

Wulkan Fagradalsfjall od kilku dni grozi erupcją – podało islandzkie Biuro Meteorologiczne, dodając, że prawdopodobieństwo erupcji wulkanu jest wysokie.

W weekend władze ewakuowały prawie 4000 osób z pobliskiego miasta i od tego czasu pozwolono im wrócić jedynie na krótko, aby odebrać swoje rzeczy.

Mimo że międzynarodowe lotnisko Keflavik – główne międzynarodowe lotnisko na Islandii – znajduje się zaledwie 16 km na północ od miejsca erupcji, nie zostało zamknięte, a samoloty nadal przylatują i odlatują.

Jeśli planujesz podróż do lub z dotkniętego obszaru, tutaj znajdziesz szczegółowe informacje na temat zaleceń rządów europejskich oraz linii lotniczych, które nadal obsługują loty.

Czy na Islandii nastąpi erupcja wulkanu?

Aktywność sejsmiczna na Islandii rozpoczęła się na obszarze na północ od Grindavik – miasteczka rybackiego liczącego 3400 mieszkańców, które zostało ewakuowane w sobotę.

Według Agencji Ochrony Ludności korytarz magmy pod powierzchnią rozciąga się obecnie na długości 15 kilometrów od północno-zachodniej części miasta do Oceanu Atlantyckiego.

W poniedziałek czujniki wykryły w powietrzu gaz siarkowy, co wskazuje, że mieszanina stopionych i półstopionych skał zbliża się do powierzchni i erupcja może być nieuchronna. Natychmiast ewakuowano ludzi, ale alarm uznano za fałszywy.

Para unosi się ze szczeliny w drodze w pobliżu miasta Grindavik na Islandii, poniedziałek, 13 listopada 2023 r. w wyniku aktywności sejsmicznej.
Para unosi się ze szczeliny w drodze w pobliżu miasta Grindavik na Islandii, poniedziałek, 13 listopada 2023 r. w wyniku aktywności sejsmicznej.

Obawy dotyczące rychłej erupcji wzrosły ponownie we wczesnych godzinach porannych we wtorek, kiedy w pobliżu miasta Grindavik nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 4,8 w skali Richtera.

„To właśnie tam, pod starym szeregiem kraterów, rozpoczęły się największe trzęsienia ziemi, ale od tego czasu (korytarz magmy) staje się coraz dłuższy, przechodzi pod obszar miejski w Grindavík i kieruje się jeszcze dalej, w stronę morza” – profesor geologii Pall Einarrson, powiedział islandzkiemu RUV.

W Grindavik i okolicach aktywność sejsmiczna spowodowała już pojawienie się dużych pęknięć na drogach i polach golfowych.

Szef policji Ulfar Ludviksson powiedział lokalnym mediom, że jak dotąd w ciągu nocy sytuacja w Grindavik nie uległa zmianie.

Czy loty na Islandię zostały odwołane?

Pojawiły się obawy dotyczące wpływu aktywności sejsmicznej i potencjalnej erupcji na podróże.

Władze Islandii podniosły alert lotniczy do koloru pomarańczowego, wskazując na zwiększone ryzyko erupcji wulkanu.

„Prawdopodobieństwo erupcji wulkanu jest wysokie, a erupcja może nastąpić w ciągu zaledwie kilku dni” – ostrzega Islandzkie Stowarzyszenie Poszukiwań i Ratownictwa na swojej stronie internetowej SafeTravel.

Erupcje wulkanów mogą stanowić poważne zagrożenie dla podróży lotniczych, ponieważ popiół uwalniany do atmosfery może spowodować awarię silników odrzutowych, uszkodzenie systemów sterowania lotem i zmniejszenie widoczności.

Jednak obecnie loty na pobliski międzynarodowy port lotniczy Keflavik odbywają się normalnie, a wszystkie drogi dojazdowe są nadal otwarte.

Nie odnotowano odwołań ani znaczących opóźnień. W ciągu ostatnich 48 godzin większość lotów wylądowała na lotnisku zgodnie z planem.

„Nasz rozkład lotów działa obecnie normalnie, jednak uważnie monitorujemy sytuację i w przypadku tej zmiany skontaktujemy się bezpośrednio z klientami, aby doradzić im w sprawie lotów” – powiedział Independent rzecznik easyJet.

