O nas
Kontakt

Wystawa World Press Photo 2023 zawita do Budapesztu

Laura Kowalczyk

Wystawa World Press Photo 2023 zawita do Budapesztu

Zgłoszenia są oceniane oddzielnie od Afryki, Azji, Europy, Ameryki Północnej i Środkowej, Ameryki Południowej, Azji Południowo-Wschodniej i regionu Oceanii.

Najlepsze zdjęcia fotoreporterskie i dokumentalne minionego roku – łącznie 94 zgłoszenia – zostały wybrane przez jury spośród 60 448 zdjęć wykonanych przez 3752 fotoreporterów.

Zgłoszenia są oceniane oddzielnie od Afryki, Azji, Europy, Ameryki Północnej i Środkowej, Ameryki Południowej, Azji Południowo-Wschodniej i regionu Oceanii.

„W tym roku zgłaszający chcieli w dużej mierze skupić się na konstruktywnym dziennikarstwie” – powiedziała Marika Cukrowksi, kierownik wystawy w Fundacji World Press Photo i kuratorka wystawy. „Wokół nas dzieją się bardzo trudne, wręcz straszne rzeczy, ale konstruktywne dziennikarstwo skupia się na rozwiązaniach, na przykład w walce ze zmianami klimatycznymi – zazwyczaj skupia się na bardziej pozytywnych historiach”.

W zeszłym roku Fundacja World Press Photo wprowadziła strategię regionalną, zmieniając strukturę i ocenę corocznego konkursu, aby zapewnić bardziej globalny i zrównoważony geograficznie wgląd w wydarzenia na świecie.

Objazdową wystawę odwiedza co roku blisko cztery miliony osób z całego świata. W ostatnich latach Budapeszt był jednym z najpopularniejszych przystanków – prezentowane zdjęcia odwiedziło ponad 45 000 osób.

„Każdy powinien przyjść, ponieważ oglądanie zdjęć na tej wystawie pozwoli uzyskać informacje o naszym świecie. Nie ma mowy, aby nie myśleć o tym, co Cię otacza” – mówi Tamás Révész, fotograf i organizator wystawy.

„Wiele się nauczycie, rozwiniecie w sobie wiele empatii dla migracji, dla ludzi, którzy chcą być wolni” – dodał.

Zdjęcia zwracają także uwagę zwiedzających na inne ważne zjawiska globalne – zarówno społeczne, jak i środowiskowe – dając do myślenia obraz otaczającego nas świata. Reporterzy bez Granic szacują, że prawie połowa światowej populacji nie ma dostępu do swobodnie przekazywanych wiadomości i informacji.

Założona w Amsterdamie w 1955 roku firma World Press Photo jest niezależną organizacją non-profit, która istnieje jako uznana platforma dziennikarska na całym świecie od prawie siedmiu dekad. Dziś jest organizatorem najbardziej prestiżowego konkursu fotografii prasowej na świecie.