Grupa powstała podczas pierwszej intifady i jest uznawana przez Unię Europejską za organizację terrorystyczną.
Hamas, który rządzi Strefą Gazy od 2007 roku, przeprowadził w weekend atak na terytorium Izraela, zabijając setki osób, a innych biorąc jako zakładników. Bezprecedensowe naruszenie granicy wysłało bojowników do przygranicznych społeczności i obiektów wojskowych, zszokowało Izrael i jego sojuszników oraz zrodziło pytania dotyczące możliwości i strategii grupy.
Co to jest Hamas?
Grupa powstała w 1987 roku podczas pierwszej intifady, czyli powstania, które naznaczone było powszechnymi protestami przeciwko izraelskiej okupacji.
Grupa poprzysięgła unicestwienie Izraela i była odpowiedzialna za wiele samobójczych zamachów bombowych i innych śmiertelnych ataków na ludność cywilną i izraelskich żołnierzy.
UE i inne kraje zachodnie uważają Hamas za organizację terrorystyczną.
Hamas wygrał wybory parlamentarne w 2006 r., a w 2007 r. brutalnie przejął kontrolę nad Strefą Gazy od uznanej na arenie międzynarodowej Autonomii Palestyńskiej. Autonomia Palestyńska, zdominowana przez rywalizujący ruch Fatah, zarządza półautonomicznymi obszarami okupowanego przez Izrael Zachodniego Brzegu.
Izrael odpowiedział na przejęcie władzy przez Hamas blokadą Gazy, ograniczając przepływ ludzi i towarów do i z tego terytorium, co według niego jest konieczne, aby powstrzymać tę grupę od opracowania broni. Blokada spustoszyła gospodarkę Gazy, a Palestyńczycy oskarżają Izrael o zbiorową karę.
Przez lata Hamas otrzymywał wsparcie od krajów arabskich, takich jak Katar i Turcja. Ostatnio zbliżyła się do Iranu i jego sojuszników.
Kim są przywódcy Hamasu?
Pierwotnych założycieli Hamasu było co najmniej siedmiu, w tym duchowy przywódca szejk Ahmed Yassin – sparaliżowany mężczyzna poruszający się na wózku inwalidzkim – który spędził lata w izraelskich więzieniach i nadzorował utworzenie wojskowego skrzydła Hamasu, które przeprowadziło swój pierwszy samobójczy atak w 1993 r. .
Siły izraelskie przez lata atakowały przywódców Hamasu i w marcu 2004 r. dokonały zamachu na Jasina. Inny założyciel Abdel Aziz al-Rantisi został zabity w Gazie w kwietniu 2004 r.
Khaled Mashaal, wygnany członek Hamasu, który przeżył wcześniejszą izraelską próbę zamachu, wkrótce potem został przywódcą grupy.
Yehia Sinwar w Gazie i Ismail Haniyeh, który mieszka na wygnaniu, są obecnymi przywódcami Hamasu. Doszli do porozumienia w sprawie przywództwa grupy z Iranem i jego sojusznikami, w tym z libańskim Hezbollahem. Od tego czasu wielu przywódców grupy przeniosło się do Bejrutu.
Czego chce Hamas?
Hamas zawsze opowiadał się za przemocą jako środkiem wyzwolenia okupowanych terytoriów palestyńskich i wzywał do unicestwienia Izraela.
Hamas przeprowadzał samobójcze zamachy bombowe i przez lata wystrzelił dziesiątki tysięcy coraz potężniejszych rakiet ze Strefy Gazy w stronę Izraela. Utworzyła także sieć tuneli biegnących z Gazy do Egiptu w celu przemytu broni, a także tunele szturmowe wkopujące się w Izrael.
W ostatnich latach wydawało się, że Hamas jest bardziej skupiony na zarządzaniu Gazą niż na ataku na Izrael.
Dlaczego Hamas przypuścił teraz atak na Izrael?
W ostatnich latach Izrael zawarł układy pokojowe z krajami arabskimi, nie będąc zmuszonym do ustępstw w konflikcie z Palestyńczykami.
Stany Zjednoczone próbują także pośredniczyć w porozumieniu między Izraelem a Arabią Saudyjską, zaciekłym rywalem irańskich zwolenników Hamasu.
W międzyczasie nowy skrajnie prawicowy rząd Izraela pracował nad cementowaniem izraelskich osiedli na Zachodnim Brzegu, pomimo palestyńskiego sprzeciwu i międzynarodowego potępienia.
Przywódcy Hamasu twierdzą, że izraelskie rozprawienie się z bojownikami na Zachodnim Brzegu, ciągła budowa osiedli – które społeczność międzynarodowa uważa za nielegalna – tysiące więźniów w izraelskich więzieniach oraz ciągła blokada Gazy popchnęły Hamas do ataku.
Jej przywódcy twierdzą, że w ataku wzięły udział setki z 40 000 bojowników. Izrael twierdzi, że grupa ma około 30 000 myśliwców i arsenał rakiet, w tym niektóre o zasięgu około 250 kilometrów, oraz bezzałogowe drony.