O nas
Kontakt

Wybory do UE: najmłodszy eurodeputowany w Europie o tym, jak angażować młodych ludzi

Laura Kowalczyk

The European elections are set for June

W wyborach europejskich w 2019 r. frekwencja była najwyższa od 1994 r. – wynikała ze wzrostu udziału młodzieży. Jakie są jednak priorytety młodych ludzi przed tegorocznymi wyborami i w jaki sposób UE może ich zaangażować?

„Często słyszę, że nie mam wystarczającego doświadczenia. Ale mam teraz 25 lat, a wielu posłów do Parlamentu Europejskiego jest tu dłużej, niż się urodziłem. Według mnie to totalne szaleństwo” – mówi TylkoGliwice najmłodsza europejska eurodeputowana Kira Marie Peter-Hansen.

Peter-Hansen jest członkiem Zielonego – Wolnego Sojuszu Europejskiego. W wieku 21 lat została wybrana w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r.

Duński polityk jest jednym z 720 posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy będą kandydować w czerwcowych wyborach i jednym z sześciu europejskich parlamentarzystów w wieku poniżej 30 lat.

Najmłodszy poseł do Parlamentu Europejskiego

Peter-Hansen jest przyzwyczajona do krytyki za swój brak doświadczenia.

„Jeśli oczywiście zależy nam na rozwoju polityki, dobrze jest mieć doświadczenie i wiedzę historyczną, ale być może nadchodzi moment, w którym można zacząć myśleć, czy ktoś inny miałby szansę coś zmienić?”, stwierdza Peter -Hansena.

Chociaż jej partia wspierała jej młody wiek, Peter-Hansen upiera się, że partie z całego spektrum coraz bardziej podobają się młodym kandydatom: „Partia Zielonych ma młodych kandydatów, ale na drugim końcu spektrum partie skrajnie prawicowe mają także młodych polityków ,” ona mówi.

Minimalny wiek europosłów ustalany jest przez poszczególne państwa członkowskie.
Minimalny wiek europosłów ustalany jest przez poszczególne państwa członkowskie.

Państwa europejskie ustalają wiek, w jakim kandydaci mogą zostać eurodeputowanymi.

Próg ten jest różny w całej Europie – w 16 państwach członkowskich kandydaci muszą mieć ukończone 18 lat, aby kandydować. W Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Estonii, Irlandii, na Litwie, Łotwie, w Polsce i Słowacji kandydaci muszą mieć ukończone 21 lat.

W Rumunii kandydaci muszą mieć ukończone 23 lata, natomiast we Włoszech i Grecji próg wynosi 25 lat.

Czego chcą młodzi Europejczycy?

Pomimo braku młodych polityków w Parlamencie Europejskim perspektywa zaangażowania młodych polityków w wybory w 2024 r. napawa nadzieją.

W wyborach europejskich w 2019 r. frekwencja była najwyższa od 1994 r., co wynikało ze wzrostu udziału młodych ludzi, jak wynika z badania Eurobarometru.

W zeszłym roku Młodzi Europejscy Federaliści (JEF) rozpoczęli masowe badanie, aby określić, jakie są główne obawy młodych Europejczyków. Ponad 1,5 miliona głosów oddali Europejczycy w wieku 18-35 lat.

„Reformowanie instytucji, gospodarki i zajęcie się kryzysem klimatycznym okazały się najważniejsze” – mówi TylkoGliwice Christelle Savall, prezes JEF.

Jeżeli jednak sprowadzało się to do bardziej konkretnych propozycji politycznych, niektóre środki powodowały większe podziały.

„Ograniczenie transportu lotniczego było poważnym problemem. Kolejny duży podział dotyczył federalizmu i tego, czy powinniśmy przyznać Unii Europejskiej więcej uprawnień w sprawach, w których musimy wyciągnąć nasze zasoby, przeciwko nacjonalizmowi i bardziej suwerennej Europie”.

Kampania na rzecz obniżenia wieku uprawniającego do głosowania do 16 lat

Oprócz ustalania wieku kandydatów państwa członkowskie określają wiek uprawniający do głosowania obywateli w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Wiek uprawniający do głosowania wynosi 16 lat w Austrii, Niemczech, Malcie i Belgii, 17 lat w Grecji i 18 lat w pozostałej części Europy.

Wiek uprawniający do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego ustalany jest przez państwa członkowskie.
Wiek uprawniający do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego ustalany jest przez państwa członkowskie.

Europejskie Forum Młodzieży – jedna z największych na świecie platform organizacji młodzieżowych – od ponad dekady walczy o obniżenie wieku uprawniającego do głosowania do 16 lat.

„Naprawdę wierzymy, że kiedy masz 16 lat, jako młody człowiek masz tak wiele obowiązków, że jako nastolatek możesz pracować i płacić podatki” – stwierdza Rareș Voicu, członek zarządu Europejskiego Forum Młodzieży.