Znak wioski Grindavik, która została ewakuowana z powodu aktywności wulkanicznej, w pobliżu Grindavik na Islandii, 13 listopada 2023 r.
Znak wioski Grindavik, która została ewakuowana z powodu aktywności wulkanicznej, w pobliżu Grindavik na Islandii, 13 listopada 2023 r.

Poważna erupcja na Islandii w kwietniu 2010 r. spowodowała powszechne zakłócenia w podróżach lotniczych między Europą a Ameryką Północną. Ćwierć miliarda metrów sześciennych pyłu wulkanicznego wyrzuconego w powietrze doprowadziło do odwołania ponad 100 000 lotów w ciągu ośmiu dni.

Choć istniały obawy, że może się to powtórzyć, wulkan Eyjafjallajokull wybuchł w okolicznościach, które przyczyniły się do powstania ogromnej wielkości chmury pyłu. Znajdujący się na nim lodowiec spowodował, że woda ze stopionego lodu szybko ochłodziła lawę, tworząc maleńkie cząstki, które zostały wyrzucone w powietrze przez parę wytworzoną podczas erupcji. Zostały one następnie przeniesione przez wiatr w kierunku Europy.

Erupcja wulkanu Fagradalsfjall miałaby miejsce w zupełnie innych okolicznościach, co zmniejszałoby ryzyko wystąpienia podobnego chaosu podczas lotu. W ciągu ostatnich trzech lat na półwyspie Reykjanes miały miejsce trzy erupcje, które nie miały żadnego wpływu na podróże lotnicze.

„Na tym etapie nie można dokładnie określić, czy i gdzie magma może wydostać się na powierzchnię” – stwierdziło Islandzkie Biuro Meteorologiczne.

Czy podróż do Islandii jest bezpieczna?

W sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii zaktualizowało swoje zalecenia dotyczące podróży do Islandii, ostrzegając, że erupcja wulkanu jest coraz bardziej możliwa.

„Trzęsienia ziemi i oznaki aktywności wulkanicznej wzrosły powyżej normalnego poziomu na półwyspie Reykjanes, na południowy zachód od Reykjaviku” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

„Władze islandzkie w dalszym ciągu uważnie monitorują ten obszar, szczególnie obszar na północny zachód od góry Thorbjörn w pobliżu elektrowni Svartsengi i Błękitnej Laguny.

W dniu 10 listopada ogłoszono alert dotyczący ochrony ludności po intensywnym roju trzęsień ziemi”.

Odwiedzającym zaleca się trzymanie się z daleka od miasta Grindavík i okolic.

Irlandzki Departament Spraw Zagranicznych podobnie zakazuje podróżowania do miasta i ostrzega, że ​​„odwiedzający Islandię muszą przez cały czas postępować zgodnie ze wskazówkami i wskazówkami władz lokalnych”.

Żaden rząd nie wydał jednak ostrzeżenia o zakazie podróży dla Islandii, co oznacza, że ​​linie lotnicze i firmy wakacyjne działają normalnie, a podróżnym, którzy anulują rezerwację, nie przysługuje automatyczne prawo do zwrotu kosztów.

Słynna Islandia Błękitna Laguna będzie teraz zamknięta do 30 listopada z powodu trwających niepokojów geologicznych.
Słynna Islandia Błękitna Laguna będzie teraz zamknięta do 30 listopada z powodu trwających niepokojów geologicznych.

„Chcielibyśmy podkreślić, że jeśli obecne wytyczne FCO pozostaną zaleceniami, ochrona ubezpieczeniowa pozostanie niezmieniona” – mówi Jonathan Frankham, dyrektor generalny firmy ubezpieczeniowej World Nomads.

„Jeśli jednak katastrofa naturalna, taka jak trzęsienie ziemi, powódź lub wulkan, wpłynie na Twoje plany podróży i/lub odniesie obrażenia, musisz sprawdzić szczegóły swojej polisy. Na przykład w World Nomads musisz wykupić polisę, zanim te potężne siły natury stać się „znanym wydarzeniem” i znaleźć się w planie Explorer, abyśmy mogli rozważyć zasięg”.

Spa geotermalne Blue Lagoon – jedna z największych atrakcji turystycznych Islandii – zostało tymczasowo zamknięte 9 listopada po trzęsieniu ziemi. Jego zamknięcie zostało przedłużone do 30 listopada ze względu na trwające niepokoje geologiczne.

Zamknięte będą także okoliczne uzdrowiska, hotele i restauracje.