O nas
Kontakt

Wysokie dawki leków na ADHD przez długi czas mogą zwiększać ryzyko chorób serca

Laura Kowalczyk

Wysokie dawki leków na ADHD przez długi czas mogą zwiększać ryzyko chorób serca

Długotrwałe leczenie ADHD może wiązać się z chorobami układu krążenia, ale wiele osób przestaje przyjmować te leki w pierwszym roku.

Nowe badania sugerują, że osoby przyjmujące leki na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) przez długi czas i w dużych dawkach mogą być obarczone zwiększonym ryzykiem niektórych chorób sercowo-naczyniowych.

ADHD jest powszechnym zaburzeniem neurorozwojowym charakteryzującym się problemami z koncentracją i kontrolowaniem zachowań impulsywnych.

W badaniu obejmującym ponad 278 000 szwedzkich pacjentów z ADHD w wieku od 6 do 64 lat naukowcy odkryli statystycznie istotne ryzyko dla pacjentów przyjmujących te leki w dawkach wyższych niż 1,5-krotność średniej dziennej.

Odkryli również, że każdy roczny wzrost użycia leków wiązał się z 4-procentowym wzrostem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Długotrwałe stosowanie leków na ADHD wiązało się szczególnie ze zwiększonym ryzykiem nadciśnienia i chorób tętnic.

Najczęściej wydawanym lekiem na ADHD był metylofenidat, sprzedawany pod nazwami Ritalin, Concerta, Equasym, Medikinet lub Rubife.

Jest przepisywany w celu zwiększenia aktywności obszarów mózgu kontrolujących uwagę i zachowania impulsywne.

„Istnieje długa lista leków, które powiązano z porównywalnie zwiększonym ryzykiem wystąpienia nadciśnienia przy długotrwałym stosowaniu, tak jak ta, którą przedstawiono tutaj, więc pacjenci nie powinni niepokoić się tymi odkryciami” – Le Zhang, badacz ze stażem podoktorskim w Karolinska Institutet w Szwecji i pierwszy autor badania, stwierdził w oświadczeniu.

„Jednak w praktyce klinicznej należy dokładnie rozważyć zwiększone ryzyko w odniesieniu do uznanych korzyści leczenia, indywidualnie dla każdego przypadku” – stwierdziła.

„Lekarze powinni również regularnie kontrolować pacjentów z ADHD, aby wykryć oznaki i objawy chorób sercowo-naczyniowych podczas długotrwałego przyjmowania leków”.

Wiele osób przestaje stosować leki na ADHD

Wyniki opublikowano w czasopiśmie Jama Psychiatry.

Jako badanie obserwacyjne nie ustalono związku przyczynowego między lekami na ADHD a chorobami układu krążenia, ale naukowcy stwierdzili, że odkrycia pokazały, jak ważne jest określenie „potencjalnych korzyści i ryzyka przy podejmowaniu decyzji dotyczących długotrwałego stosowania leków na ADHD”.

Jednak w drugim badaniu naukowcy odkryli, że ponad połowa nastolatków, młodych dorosłych i dorosłych, którzy rozpoczęli przyjmowanie leków na ADHD, przestała to robić w ciągu pierwszego roku.

Międzynarodowe badanie wykazało również, że 35 procent dzieci, które rozpoczęły przyjmowanie leków na ADHD, przestało je przyjmować w pierwszym roku.

„Jest mało prawdopodobne, aby tak wiele osób przerwało leczenie z powodu ustąpienia objawów ADHD, co oznacza, że ​​wysoki odsetek wczesnego przerwania leczenia może stanowić główną przeszkodę w skutecznym leczeniu” – stwierdziła Zheng Chang, starszy badacz w Karolinska Institutet, która kierowała obydwoma badaniami.

„W tym badaniu nie byliśmy w stanie przeanalizować bezpośrednich przyczyn, ale częstymi powodami odstawienia leków na ADHD są reakcje niepożądane i brak efektu”.

Naukowcy przeanalizowali dane na temat recept od ponad 1,2 miliona pacjentów w Australii, Danii, Hongkongu, Islandii, Holandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i USA i odkryli ten sam schemat w każdym regionie.