O nas
Kontakt

Wzrost poziomu morza może zatopić małe wyspy, takie jak Tuvalu. Czy mogą wykorzystać prawo oceanów, aby się uratować?

Laura Kowalczyk

Wzrost poziomu morza może zatopić małe wyspy, takie jak Tuvalu.  Czy mogą wykorzystać prawo oceanów, aby się uratować?

„Nie możemy milczeć”: małe państwa wyspiarskie wykorzystują prawo morza, aby w pierwszym na świecie przypadku zażądać działań klimatycznych.

Grupa małych krajów wyspiarskich zagrożonych podnoszącym się poziomem mórz przeciwstawia się krajom o wysokiej emisji podczas przełomowego przesłuchania w Hamburgu w Niemczech.

Premierzy Tuvalu, Antigui i Barbudy znajdują się wśród osób składających zeznania przed Międzynarodowym Trybunałem Prawa Morza (ITLOS) w sprawie uważanej za pierwszą sprawę dotyczącą sprawiedliwości klimatycznej skupioną wokół oceanu.

Trybunał międzynarodowy rozważy, czy emisje dwutlenku węgla pochłaniane przez morze należy uznać za zanieczyszczenie morza i jakie obowiązki mają narody w zakresie ochrony środowiska morskiego.

Zmiany klimatyczne mogą uniemożliwić moim dzieciom i wnukom zamieszkanie na wyspie ich przodków.

„Bez szybkich i ambitnych działań zmiany klimatyczne mogą uniemożliwić moim dzieciom i wnukom zamieszkanie na wyspie ich przodków, wyspie, którą nazywamy domem. Nie możemy milczeć w obliczu takiej niesprawiedliwości” – mówi Gaston Browne, premier Antigui i Barbudy.

„Staliśmy przed Trybunałem w przekonaniu, że prawo międzynarodowe musi odgrywać kluczową rolę w zaradzeniu katastrofie, której jesteśmy świadkami rozgrywającej się na naszych oczach”.

Czy emisja gazów cieplarnianych łamie prawo morza?

Sprawę wnosi Komisja Małych Państw Wyspiarskich ds. Zmian Klimatu i Prawa Międzynarodowego (COSIS). Bahamy, Niue, Palau, St. Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent oraz Grenadyny i Vanuatu są również częścią tej koalicji.

COSIS będzie argumentować, że większość krajów ma obowiązek chronić środowisko morskie na mocy Konwencji ONZ o prawie morza – w tym przed emisją gazów cieplarnianych.

Ocean, będący jednym z największych pochłaniaczy dwutlenku węgla na świecie, pochłania 25 procent wszystkich emisji CO2 i wychwytuje 90 procent nadmiaru ciepła generowanego przez te emisje. Wytwarza również 50 procent tlenu planety.

Nadmierne zanieczyszczenie węglem powoduje szkodliwe reakcje chemiczne, takie jak zakwaszenie i blaknięcie koralowców, a także zagraża zdolności oceanów do absorpcji CO2 i ochrony życia na Ziemi.

Nick Perry/AP
Dzieci bawią się na plaży na wyspie Efate w Vanuatu po cyklonie Pam w 2015 r.

Nisko położone państwa wyspiarskie, takie jak Tuvalu i Vanuatu, również są zagrożone zanurzeniem w wodzie do końca stulecia z powodu powolnego oddziaływania klimatu.

„Ekstremalne zjawiska pogodowe, których liczba i intensywność wzrasta z każdym rokiem, zabijają naszych ludzi i niszczą naszą infrastrukturę” – dodaje premier Tuvalu Kausea Natano do litanii niekorzystnych skutków klimatycznych.

Dzieje się tak pomimo tego, że małe rozwijające się państwa wyspiarskie (SIDS) są wspólnie odpowiedzialne za mniej niż 1 procent globalnej emisji gazów cieplarnianych.

Co się stanie, jeśli COSIS odniesie sukces w swojej sprawie klimatycznej?

Po dwudniowej rozprawie trybunał wyda opinię doradczą. Nie jest to prawnie wiążące, ale stanowi autorytatywne oświadczenie w kwestiach prawnych, które może stanowić wskazówkę dla krajów podczas tworzenia prawa dotyczącego ochrony klimatu.

Jeśli sprawa zakończy się sukcesem, sprawa rozszerzy zobowiązania krajów wynikające z konwencji ONZ o redukcję emisji dwutlenku węgla i ochronę środowiska morskiego już dotkniętego zanieczyszczeniem CO2.

„Przychodzimy tutaj, prosząc o pilną pomoc, głęboko wierząc, że prawo międzynarodowe jest niezbędnym mechanizmem umożliwiającym naprawienie oczywistej niesprawiedliwości, jakiej doświadczają nasi ludzie w wyniku zmian klimatycznych” – dodaje Natano z Tuvalu.

„Jesteśmy przekonani, że sądy i trybunały międzynarodowe nie pozwolą, aby ta niesprawiedliwość nadal pozostawała bez kontroli”.

Małe kraje wyspiarskie szukały także jasności prawnej w zakresie zobowiązań klimatycznych narodów w innych sądach.

Vanuatu prowadziło kampanię mającą na celu zwrócenie się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) o wydanie opinii doradczej w sprawie zobowiązań krajów w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

W marcu Zgromadzenie Ogólne ONZ głosowało za skierowaniem sprawy do MTS, który wyda opinię w 2024 r.