O nas
Kontakt

Wysocy rangą politycy wzywają Ursulę von der Leyen do zbadania wyborów w Serbii

Laura Kowalczyk

Wysocy rangą politycy wzywają Ursulę von der Leyen do zbadania wyborów w Serbii

Urzędnicy spraw zagranicznych chcą, aby blok wkroczył w kwestionowane głosowanie w Belgradzie.

Ponad 20 europejskich polityków wyższego szczebla zajmujących się sprawami zagranicznymi wezwało przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen do zbadania zarzutów o oszustwo podczas grudniowych wyborów w Serbii.

„Wzywamy UE do przeprowadzenia niezależnego dochodzenia w sprawie wszystkich zgłoszonych nieprawidłowości wyborczych i zarzutów o oszustwa” – napisali politycy w liście zapoznawanym z TylkoGliwice i skierowanym do najwyższych władz bloku, w tym do von der Leyen, przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela i Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

Nieliberalny prezydent Serbii Aleksandar Vučić wzmocnił uścisk władzy, ogłaszając zwycięstwo w grudniowych wyborach, wysyłając dziesiątki tysięcy ludzi na ulice Belgradu, aby zaprotestować przeciwko temu, co uważali za sfałszowane wybory.

24 sygnatariuszy listu, w tym Michael Roth, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych niemieckiego parlamentu i jego francuski odpowiednik Jean-Louis Bourlanges, wezwało UE do niezależnego zbadania zarzutów nadużyć finansowych i wydania zaleceń w celu zapewnienia swobodnego i uczciwego wybory w Serbii.

Sygnatariusze przewodniczą głównie komisjom spraw zagranicznych lub spraw europejskich w swoich parlamentach krajowych i pochodzą z całej UE – w tym z Francji, Włoch, Danii i Luksemburga – a także z Ukrainy, Mołdawii i Wielkiej Brytanii

„W zależności od ustaleń śledztwa” – twierdzą, w Serbii mogą być konieczne nowe wybory.

„Naszym wspólnym celem jest postrzeganie Serbii jako członka Unii Europejskiej w ciągu tej dekady” – dodają. Badanie zapotrzebowania pojawia się w momencie, gdy von der Leyen przygotowuje plany dla UE liczącej ponad 30 członków.

Blok liczy obecnie 27 krajów członkowskich, ale w grudniu rozpoczął negocjacje akcesyjne z Ukrainą i Mołdawią. Inne kraje, takie jak Serbia, Gruzja i niektóre kraje Bałkanów Zachodnich, znajdują się na różnych etapach procesu akcesyjnego.