Dyrektor stanowego Urzędu ds. Zasobów Morskich podkreślił kluczową rolę, jaką inspekcje statków i dane odgrywają w ochronie tego ważnego zasobu.
Połowy tuńczyka mają kluczowe znaczenie dla dobrobytu gospodarczego wielu małych rozwijających się państw wyspiarskich Pacyfiku (SIDS), szczególnie w przypadku dziesięciu państw uznawanych za zależne od tuńczyka. Średnio 37 procent ich dochodów rządowych pochodzi z opłat za dostęp uiszczanych przez przemysłowe floty rybackie.
Całkowite połowy tuńczyka na zachodnim i środkowym Pacyfiku w 2022 r. oszacowano na 2,7 mln ton, co stanowi około 54% światowych połowów tuńczyka tropikalnego.
Jeszcze bardziej imponujące są osiągnięcia w zakresie zrównoważonego rozwoju: w przeciwieństwie do innych połowów tuńczyka, żadne z pięciu głównych stad tuńczyka w zachodnim i środkowym Pacyfiku nie jest przełowione.
Glen Joseph, dyrektor Urzędu ds. Zasobów Morskich Wysp Marshalla, powiedział TylkoGliwice, że wszystkie sejnery działające na Wyspach Marshalla przechodzą wejście na pokład i inspekcję, a każdy statek ma obowiązek mieć na pokładzie oficjalnego obserwatora podczas połowów i przeładunku.
Środki te mają między innymi kluczowe znaczenie dla utrzymania zrównoważonych praktyk połowowych, które zapewniają długoterminową żywotność zasobów tuńczyka w regionie.
„Wyspy Marshalla, podobnie jak wszystkie inne wyspiarskie kraje na Pacyfiku, reprezentują największe łowiska na świecie. Około 50 procent światowego spożycia tuńczyka pochodzi z naszych wód i trafia na rynek światowy” – powiedział Joseph.
„Mamy Japończyków, Amerykanów, Tajwańczyków, Chińczyków, Koreańczyków, Filipińczyków i tak dalej. A rybacy zwykle tu przychodzą i oczywiście zawierają lub organizują tak zwane czynsze za dostęp do połowów, monetyzując zasoby w celu uzyskania przychodów dla krajów.
„Kiedy wpływają, mamy możliwość wejścia na pokład, przeprowadzenia inspekcji i zebrania danych. Wykonujemy 100% wejścia na pokład i inspekcji statków przybywających do Majuro.
„To nasz obowiązek i odpowiedzialność, aby móc uzyskać te dane do celów zarządzania, ale także nasze obowiązki jako opiekunów największych zasobów na Pacyfiku, mógłbym powiedzieć, na świecie. Można śmiało powiedzieć, że zasoby tuńczyka w Pacyfiku jest zdrowszy niż inne stada tuńczyka w innych regionach”.