O nas
Kontakt

Wybory w Polsce: co jest najważniejsze dla młodych wyborców?

Laura Kowalczyk

Wybory w Polsce: co jest najważniejsze dla młodych wyborców?

Nasz reporter Hans von der Brelie pojechał do Polski, aby spotkać się z młodymi Polakami, którzy 15 października po raz pierwszy będą głosować w wyborach legislacyjnych. Ich poglądy polityczne odzwierciedlają głębokie podziały w polskim społeczeństwie.

Kto będzie rządził Polską przez najbliższe cztery lata? Zbliżające się wybory parlamentarne są ważne nie tylko dla Polski, ale także dla Unii Europejskiej. Jakie wyzwania stoją obecnie przed polskim społeczeństwem? Jakiego rodzaju lęki i nadzieje żywią młodzi Polacy?

TylkoGliwice wysłał reportera MoJo, Hansa von der Brelie, aby dowiedzieć się więcej o nastrojach wyborców w Polsce po raz pierwszy w obliczu głównych podziałów politycznych w kraju.

Jan: „Nie lubię starszego pokolenia, które rządzi naszym krajem”

Główna siła opozycyjna, liberalno-konserwatywna Platforma Obywatelska (PO), połączyła siły z kilkoma mniejszymi partiami podzielającymi podobne wartości proeuropejskie, m.in. Modernes, Zieloni i Inicjatywa Polska.

Tworząc wspólną platformę wyborczą – Koalicję Obywatelską (KO), PO otworzyła się na siły centrolewicowe i obecnie jest uważana za ruch polityczny obejmujący wszystkie państwa.

Małe miasteczko Grójec we wschodniej Polsce położone jest w samym sercu krajowego regionu jabłoni. Tam poznaliśmy Jana, 20-letniego działacza Koalicji Obywatelskiej.

Jan zainteresował się polityką, gdy polski rząd wprowadził bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące aborcji, co wywołało ogromne protesty. Miał wtedy 17 lat. Trzy lata później Jan uczestniczy w protestach, rozdaje ulotki i liczy na zmiany.

Jan, zwolennik Koalicji Obywatelskiej
Jan, zwolennik Koalicji Obywatelskiej

„Nie lubię starszego pokolenia, które rządzi naszym krajem” – powiedział TylkoGliwice.

Jan twierdzi również, że należy zrobić więcej, aby zaradzić kryzysowi klimatycznemu. Kraj powinien „odejść od paliw kopalnych i przejść na energię w 100% odnawialną”.

W temacie Europy Jan chce, aby Polska pojednała się z Brukselą. „Unia Europejska jest synonimem postępu” – stwierdził.

Aleksandra: „Pejzażowi politycznemu w Polsce brakuje godności”

Lewicowa partia Lewica łączy idee socjaldemokratyczne i socjalistyczne. Opowiada się za silnym państwem opiekuńczym i równymi szansami dla wszystkich.

Przed wyborami Lewica odmawiał wstąpienia do Koalicji Obywatelskiej, ale być może będzie skłonny połączyć siły później.

W Siedlcach, miasteczku we wschodniej Polsce, poznaliśmy 20-letnią Aleksandrę. Kibic Lewicy studiuje stosunki międzynarodowe w Polsce, Belgii i Hiszpanii.

Aleksandra, kibicka Lewicy
Aleksandra, kibicka Lewicy

„Obecnemu krajobrazowi politycznemu w Polsce brakuje godności” – powiedziała TylkoGliwice, zarzucając rządzącej partii PiS zalewanie kraju oszczerczymi kampaniami skierowanymi przeciwko głosom sprzeciwu.

Aleksandra jest niezadowolona z ostatnich reform polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jest przerażona surowymi ograniczeniami aborcji i proponuje zmianę polityki azylowej.

„Planeta płonie, ludzie będą migrować. Żaden człowiek nie jest nielegalny, dlatego należy zapewnić mu azyl i pomoc, której potrzebuje” – stwierdziła.

