O nas
Kontakt

Wymyślamy naszą przyszłość: ogłoszono laureatów Europejskiej Nagrody Wynalazczej 2024

Laura Kowalczyk

European Inventor Award 2024.

W tym roku szczególnie doceniono pracę kobiet naukowców i wynalazców na przestrzeni dziejów, a nagrodę za całokształt twórczości przyznano chemiczce Dame Carol Robinson za jej prace w dziedzinie spektrometrii masowej.

„Wiele z tych projektów już ukształtowało nasze życie” – tak rozpoczynały się tegoroczne obrady Europejskiej Nagrody Wynalazczej, kiedy uczestnicy przygotowywali się do sprawdzenia, który z ich projektów zrobił największe wrażenie na sędziach, a w konsekwencji na świecie nauki.

Europejski Urząd Patentowy (EPO) ogłosił zwycięzców podczas transmisji na żywo z Malty. Niezależne jury wybrało zwycięzców za ich wkład obejmujący sektory takie jak produkcja motoryzacyjna, widzenie komputerowe, technologia magnetyczna i energia odnawialna.

Oprócz uhonorowania światowej klasy wynalazków i ich fascynujących twórców, EPO ogłosiło ekscytującą nowość w Konkursie Młodych Wynalazców oraz ogłosiło zwycięzcę nagrody publiczności, przyznawanej w głosowaniu publicznym.

EPO to europejski organ zarządzający, który przyznaje patenty nowym wynalazkom, a Europejska Nagroda Wynalazcza jest pożądanym symbolem innowacyjności w różnych dziedzinach techniki w Europie i poza nią.

Carol Robinson (Wielka Brytania), laureatka Europejskiej Nagrody Wynalazczej 2024 w kategorii Osiągnięcia Życia

Cztery główne kategorie wydarzenia obejmowały przemysł, badania, kraje nieobjęte EPO i MŚP. Od przełomów w opiece zdrowotnej po ekologiczną produkcję, innowacje uczestników przekraczają granice, stawiając czoła pilnym globalnym problemom.

Istnieje również Young Inventors Prize, która nagradza wynalazców poniżej 30 roku życia pracujących nad rozwiązaniami zrównoważonego rozwoju. W przeciwieństwie do tradycyjnych kategorii nagród, finaliści Young Inventors Prize nie muszą posiadać przyznanego europejskiego patentu, aby być branymi pod uwagę przy przyznawaniu nagrody.

W tym roku nagrodę za całokształt twórczości otrzymała Carol Vivien Robinson za innowacyjne podejście do spektrometrii masowej, które zmieniło naszą wiedzę o białkach w ich rodzimym środowisku i utorowało drogę do postępu w odkrywaniu leków i medycynie spersonalizowanej.

Przemysł

Fiorenzo Dioni (IT) i Richard Oberle (DE) zostali nominowani do Europejskiej Nagrody Wynalazczej 2024 w kategorii Przemysł.

Fiorenzo Dioni z Włoch i Richard Oberle z Niemiec za postęp w technologii odlewów aluminiowych, która pozwala na redukcję emisji dwutlenku węgla w procesie produkcji samochodów.

Tradycyjne metody produkcji pojazdów wymagają montażu dużych podwozi samochodowych z dziesiątek pojedynczych odlewów. Giga Press, największa na świecie maszyna do odlewania ciśnieniowego aluminium pod wysokim ciśnieniem, zmiana paradygmatu w zakresie możliwości produkcyjnych i szybkości, usprawnia złożony proces, produkując zaledwie dwa do trzech dużych odlewów, które tworzą podwozie samochodu, dzięki czemu proces ten jest bardziej zrównoważony.

– Islandczyk Fertram Sigurjonsson i jego zespół za opracowanie biotechnologicznego produktu do gojenia ran z wykorzystaniem skóry ryb.

– Ulf Landegren i Simon Fredriksson ze Szwecji za ich pracę w dziedzinie diagnostyki molekularnej wspomagającej wykrywanie i leczenie chorób.

Badania

Cordelia Schmid (DE), laureatka Europejskiej Nagrody Wynalazczej 2024 w kategorii Badania.

German Cordelia Schmid za jej rozwiązania w zakresie sztucznej inteligencji, które umożliwiają zaawansowaną percepcję maszynową, wiernie naśladującą ludzką interpretację wizualną.

Rozwój technologii umożliwiających AI „widzenie” i interpretowanie złożonych danych wizualnych otwiera nowe możliwości interakcji człowiek-komputer w różnych sektorach komercyjnych i badawczych. Praca Cordelii Schmid jest znacząca dla kierowania sztuczną inteligencją poza podstawowe rozpoznawanie obiektów w kierunku większej wyrafinowanej technologii, takiej jak rozumienie kontekstu scen wizualnych, interpretowanie działań człowieka, a nawet przewidywanie przyszłych zdarzeń w filmie.

Kluczową cechą pracy Schmida jest jej wydajność. Dane wizualne są przetwarzane i analizowane w czasie rzeczywistym, co jest niezbędne w przypadku aplikacji wymagających natychmiastowej reakcji, takich jak pojazdy autonomiczne i robotyka interaktywna.

Maltański duet Tonio Sant i Daniel Buhagiar ze swoim zespołem za zrównoważone rozwiązanie w zakresie magazynowania energii na morzu.

Francuski zespół pod kierownictwem Davida Devosa i Caroline Moreau za innowacyjne metody leczenia choroby Parkinsona, które zapewniają lepsze zarządzanie chorobą i mniej skutków ubocznych.

