O nas
Kontakt

„Wykluczanie kobiet z procesu decyzyjnego”: działacze potępiają złożony wyłącznie z mężczyzn komitet COP29 w Azerbejdżanie

Laura Kowalczyk

Azerbaijan is highly dependent on fossil fuels and is the oldest oil-producing region in the world.

Kobiety od dawna są niedostatecznie reprezentowane na najważniejszych rozmowach klimatycznych, a w ciągu 29 lat od wydarzenia tylko pięć zostało mianowanych na stanowiska prezydentów.

Azerbejdżan, który pod koniec tego roku będzie gospodarzem szczytu klimatycznego COP29, powołał komitet organizacyjny wydarzenia, w skład którego wchodzi 28 mężczyzn i nie ma kobiet.

Działacze kampanii ostro skrytykowali uprzedzenia związane z płcią, uznając je za regresywne, a jedna z grup stwierdziła, że ​​„zmiany klimatyczne wpływają na cały świat, a nie na jego połowę”.

W zeszłym tygodniu prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew ogłosił kontrowersyjny skład.

Członkami są przeważnie ministrowie lub urzędnicy rządu, w tym także szef służb bezpieczeństwa państwa.

Złożony wyłącznie z mężczyzn komitet COP29 w Azerbejdżanie wywołuje potępienie

Nominacje komisji Azerbejdżanu spotkały się z ostrą krytyką ze strony grupy kampanii She Changes Climate, która opublikowała oświadczenie na platformie X, znanej wcześniej jako Twitter.

„Ta (komisja) stanowi regresywny krok na drodze do parytetu płci w klimacie; ale wciąż jest czas na zmiany” – napisała grupa.

„Apelujemy o równą reprezentację w zarządzaniu tegorocznymi rozmowami klimatycznymi, ponieważ zmiany klimatyczne wpływają na cały świat, a nie na jego połowę”.

W zeszłym roku Zjednoczone Emiraty Arabskie, gospodarz COP28, powołały komitet organizacyjny złożony z 63% kobiet.

Jednak od dawna zdarza się, że kobiety są niedostatecznie reprezentowane na najważniejszych rozmowach klimatycznych i w ciągu 29 lat trwania tych wydarzeń tylko pięć zostało wybranych na prezydentów.

W tym roku były państwowy dyrektor ds. ropy naftowej Mukhtar Babayev poprowadzi rozmowy jako desygnowany na prezydenta COP29. Obecnie jest ministrem ekologii i zasobów naturalnych Azerbejdżanu.

„Ponownie prosimy o utworzenie zapory ogniowej pomiędzy przemysłem paliw kopalnych a prezydencją COP, ponieważ integralność środowiskowa pozostaje przedmiotem troski zarówno nas, jak i wielu organizacji społeczeństwa obywatelskiego” – dodała She Changes Climate w swoim oświadczeniu.

Przeciwko tej decyzji wypowiadały się także inne grupy. „Świat stoi w płomieniach, nasz klimat pogrążony jest w kryzysie, kobiety są dotknięte tym problemem w nieproporcjonalnym stopniu. Jaki jest zatem rewolucyjny pomysł komitetu COP29 na ratowanie planety? Wykluczanie kobiet z procesu decyzyjnego… oczywiście!” – napisała brytyjska Partia Równości Kobiet w X.

Komitet COP29 jest odpowiedzialny za przygotowanie i wdrożenie Planu Działań regulującego organizację i przebieg szczytu.

To drugi rok z rzędu, gdy gospodarzem kluczowego szczytu klimatycznego ONZ jest państwo petro. Azerbejdżan jest w dużym stopniu uzależniony od paliw kopalnych i jest najstarszym regionem produkującym ropę na świecie.