Choć większość analityków optymistycznie ocenia sytuację gospodarczą w strefie euro na najbliższe sześć miesięcy, wielu pozostaje zaniepokojonych jej obecną sytuacją.
Nastroje gospodarcze w strefie euro na najbliższe sześć miesięcy wzrosły do 23 w grudniu, osiągając najwyższy poziom od 10 miesięcy i zaskakując analityków.
Wzrost o 9,2 pkt., jaki wskazuje wskaźnik nastrojów gospodarczych ZEW w strefie euro, przekroczył prognozy rynkowe o wynik 11,2.
Badanie uwzględnia opinie około 350 analityków finansowych i ekonomicznych i ocenia różnicę między tymi, którzy pozytywnie oceniają gospodarkę na najbliższe sześć miesięcy, a tymi, którzy mają negatywne nastawienie.
Indeks ZEW mierzy pewność gospodarczą w skali od -100 (oznaczającej oczekiwania co do pogorszenia się sytuacji gospodarczej) do 100 (oznaczającej poczucie poprawy).
Wśród ankietowanych w grudniu 37,6% analityków spodziewa się poprawy koniunktury, a 47,8% stabilności.
Jednakże 14,6% pozostaje ostrożnych, prognozując możliwy spadek gospodarczy, sugerując ostrożne, ale optymistyczne perspektywy sytuacji gospodarczej strefy euro na najbliższe sześć miesięcy.
Z kolei dane obrazujące nastroje w zakresie bieżącej sytuacji gospodarczej uległy lekkiemu spowolnieniu, obniżając się o 0,9 pkt. do -62,7. Sugerują, że uczucia analityków są podzielone pomiędzy optymistyczną przyszłością a niepewnością co do bieżących wyzwań w krajobrazie gospodarczym.
Oczekiwania inflacyjne wzrosły w szczególności o 14,5 punktu do -58,2, odzwierciedlając obawy dotyczące rosnącej presji inflacyjnej w strefie euro przed kolejnym ogłoszeniem przez Bank stóp procentowych. European Central w czwartek. Wzrost ten podkreśla rosnące obawy analityków dotyczące trendów inflacyjnych, które mogą stanowić wyzwanie dla stabilności gospodarczej regionu.
Gdy rok 2023 dobiega końca, analitycy i zainteresowane strony w dalszym ciągu monitorują prognozy, wykorzystując je do poruszania się po zmieniającym się krajobrazie finansowym w strefie euro i kształtowania decyzji na nadchodzące miesiące.