Kraje nieobjęte EPO

Masato Sagawa, laureat Europejskiej Nagrody Wynalazczej 2024 w kategorii Badania

Masato Sagawa z Japonii za jego wkład w rozwój doskonałych magnesów trwałych, wykorzystywanych w różnych zastosowaniach high-tech.

Przed latami 80. preferowanym materiałem na wysoko wydajne magnesy trwałe była droga kombinacja samaru i kobaltu. Motywowany niższym kosztem żelaza i jego właściwościami magnetycznymi, Sagawa eksperymentował z różnymi pierwiastkami, aby opracować nowy typ magnesu.

Wykorzystując proces spiekania, który spaja sproszkowane składniki za pomocą kombinacji ciepła i ciśnienia, przy jednoczesnym zachowaniu drobnej mikrostruktury, ostatecznie znalazł klucz do rozwiązania problemu, wprowadzając bor do sieci krystalicznej neodymu i żelaza.

Od czasu miniaturyzacji dysku twardego w latach 80. XX wieku, która doprowadziła do powstania komputera osobistego, magnesy trwałe znalazły zastosowanie w niemal każdej dziedzinie nowoczesnej technologii.

Brazylijski zespół pod przewodnictwem Fernando Catalano i Micaela Carmo za innowacje, które pozwalają na redukcję hałasu i emisji dwutlenku węgla w transporcie lotniczym.

Amerykanin David Fattal za jego postęp w dziedzinie optyki wyświetlaczy i oprogramowania umożliwiającego tworzenie obrazów 3D bez konieczności noszenia okularów.

MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa)

Olga Malinkiewicz i zespół (PL) laureatami Europejskiej Nagrody Wynalazczej 2024 w kategorii MŚP.

Polski zespół pod kierownictwem Olgi Malinkiewicz za innowacyjną technologię drukowania cienkowarstwowych ogniw słonecznych z perowskitu.

Ponieważ jest to najszybciej rozwijające się odnawialne źródło energii na świecie, zwiększenie mocy elektrowni słonecznych stanowi kluczowy element dyrektywy UE w sprawie odnawialnych źródeł energii, zgodnie z którą do 2030 r. odnawialne źródła energii powinny stanowić 45% całkowitego zużycia energii w UE.

Ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu stanowią alternatywę dla tradycyjnych paneli słonecznych na bazie krzemu. Mogą absorbować szerszy zakres długości fal słonecznych, dzięki czemu efektywniej przetwarzają światło na energię elektryczną.

Olga i jej zespół zostali w tym roku również zwycięzcami Nagrody Publiczności.

Fińscy wynalazcy Sirpa Jalkanen i Markku Jalkanen za ich pracę nad ukierunkowaną immunoterapią w leczeniu raka.

Francuscy wynalazcy Bruno Mottet i Lydéric Bocquet otrzymali nagrodę za technologię wytwarzania energii osmotycznej z wykorzystaniem materiałów nanostrukturalnych.

Nagroda dla młodych wynalazców

Obchodząca trzeci rok z rzędu Nagroda Młodych Wynalazców zwraca uwagę na pomysłowość osób w wieku 30 lat i poniżej, których innowacje techniczne rokują nadzieję na realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ta platforma podkreśla kluczową rolę młodzieży w napędzaniu globalnych wynalazków.

Tegoroczną zwyciężczynią została Rochelle Niemeijer, 29-letnia holenderska naukowiec, która zdobyła pierwsze miejsce za swój przenośny zestaw chemiczny oparty na sztucznej inteligencji, który szybko identyfikuje bakterie wywołujące infekcje, takie jak infekcje dróg moczowych. Ten wynalazek pozwala na szybsze i dokładniejsze decyzje dotyczące leczenia.

Rochelle Niemeijer (Holandia), laureatka Nagrody Młodych Wynalazców 2024.

Drugą nagrodę zdobył Ukraińiec Walentyn Freczka, który opracował technologię nowej generacji, przeciwdziałającą wylesianiu i emisjom dwutlenku węgla poprzez przekształcanie liści w przyjazny dla środowiska papier.

Trzecią nagrodę zdobył turecki zespół w składzie Khaoula Ben Ahmed, Ghofrane Ayari, Souleima Ben Temime i Sirine Ayari za stworzenie MOOVOBRAIN, inteligentnego, kompleksowego rozwiązania do sterowania wózkiem inwalidzkim, które umożliwia osobom z poważnymi niepełnosprawnościami samodzielne poruszanie się.

Szczególne podziękowania dla kobiet w nauce

Podczas gdy wszyscy zwycięzcy wzięli na siebie obowiązek pogratulowania swoim zespołom, które, jak stwierdzili, bez nauki nie mogłyby istnieć, odbyło się specjalne, ostateczne upamiętnienie kobiet-wynalazczyń na przestrzeni dziejów.

Ich pracę upamiętniono takimi wynalazkami, jak filtr do kawy, GPS, systemy bezpieczeństwa, wycieraczki samochodowe, Wi-Fi, zmywarka do naczyń, a niektórzy podejrzewają, że także piwo!

Nowy kierunek Nagrody Młodych Wynalazców

Od przyszłego roku Young Inventors Prize będzie mieć własną ceremonię, która odbędzie się niezależnie od European Inventor Award. EPO będzie organizować Nagrodę i Nagrodę na zmianę, zaczynając od Young Inventors Prize w Islandii w 2025 r. Oznacza to, że następna European Inventor Award odbędzie się w 2026 r. Nominacje na przyszły rok są już otwarte.