O nas
Kontakt

Z nowego raportu wynika, że ​​ten europejski kraj jest najgorszym na świecie pod względem upijania się

Laura Kowalczyk

Z nowego raportu wynika, że ​​ten europejski kraj jest najgorszym na świecie pod względem upijania się

Rumunia i Wielka Brytania znalazły się na liście OECD najgorszych osób pijących sporadycznie w dużych ilościach.

W nowym raporcie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) kobiety i mężczyźni w Danii znaleźli się na szczycie listy osób najbardziej upijających się.

Około 37 procent dorosłych w Danii przyznało, że upija się przynajmniej raz w miesiącu.

Jak wynika z opublikowanego we wtorek raportu „Zdrowie w skrócie” 2023, kolejną najgorszą pozycję wśród osób upijających się znajdowała się w Rumunii (36 proc.), a następnie w Wielkiej Brytanii i Luksemburgu (35 proc.).

Upijanie się, zwane także obfitym piciem epizodycznym, polega na jednorazowym spożyciu co najmniej 60 g czystego alkoholu.

Odpowiadałoby to więcej niż sześciu standardowym napojom, takim jak sześć kieliszków wina o pojemności 10 cl lub sześć kieliszków piwa o pojemności 25 cl (pół pinty).

W raporcie wskazano, że w 2019 r. prawie co piąta osoba dorosła w 29 krajach OECD przyznała się do upijania się średnio co najmniej raz w miesiącu.

Najniższą liczbę osób upijających się odnotowano w Turcji, Włoszech i Grecji.

Mężczyźni częściej niż kobiety upijają się

Dane pokazują, że mężczyźni częściej niż kobiety zgłaszali upijanie się.

Mężczyźni w Rumunii, Danii i Luksemburgu byli osobami najczęściej upijającymi się, podczas gdy kobiety w Danii i Wielkiej Brytanii były na drugim miejscu wśród osób upijających się najczęściej.

W krajach OECD średnio 26 procent mężczyzn zgłosiło upijanie się przynajmniej raz w miesiącu w porównaniu z 12 procent kobiet.

Z raportu wynika, że ​​w krajach OECD spożycie alkoholu w 2021 r. wyniosło średnio 8,6 litra na osobę, co oznacza spadek z 8,9 litra w 2011 r.

Największe spożycie miało miejsce na Łotwie i Litwie i wyniosło ponad 12 litrów na osobę. Za nimi uplasowały się Czechy, Estonia i Austria.

Spożycie alkoholu, obok palenia i otyłości, jest głównym czynnikiem ryzyka chorób niezakaźnych.

Szacuje się, że szkodliwe spożywanie alkoholu jest przyczyną ponad 200 chorób i urazów.

Eksperci twierdzą, że nie ma „bezpiecznego poziomu” spożycia alkoholu, a ryzyko dla zdrowia człowieka zaczyna się już od pierwszej kropli jakiegokolwiek napoju alkoholowego.

Europa jest domem dla osób pijących najwięcej alkoholu na świecie, a także w Europie z największą liczbą zgonów spowodowanych spożyciem alkoholu.