O nas
Kontakt

Wybory w Szwajcarii: sondaże pokazują, że prawicowi populiści i socjaliści mogą sobie poradzić

Laura Kowalczyk

Wybory w Szwajcarii: sondaże pokazują, że prawicowi populiści i socjaliści mogą sobie poradzić

Uważa się, że największe obawy szwajcarskiego elektoratu stanowią takie kwestie, jak zmiana klimatu, rosnące koszty opieki zdrowotnej i migracja.

W niedzielę szwajcarscy wyborcy oddadzą ostatnie karty do głosowania, aby wybrać następną kadencję. Sondaże wskazują na odbicie prawicowych partii populistycznych i socjalistycznych, podczas gdy oczekuje się, że Zieloni stracą przewagę w porównaniu z ostatnimi takimi wyborami cztery lata temu.

Wybory 200-osobowej izby niższej, znanej jako Rada Narodowa i 46-osobowej Rady Stanów, izby wyższej, nadadzą ton szwajcarskiej polityce, w miarę jak bogaty kraj alpejski dostosowuje swój wizerunek jako „neutralnego” kraj spoza Unii Europejskiej.

Dzieje się tak również wtedy, gdy naród zmaga się z takimi problemami, jak zmiana klimatu, rosnące koszty opieki zdrowotnej i migracja.

Ostateczne karty do głosowania zostaną zebrane w niedzielę, po tym jak zdecydowana większość Szwajcarów dokona wyboru w drodze głosowania korespondencyjnego.

Głosowanie może wskazać, jak inna część europejskiego elektoratu myśli o prawicowej polityce populistycznej oraz konieczności wydawania pieniędzy i zasobów na walkę z globalnym ociepleniem w czasie rosnącej inflacji, która nadwyręża wiele kieszeni – nawet w zamożnej Szwajcarii .

Główna stawka, jeśli ankieterzy okażą się mieć rację, dotyczy tego, czy dwie partie Zielonych wypadną gorzej niż w ostatnich wyborach w 2019 r. i czy nowo utworzony sojusz centrowy może zdobyć więcej mandatów w izbie niższej parlamentu niż partia wolnorynkowa – wzmocnienie ich pozycji we władzy wykonawczej.

Najwięcej mandatów w parlamencie posiada obecnie prawicowa Szwajcarska Partia Ludowa, posiadająca ponad jedną czwartą mandatów w izbie niższej, za nią plasują się Socjaliści z 39.

Nowa formacja nazywająca siebie „Centrum” – zrodzona w 2021 r. z połączenia centroprawicowych partii chadeckich i „burżuazyjnych demokratów” – debiutuje w głosowaniu parlamentarnym i może razem przyćmić wolnorynkową Partię Liberalną jako trzecia co do wielkości partia w izbie niższej.

Sondaże sugerują, że Szwajcarzy mają na myśli trzy główne troski: rosnące opłaty za obowiązkowy, wolnorynkowy system ubezpieczeń zdrowotnych; zmiany klimatyczne, które spowodowały erozję licznych lodowców Szwajcarii, oraz obawy związane z migrantami i imigracją.

Głosowanie parlamentarne to jeden z dwóch głównych sposobów, w jaki 8,5 miliona obywateli Szwajcarii kieruje swoim krajem. Innym rozwiązaniem są regularne referenda – zwykle cztery razy w roku – w sprawie dowolnej liczby decyzji politycznych, które wyznaczają drogowskazy, którymi parlament musi się kierować podczas opracowywania i uchwalania przepisów.