Z nowego badania wynika, że coraz więcej dyrektorów generalnych obawia się, że ich firmy nie przetrwają 10 lat z powodu rosnącej presji związanej z wyzwaniami takimi jak sztuczna inteligencja.
Coraz więcej menedżerów czuje się lepiej w obliczu globalnej gospodarki, ale coraz większa ich liczba uważa, że ich firmy nie przetrwają następnej dekady bez gruntownych zmian ze względu na presję ze strony technologii takich jak sztuczna inteligencja (AI) i zmiany klimatyczne – wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Prezesi jednej z największych firm doradczych na świecie, PwC.
Ankieta przeprowadzona wśród ponad 4700 dyrektorów generalnych na całym świecie została opublikowana w poniedziałek, kiedy elity biznesu, przywódcy polityczni i aktywiści przybyli na doroczne spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii i nakreślili mieszany obraz na nadchodzące lata.
Wśród przywódców 38 procent optymistycznie oceniało siłę gospodarki, w porównaniu z 18 procent w zeszłym roku, kiedy świat pogrążony był w wysokiej inflacji, słabym wzroście, rosnących stopach procentowych i nie tylko.
Jak wynika z globalnej ankiety PwC dla dyrektorów generalnych, oczekiwania dyrektorów generalnych dotyczące pogorszenia koniunktury gospodarczej spadły do 45 procent z rekordowego poziomu 73 procent w zeszłym roku, a coraz mniej osób postrzega swoje firmy jako wysoce narażone na ryzyko konfliktu geopolitycznego.
Dzieje się tak pomimo wojen na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, w tym zakłóceń w światowym handlu w wyniku ataków jemeńskich rebeliantów Houthi na statki handlowe na Morzu Czerwonym.
Nawet przy poprawiających się perspektywach gospodarczych wyzwanie jeszcze się nie skończyło, gdyż w zeszłym tygodniu Bank Światowy oświadczył, że w 2024 r. spodziewa się spowolnienia gospodarki światowej trzeci rok z rzędu.
Tymczasem kadra kierownicza nie była zbyt zadowolona z perspektyw dotyczących zdolności ich firmy do radzenia sobie z dużymi zmianami.
Regulacje i niedobory umiejętności
Badanie pokazuje, że 45 procent respondentów obawiało się, że ich firma nie będzie rentowna w ciągu dziesięciu lat bez wprowadzenia nowych rozwiązań, w porównaniu z 39 procent w zeszłym roku.
Dyrektorzy generalni mówią, że próbują wprowadzić zmiany, ale napotykają na przeszkody wynikające z przepisów, braku umiejętności pracowników i nie tylko.
„Bez względu na to, czy chodzi o przyspieszenie wdrażania generatywnej sztucznej inteligencji, czy o rozszerzenie działalności, aby sprostać wyzwaniom i możliwościom wynikającym z transformacji klimatycznej, jest to rok transformacji” – powiedział w komunikacie prasowym Bob Moritz, globalny prezes PwC, wcześniej PricewaterhouseCoopers. .
Sztuczna inteligencja była postrzegana zarówno jako sposób na usprawnienie operacji biznesowych, jak i słabość. Prawie trzy czwarte kadry kierowniczej stwierdziło, że „w ciągu najbliższych trzech lat znacząco zmieni się sposób, w jaki ich firma tworzy, generuje i zdobywa wartość” – twierdzi PwC.
Ponad połowa dyrektorów generalnych stwierdziła, że sztuczna inteligencja ulepszy ich produkty lub usługi, ale 69 procent stwierdziło, że ich pracownicy potrzebują szkoleń, aby zdobyć umiejętności potrzebne do korzystania z rozwijającej się technologii.
Martwią się również, w jaki sposób sztuczna inteligencja może zwiększyć ryzyko cyberbezpieczeństwa i dezinformację.
W Davos rozległ się alarm AI
Organizatorzy wiecu w Davos ostrzegali w zeszłym tygodniu, że zagrożenie stwarzane przez dezinformację opartą na sztucznej inteligencji, taką jak tworzenie syntetycznych treści, będzie w najbliższej perspektywie największym globalnym zagrożeniem.
Inne globalne badanie przeprowadzone w okolicach Davos, Barometr zaufania Edelmana, prowadzone przez firmę public relations Edelman, pokazuje, że innowacje są źle zarządzane, co zwiększa polaryzację, szczególnie w zachodnich demokracjach, gdzie ludzie o konserwatywnych przekonaniach są znacznie bardziej skłonni do przeciwstawiania się innowacjom niż lewicowcy. .
„Innowacje są akceptowane tylko wtedy, gdy mamy poczucie, że mamy holistyczne spojrzenie na to, jak dbamy o ludzi, których praca ulegnie zmianie, oraz w jaki sposób naukowcy będą rozmawiać bezpośrednio z ludźmi, aby zrozumieli”. „ Dyrektor generalny Richard Edelman powiedział w poniedziałek Associated Press.
„I wreszcie, tak czy inaczej, sztuczna inteligencja jest przystępna cenowo i ułatwia ludziom życie”.
Ankieta internetowa, która po raz kolejny pokazała, że biznes jest instytucją cieszącą się największym zaufaniem wśród rządów, mediów, nauki i organizacji pozarządowych, zebrała odpowiedzi od ponad 32 000 osób z 28 krajów w okresie od 3 do 22 listopada.
Podobnie jak sztuczna inteligencja, badanie PwC pokazuje, że transformacja klimatyczna stanowi zarówno szansę, jak i ryzyko.
Coraz większa liczba dyrektorów generalnych – prawie jedna trzecia – twierdzi, że w ciągu najbliższych trzech lat zmiana klimatu zmieni ich sposób działania.
Ponad trzy czwarte kadry kierowniczej stwierdziło, że rozpoczęło lub zakończyło zmiany mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej, ale tylko 45 procent zauważyło, że poczyniło postępy w uwzględnianiu zagrożeń klimatycznych w planowaniu finansowym.
Ankietę PwC przeprowadzono wśród 4702 dyrektorów generalnych w 105 krajach i terytoriach w okresie od 2 października do 10 listopada.