Robert: „Europa powinna się od nas uczyć”

Rządząca w Polsce prawicowa partia Pokój i Prawo (PiS) wciągnęła Polskę w otwarty konflikt z UE.

W ostatnich latach media w kraju i polski wymiar sprawiedliwości utraciły niezależność.

Zdając sobie sprawę, że podstawowe zasady europejskiej praworządności są zagrożone, UE zablokowała kilkumiliardową pomoc przeznaczoną dla Polski.

Podczas kampanii wyborczej PiS krytykował Europę za plany bardziej sprawiedliwego podziału migrantów pomiędzy państwa członkowskie UE. Partia rządząca zaatakowała także Niemcy, zarzucając im wtrącanie się w sprawy Polski. PiS zasypał kraj obietnicami nowych wydatków na cele społeczne i wojskowe.

W małej wiosce Baranów poznaliśmy Roberta, 23-letniego studenta prawa i medycyny. Pomaga przy prowadzeniu strony internetowej swojego kandydata PiS.

Robert, zwolennik Pokoju i Prawa (PiS)
Robert, zwolennik Pokoju i Prawa (PiS)

„Chcę stworzyć najlepszy możliwy system transportu w moim województwie” – powiedział TylkoGliwice.

Jest dumny ze zdecydowanego stanowiska swojej partii wobec imigracji. „Europa powinna się od nas uczyć” – stwierdził.

Jeśli chodzi o politykę klimatyczną, Robert twierdzi, że Polska powinna „pamiętać o węglu, ponieważ polska sfera węglowa ma duży wpływ na polską politykę”. Patrząc w przyszłość, Robert podkreślił znaczenie budowy elektrowni jądrowych.

Zapytany o swoje poglądy na temat Unii Europejskiej Robert odpowiedział: „Chcemy potężnej Europy (…), ale nie w formie federacji. To nie jest właściwy kierunek.”

Sebastian: „Aborcja jest zła”

Konfederacja to tygiel monarchistów, zagorzałych przeciwników UE, antysemitów i skrajnie prawicowych radykałów.

Kierując się antysystemowymi ugrupowaniami ultranacjonalistycznymi i ideami socjaldarwinistycznymi, Konfederacja wielokrotnie odrzucała spekulacje na temat możliwej współpracy z długo rządzącą partią Prawo i Sprawiedliwość.

Jednak analitycy i członkowie partii powiedzieli TylkoGliwice, że Konfederacja może tolerować rząd mniejszościowy na czele z PiS.

W Warszawie TylkoGliwice spotkał się z Sebastianem, wyborcą po raz pierwszy. Muskularny mężczyzna trenuje sztuki walki i gra w gry wideo.

Sebastian, zwolennik Konfederacji
Sebastian, zwolennik Konfederacji

Sebastian uwielbia muzykę hardrockową, swojego chomika i Konfederację – studiuje politologię.

Po raz pierwszy zaangażował się w politykę w 2020 roku.

„Staliśmy przed kościołami, aby ich bronić przed lewicowymi protestami proaborcyjnymi. Aborcja jest zła. Nie powinniśmy mordować najbardziej bezbronnych i niewinnych ludzi. »

Sebastian podkreśla znaczenie polskiego węgla. „Powinniśmy tego użyć; a potem: przejdźmy do energetyki nuklearnej.

„Mam złe zdanie o UE. Próbują narzucić lewicowe ideologie państwom narodowym. Jako nacjonaliści jesteśmy temu absolutnie przeciwni.”

Po wyborach 15 października, niezależnie od tego, czy w Polsce rządzi prawica, czy centroprawica, kraj stoi przed poważnymi wyzwaniami.

Aby pozyskać zablokowane środki europejskie, należy przywrócić niezawisłość sądownictwa. Istnieją także problemy z wolnością prasy i prawem do głosowania. Polskie społeczeństwo potrzebuje także pojednania społecznego, aby pokonać głębokie podziały polityczne.