O nas
Kontakt

Z ostatniej chwili. Bruksela uważa, że ​​należy rozpocząć rozmowy akcesyjne z Ukrainą i Mołdawią do UE

Laura Kowalczyk

Z ostatniej chwili.  Bruksela uważa, że ​​należy rozpocząć rozmowy akcesyjne z Ukrainą i Mołdawią do UE

Przywódcy Unii Europejskiej powinni zezwolić na rozpoczęcie formalnych rozmów w sprawie przystąpienia Ukrainy i Mołdawii do bloku, gdy oba kraje sfinalizują niezbędne reformy, stwierdziła Komisja Europejska.

„W świetle wyników osiągniętych przez Ukrainę i Mołdowę oraz bieżących wysiłków reformatorskich Komisja zaleciła Radzie rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z obydwoma krajami” – oznajmiła Komisja.

Opublikowane w środę długo oczekiwane sprawozdanie z postępów w zakresie wniosków o członkostwo krajów kandydujących potwierdza, że ​​Ukraina spełniła cztery z siedmiu warunków wstępnych rozpoczęcia negocjacji, a nadal pozostaje wiele do zrobienia w zakresie zwalczania korupcji, deoligarchizacji i praw mniejszości .

Mołdawia musi także sfinalizować reformy sądownictwa i wprowadzić dalsze środki przeciwdziałające łapówkom.

Zgodnie z zaleceniem Komisji przywódcy UE mogliby poprzeć otwarcie rozmów akcesyjnych podczas kolejnego szczytu Rady Europejskiej w dniu 12 grudnia, co będzie wymagało jednomyślnego błogosławieństwa wszystkich 27 państw członkowskich.

„Rozszerzenie jest kluczową polityką Unii Europejskiej. Dokończenie naszej Unii to wezwanie historii, naturalny horyzont naszej Unii” – powiedziała szefowa Komisji Ursula von der Leyen.

„Poprzednie rozszerzenia pokazały ogromne korzyści zarówno dla krajów przystępujących, jak i dla UE. Wszyscy wygrywamy” – dodała.

W rozmowie z TylkoGliwice na krótko przed publikacją Olha Stefanishyna, wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej, stwierdziła, że ​​raport stanowi „ważną ocenę” i że kraj planuje ogłosić w późniejszym terminie kolejne kroki w odpowiedzi na zalecenia Środa.

Wcześniej zrobił to prezydent kraju Wołodymyr Zełenski opisane wniosek Komisji jako „historyczny”.

„UE reprezentuje bezpieczeństwo gospodarcze i stabilność społeczną Ukrainy, a Ukraina reprezentuje wzmocnienie całej wspólnoty UE” – powiedział Zełenski, wzywając Radę do kontynuowania niezbędnych reform legislacyjnych.

Jest to pierwszy raz, kiedy władza wykonawcza UE udzieliła zielonego światła negocjacjom w sprawie przystąpienia, zanim kraj w pełni spełnił wszystkie warunki wstępne. Wojna rosyjska nadała poczucie pilności temu, co tradycyjnie jest powolnym procesem, zanim kraj będzie mógł stać się pełnoprawnym członkiem UE.

Komisja oświadczyła w środę, że prace techniczne mogą rozpocząć się „natychmiast”, gdy przywódcy UE poprą rozmowy, i że jest gotowa przedstawić do marca przyszłego roku sprawozdanie na temat postępów Ukrainy i Mołdawii w spełnianiu oczekujących kryteriów.

Von der Leyen podkreśliła również, że proces ten w dalszym ciągu opiera się na zasługach i że nie można określić „stałej daty” pełnego członkostwa.

Zarówno Ukrainie, jak i Mołdawii przyznano status oficjalnego kraju kandydującego do UE w czerwcu ubiegłego roku, zaledwie kilka tygodni po tym, jak Rosja wjechała do kraju swoimi czołgami, ożywiając proces rozszerzenia UE z długiego stanu spoczynku.

Przywódcy uznają, że znaczenie geopolityczne bloku zależy od integracji jego wschodniej flanki, co w zeszłym tygodniu stwierdziła najwyższa niemiecka dyplomata Annalena Baerbock, że cały kontynent europejski stanie się bardziej „bezbronny”, jeśli UE nie ulegnie rozszerzeniu.

Komisja Europejska zaleciła w środę także podniesienie Gruzji do statusu oficjalnego kraju kandydującego do UE, siedemnaście miesięcy po tym, jak została nazwana „potencjalnym kandydatem”.

Komisja jest gotowa poprzeć rozmowy akcesyjne dla Bośni i Hercegowiny – jedynego z pięciu krajów kandydujących z Bałkanów Zachodnich, które nie prowadzą jeszcze oficjalnych rozmów – „po osiągnięciu niezbędnego stopnia zgodności” – stwierdziła von der Leyen.