O nas
Kontakt

Wyniki dużego badania pokazują, że bezsenne noce mogą osłabić radość i zwiększyć ryzyko niepokoju

Laura Kowalczyk

Lack of sleep can be detrimental to our mood and emotional health

Naukowcy odkryli, że utrata godziny lub dwóch snu może negatywnie wpłynąć na emocje.

Powszechnie wiadomo, że brak snu nie tylko powoduje zmęczenie, ale może również mieć szkodliwy wpływ fizyczny na organizm.

Jednak nowe badanie wykazało, że te nieprzespane noce mają jeszcze bardziej ponure skutki – odbierają radość i zwiększają ryzyko niepokoju.

Analizując ponad 50 lat badań nad brakiem snu i nastrojem, badacze chcieli poznać psychologiczny wpływ tego, co nazywali naszym „społeczeństwem w dużej mierze pozbawionym snu”.

Publikując wnioski w czasopiśmie Psychological Bulletin, przeanalizowali dane ze 154 badań przeprowadzonych na przestrzeni pięciu dekad.

W badaniach wzięło udział ponad 5000 uczestników, których sen został zakłócony na jedną lub więcej nocy. Niektórym nie spano przez dłuższy czas, innym zapewniono krótszą niż zwykle ilość snu.

Inna grupa uczestników była okresowo budzona w nocy.

Następnie w badaniach mierzono co najmniej jedną zmienną związaną z emocjami występującą po zakłóconym śnie, a uczestnicy samodzielnie zgłaszali swój nastrój i reagowali na bodźce emocjonalne, a także mierzono objawy depresji i lęku.

Naukowcy odkryli, że wszystkie trzy rodzaje zaburzeń snu skutkowały mniejszą liczbą pozytywnych emocji, w tym radości, szczęścia i zadowolenia. Zwiększały także objawy lęku, takie jak szybkie bicie serca i zwiększony poziom zmartwień.

Stwierdzono pewne objawy depresji, ale były one mniejsze i mniej spójne. Podobne wyniki stwierdzono w przypadku wzrostu negatywnych emocji, takich jak smutek, zmartwienie i stres.

„W naszym społeczeństwie, w dużej mierze pozbawionym snu, ilościowe określenie wpływu utraty snu na emocje ma kluczowe znaczenie dla promowania zdrowia psychicznego” – stwierdziła główna autorka badania, dr Cara Palmer z Montana State University.

„Badanie to stanowi najpełniejszą syntezę dotychczasowych eksperymentalnych badań nad snem i emocjami i dostarcza mocnych dowodów na to, że okresy wydłużonego czuwania, krótszego snu i nocnych przebudzeń niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie emocjonalne człowieka”.

Palmer dodała, że ​​negatywne skutki występowały „nawet po krótkich okresach utraty snu”, włączając w to wstawanie o godzinę lub dwie później niż zwykle.

„Odkryliśmy również, że utrata snu nasila objawy lękowe i osłabia pobudzenie w odpowiedzi na bodźce emocjonalne” – powiedziała.

„Społeczeństwo w dużej mierze pozbawione snu”

Naukowcy zauważyli, że ograniczeniem badania było to, że większość uczestników stanowili młodzi dorośli, których średni wiek wynosił 23 lata.

Bardziej zróżnicowana próba wiekowa w przyszłych badaniach mogłaby zapewnić lepsze zrozumienie wpływu braku snu na emocje.

Chcieliby także zbadać skutki utraty snu w różnych kulturach, ponieważ większość badań w tym badaniu przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych i Europie.

„Badania wykazały, że ponad 30 procent dorosłych i aż 90 procent nastolatków nie wysypia się” – stwierdziła Palmer.

„Konsekwencje tych badań dla zdrowia jednostki i społeczeństwa są znaczne w społeczeństwie w dużej mierze pozbawionym snu. Branże i sektory podatne na utratę snu, takie jak ratownicy, piloci i kierowcy ciężarówek, powinny opracować i przyjąć politykę, w której priorytetem będzie sen, aby złagodzić ryzyko dla funkcjonowania i dobrego samopoczucia w ciągu dnia”.