Ekspedycja badawcza badała tętniące życiem źródła hydrotermalne u wybrzeży Pacyfiku w Kostaryce.
Naukowcy odkryli co najmniej cztery nowe gatunki ośmiornic na obszarze o powierzchni około 260 kilometrów kwadratowych u wybrzeży Kostaryki.
Podczas dwóch wypraw w 2023 roku na pokładzie Instytutu Oceanicznego Schmidta Falkor (też) statku badawczego odkryto dwa wylęgarnie ośmiornic wokół źródeł hydrotermalnych u wybrzeży Pacyfiku.
Znaleźli trzy źródła hydrotermalne na obszarze oddalonym od siebie o około 10–30 mil morskich (18,5–55,5 km).
Każdy z nich ma swoje własne, unikalne temperatury i skład chemiczny, który wskazuje na różne sposoby ich powstawania.
Jeden z nowych gatunków – nazwany Dorado Octopus od nieoficjalnej nazwy wychodni, na której został znaleziony – został odkryty w jednym z tych źródeł hydrotermalnych. Zaobserwowano, jak składał jaja w ciepłych wodach.
„Dzięki ciężkiej pracy nasz zespół odkrył nowe źródła hydrotermalne na morzu Kostaryki i potwierdził, że znajdują się w nich wylęgarnie ośmiornic głębinowych i charakteryzują się wyjątkową różnorodnością biologiczną” – mówi dr Beth Orcutt z Bigelow Laboratory for Ocean Sciences, która współprowadziła oba badania wyprawy.
Pozostałe trzy gatunki znaleziono z dala od źródeł hydrotermalnych w pobliskich głębokich wodach morskich. Na wodach Kostaryki odkryto także głębinową szkółkę łyżew, zwaną Skate Parkiem.
W jaki sposób te badania pomogą chronić głębokie morza Kostaryki?
Ponad 160 okazów zwierząt głębinowych zebranych podczas grudniowej wyprawy zostanie przesłanych do Muzeum Zoologii na Uniwersytecie Kostaryki. Dołączą do 150 okazów zebranych przez zespół w czerwcu ubiegłego roku.
Jest to jeden z pierwszych przypadków, w których wszystkie okazy biologiczne pochodzące z ekspedycji głębinowej będą przechowywane w kraju, z którego pochodzą, a nie wysyłane do Stanów Zjednoczonych lub Europy. Schmidt Ocean Insititute twierdzi, że umożliwia to lokalnym naukowcom i studentom łatwy dostęp do próbek, co pomaga w opracowywaniu strategii zarządzania głębokimi morzami w regionie.
„Wpływ R/V Falkor (też) ekspedycje mające na celu zrozumienie głębokich wód Pacyfiku w Kostaryce będą trwać w przyszłości i, miejmy nadzieję, stworzą świadomość, która przekształci się w polityki mające na celu ochronę głębin morskich kraju” – mówi dr Jorge Cortés z Uniwersytetu Kostaryki, drugi współautor ekspedycji Ołów.
Mam nadzieję, że wyprawa będzie inspiracją dla kolejnych pokoleń. Potrzebujemy większej współpracy międzynarodowej, aby pogłębiać wiedzę o naszym dziedzictwie głębinowym”.
W 2024 r. Falkor (również) będzie działał u wybrzeży Peru i Chile, zabierając na pokład kolejnych naukowców z Ameryki Południowej.
Dyrektor wykonawczy Schmidt Ocean Institute, dr Jyotika Virmani, mówi, że mają nadzieję wesprzeć społeczność naukową, dokądkolwiek uda się statek badawczy.