Przed czwartkową decyzją Banku Anglii w sprawie stóp procentowych nowe dane pokazują, że gospodarka się ochładza.
Z danych opublikowanych we wtorek przez Office for National Statistics (ONS) wynika, że wzrost wynagrodzeń w Wielkiej Brytanii w okresie od sierpnia do października br. był najwolniejszy od prawie dwóch lat.
W tym kwartale wynagrodzenia bez premii odnotowały roczny wzrost o 7,3%, jednak dynamika wzrostu była niższa niż obserwowana od lipca do września, kiedy roczny wzrost wyniósł 7,8%.
Najnowsze dane są bardziej obiecujące niż oczekiwano, gdyż analitycy przewidywali wzrost płac o 7,4% w okresie od sierpnia do października.
„Wraz z ochłodzeniem gospodarki rośnie rekordowe tempo wzrostu płac, które tak niepokoi członków RPP” – powiedział Danni Hewson, szef ds. analiz finansowych w AJ Bell.
We wrześniu Komitet Polityki Pieniężnej (MPC) Banku Anglii (BOE) podjął decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie po 14 kolejnych podwyżkach.
Obecna stopa bazowa wynosząca 5,25% jest na najwyższym poziomie od 2008 roku, co oznacza, że Bank niewątpliwie będzie szczęśliwy, widząc, że efekty tej polityki będą odczuwalne.
Stopy procentowe służą do zwalczania inflacji, ponieważ pożyczki stają się droższe, co oznacza, że przedsiębiorstwa i osoby prywatne ograniczają wydatki.
Patrząc w przyszłość na następną decyzję w sprawie stóp procentowych zaplanowaną na czwartek, Danni Hewson odrzuca pomysł obniżki stóp procentowych: „Kolejna decyzja o utrzymaniu status quo wydaje się niemal przesądzona”.
Mimo że inflacja płac zwalnia, w dalszym ciągu rośnie szybciej niż inflacja ogólna, ponieważ po uwzględnieniu podwyżek cen płace wykazywały roczny wzrost o 1,2% w okresie od sierpnia do października.
Sugeruje to, że natychmiastowa obniżka stóp mogłaby odwrócić postęp poczyniony przez BoE, co wyraził gubernator Andrew Bailey: „Stawki stóp procentowych będą prawdopodobnie musiały pozostać na tym poziomie przez dłuższy okres, aby w sposób trwały przywrócić inflację do celu. »
Oprócz spowolnienia inflacji płac ONS odnotował także spadek liczby wolnych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii.
W okresie od września do listopada dostępnych było o około 45 000 mniej stanowisk niż w okresie od czerwca do sierpnia.
Oznacza to spadek o około 4,5% i zarazem 17. z rzędu spadek liczby wolnych miejsc pracy, co stanowi najdłuższy okres spadku w historii.
To powiedziawszy, ze względu na Brexit i skutki Covid-19 liczba ofert pracy gwałtownie wzrosła w latach 2020–2022, co oznacza, że obecne oferty pracy utrzymują się powyżej poziomów sprzed pandemii.
Sektory przemysłu, w których występuje największy roczny spadek liczby wolnych miejsc pracy, to zdrowie ludzkie i praca socjalna oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, w obu przypadkach spadek o 34 000 w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.