O nas
Kontakt

X Elona Muska wymyka się zgodności z przełomowymi unijnymi przepisami antymonopolowymi

Laura Kowalczyk

Elon Musk’s X has not been designated a gatekeeper by EU antitrust enforcer

Komisja Europejska potwierdziła, że ​​X nie został wyznaczony jako gatekeeper na mocy przełomowej unijnej ustawy o rynkach cyfrowych (DMA), co oznacza, że ​​gigant mediów społecznościowych nie musi spełniać dodatkowych obowiązków w zakresie zgodności nałożonych przez przepisy antymonopolowe dla dużych platform.

„X osiągnął progi ilościowe pod względem liczby użytkowników i obrotów, ale nie pełni roli pośrednika między użytkownikami profesjonalnymi a użytkownikami końcowymi”, powiedział rzecznik Komisji.

Na mocy ustawy DMA duże platformy wyznacza się jako „gatekeepers”, jeżeli mają 45 milionów użytkowników końcowych i 10 000 użytkowników biznesowych, a ich obrót w Europie wynosi 7,5 miliarda euro w każdym z ostatnich trzech lat obrotowych oraz gdy służą jako pomost między przedsiębiorstwami a przedsiębiorstwami konsumenci.

Jeżeli spełniają to kryterium, gatekeeperzy muszą przestrzegać pewnych obowiązków, aby zapewnić uczciwą konkurencję z innymi przedsiębiorstwami i swobodę wyboru dla europejskich konsumentów w zakresie produktów i usług, do których mają dostęp. Na przykład gatekeeperzy nie są w stanie promować swoich usług i produktów, umieszczając je wyżej niż te oferowane przez inne firmy na ich platformie. Powinny także umożliwiać użytkownikom odinstalowanie preinstalowanego oprogramowania lub aplikacji.

W przypadku naruszenia DMA, gatekeeperom grożą kary w wysokości do 10% ich globalnego rocznego obrotu.

Komisja Europejska wszczęła w maju dochodzenie w sprawie sieci społecznościowych Elona Muska po tym, jak X stwierdził, że nie stanowią one ważnego pomostu między przedsiębiorstwami a konsumentami.

Ustawa o rynku cyfrowym weszła w życie w 2023 r. Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, ByteDance, właściciel TikTok i Booking.com zostały już wyznaczone przez Komisję Europejską na opiekunów.

Apple, po wyznaczeniu go na stanowisko gatekeepera, był w czerwcu pierwszą firmą, która naruszyła DMA, a europejski organ stwierdził, że jej App Store naruszył DMA, ponieważ nie pozwalał zewnętrznym programistom informować klientów o możliwościach zakupów poza ekosystemem Apple.

Apple, Meta i ByteDance złożyły apelację do Sądu UE od uznania ich za „gatekeeperów”. W lipcu ubiegłego roku europejscy sędziowie wydali pierwszy wyrok potwierdzający decyzję Komisji o wyznaczeniu platformy mediów społecznościowych Tik Tok jako „strażnika”. złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE o uchylenie wyroku sądu powszechnego.