O nas
Kontakt

Xi Jinping będzie gościł prezydenta Assada, podczas gdy Chiny i Syria będą dążyć do głębszych stosunków dwustronnych

Laura Kowalczyk

Xi Jinping będzie gościł prezydenta Assada, podczas gdy Chiny i Syria będą dążyć do głębszych stosunków dwustronnych

Prezydent Syrii ma wziąć udział w ceremonii otwarcia Igrzysk Azjatyckich, międzynarodowego wydarzenia sportowego, które rozpoczyna się w sobotę w mieście Hangzhou na wschodzie kraju.

Prezydent Syrii Bashar Assad przybył do Chin w czwartek podczas swojej pierwszej wizyty w tym kraju od rozpoczęcia 12-letniego konfliktu w Syrii, podczas którego Pekin był jednym z jego głównych zwolenników.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin poinformowało, że Assad weźmie udział w ceremonii otwarcia Igrzysk Azjatyckich, międzynarodowego wydarzenia sportowego, które rozpocznie się w sobotę w mieście Hangzhou na wschodzie kraju.

Rzeczniczka ministerstwa Mao Ning powiedziała, że ​​wizyta Assada w Chinach „jeszcze bardziej pogłębi polityczne wzajemne zaufanie i współpracę w różnych dziedzinach między obydwoma krajami oraz wyniesie stosunki dwustronne na nowy poziom”.

Chiny i Syria mają „tradycję głębokiej przyjaźni”, stwierdziła, która „utrzymuje zdrowy i stabilny rozwój” na przestrzeni lat.

Chiny rozszerzają swój zasięg na Bliskim Wschodzie po wynegocjowaniu w marcu porozumienia między Arabią Saudyjską a Iranem i nadal wspierają Assada w konflikcie syryjskim, w wyniku którego zginęło pół miliona ludzi i pozostawił dużą część kraju w ruinie.

Chińska Inicjatywa Pasa i Szlaku

Chiny mogą odegrać w przyszłości główną rolę, co ma kosztować dziesiątki miliardów dolarów. Syria dołączyła w zeszłym roku do chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku, w ramach której Pekin zwiększa swoje wpływy w regionach rozwijających się poprzez projekty infrastrukturalne.

Biuro Assada poinformowało wcześniej, że syryjski przywódca został zaproszony przez Xi i zabierze ze sobą wysokiej rangi delegację syryjską.

Pogłębiający się kryzys gospodarczy w Syrii doprowadził do protestów w kontrolowanych przez rząd częściach kraju. Syria za kryzys obwinia zachodnie sankcje i wspieranych przez USA bojowników pod wodzą Kurdów, którzy kontrolują największe pola naftowe w kraju na wschodzie, w pobliżu granicy z Irakiem.

Odkąd konflikt w Syrii rozpoczął się w marcu 2011 r. prodemokratycznymi protestami, a później przerodził się w wojnę domową, Iran i Rosja pomogły Assadowi odzyskać kontrolę nad znaczną częścią kraju.

Chiny osiem razy skorzystały ze swojego prawa weta w ONZ, aby wstrzymać uchwały przeciwko rządowi Assada.

Ostatnia i jedyna wizyta Assada w Chinach miała miejsce w 2004 r., rok po inwazji Stanów Zjednoczonych na sąsiedni Irak i w czasie, gdy Waszyngton wywierał presję na Syrię.